Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

SOS varuje turisty směřující do Itálie

18.7.2005 - PRAHA (Sdružení obrany spotřebitelů ČR ) - Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) varuje české turisty mířící na Apeninský poloostrov před nákupem napodobenin značkových výrobků. Takový nákup je v Itálii trestný a mohou za něj být pokutováni až do výše 10 000 euro.

Dánská turistka, která si před několika dny chtěla v Itálii koupit za 10 euro sluneční brýle s uvedenou známou značkou, musí zaplatit pokutu 3 333 euro. Podle nového italského zákona upravujícího hospodářskou soutěž je totiž trestný i pouhý nákup značkových výrobků, pokud jejich kvalita, způsob prodeje či cena vytváří podezření o nelegálním původu. Jako trest kromě zabavení zboží může být udělena i pokuta, a to až v astronomické výši 10 000 euro. Vychází se přitom automaticky z předpokladu, že jména proslulých značek jsou spotřebitelům známá. Přitom zejména u turistů může být tento předpoklad problematický.

„I na českém trhu se objevují padělky a jejich výskyt SOS považuje za hrubé poškozování zájmů spotřebitelů, neboť jsou takovou nabídkou klamáni. Zboží, které jim tímto způsobem prodejci nabízejí, mnohdy nemá užitné vlastnosti skutečného značkového výrobku, někdy se dokonce stává, že například u textilního zboží je chybně vyznačeno materiálové složení či symboly údržby,“ uvedla Ivana Picková z SOS.

Padělky, falzifikáty a napodobeniny současně vytvářejí na trhu nepříznivé vztahy. Spotřebitelům je podsouvána spoluúčast při porušování zákona poškozováním práv k duševnímu vlastnictví. Navíc prodejci někdy využívají neoriginálnost značkového výrobků jako důvod pro zamítnutí reklamace a spotřebitel pak již často nemá příliš odvahy domáhat se práva.

SOS dlouhodobě podporuje změnu situace na trhu také proto, že nekončící boj s odhalováním, zajišťováním a likvidací padělků, falzifikátů a napodobenin, již dlouho zaměstnává značnou část kontrolních kapacit státních dozorových orgánů, které by přitom mohly být využity na jiných místech k většímu prospěchu spotřebitelů.

„Státní orgány by však měly vždy zasahovat proti skutečným pirátům, kteří na této činnosti vydělávají – výrobcům a distributorům, nikoliv proti jejich obětem jako nyní v Itálii. Sdružení obrany spotřebitelů ČR zásadně odmítá kriminalizaci spotřebitelů při nákupu výrobků a služeb,“ uzavřela Picková.

Kontakt:
Sdružení obrany spotřebitelů České republiky,
tel.: 224 239 940, fax: 224 239941, www.spotrebitele.info, sos@spotrebitele.info
Ivana Picková, public relations, pickova@spotrebitele.info, 604 956 114

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, založené v roce 1993, je nezávislé a neziskové občanské sdružení hájící zájmy spotřebitelů. Provozuje svá Spotřebitelská informační centra v osmi krajích ČR, vydává elektronický časopis Svět spotřebitelů (www.spotrebitele.cz) i tištěný časopis Štít spotřebitele a realizuje řadu dalších aktivit, zaměřených na zlepšení postavení spotřebitelů. Je členem evropské spotřebitelské organizace BEUC i celosvětové Consumers International. Od roku 2003 je signatářem Etického kodexu občanských spotřebitelských organizací; rejstřík signatářů je přístupný na adrese kodex.spotrebitele.info.


Grafická verze tohoto článku