Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

3. Stovkařská olympiáda 2005

14.7.2005 - LIBEREC (Jizersko-ještědský horský spolek ) - V sobotu 16. 7. 2005 bude Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS) pořádat již třetí ročník Stovkařské olympiády. Stovkařskou olympiádu pořádal Jizersko-ještědský horský spolek poprvé v roce 2003 v rámci oslav 30 let hotelu na Ještědu. Stovkařská olympiáda vychází z dlouhodobé Soutěže stovkařů. Účastníci soutěže si zaznamenávají výstupy na Ještěd do speciální průkazky a snaží se dosáhnout sta výstupů. Za sto výstupů obdrží stovkařský odznak a speciální stovkařský půllitr, se kterým mají pivo na Ještědu zdarma.

Soutěž založil na konci 19. století Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory, během 2. světové války však spolu s Německým horským spolkem zanikla. Opětovně obnovena byla Jizersko-ještědským horským spolkem v roce 2000 a od té doby dosáhlo počtu sta výstupů již 7 účastníků soutěže, ve které je zapojeno několik desítek lidí. Zajímavostí je, že jedním ze sedmi oficiálních stovkařů je i pes.

Olympiáda se skládá ze dvou základních soutěží – závodů ve vynášení sudů piva na Ještěd a soutěže Výstup na Mt. Everest.

Závody ve vynášení sudů piva jsou jednoduše o tom, že závodníci vynášejí na zádech 50litrové sudy piva od spodní stanice lanovky na vrchol Ještědu. Hromadný start závodu je plánován na 10.00 hodin. Každý závodník si musí zajistit vlastní krosnu, na které sud ponese. Absolutní rekord závodu vytvořil v roce 2003 závodník Petr Schneider, který vynesl sud na vrchol v čase padesát osm a půl minuty a zároveň úspěšně dokončil i Výstup na Mt. Everest. Letos se můžeme připravit na opravdu napínavý souboj neboť se očekává účast držitele rekordu i loňského vítěze Petra Beitla. Překvapit ale může i některý z ostatních účastníků závodu, kteří procházejí náročnými tréninky a řadou kvalifikačních závodů. Velice zajímavými výkony v přípravě se například prezentoval nováček soutěže Marek Řeháček.

Výstup na Mt. Everest spočívá v osmi výstupech na vrchol Ještědu v tento jeden den. Převýšení přibližně odpovídá výstupu na nejvyšší horu světa ze základního tábora. Start je u dolní stanice lanovky, kde každý závodník obdrží razítko. Druhé razítko dostane na vrcholu Ještědu. Trasa výstupu není závazná, záleží na rozhodnutí každého závodníka. Vrchol je možno zdolávat pěšky nebo na kole. Rekordního času pět hodin a pět minut dosáhl v roce 2004 Daniel Malý.

Do obou soutěží se je možno přihlásit v kanceláři JJHS (Bažantí 378/3, Liberec 1, horskyspolek@volny.cz, 485 109 717) nebo v Městském informačním centru v Liberci. Přihlášky budou také k dispozici v den závodu u dolní stanice lanovky.
Loňská Stovkařská olympiáda přinesla také další zajímavý světový rekord, František Párys vystoupal na vrchol Ještědu celkem třináctkrát v čase třináct hodin a padesát sedm minut. Nechme se překvapit jaké rekordy zaznamenáme u příležitosti třetí Stovkařské olympiády. JJHS jako nejvýznamnější organizace zabývající se Ještědským hřbetem je garantem a ověřovatelem všech zaznamenaných rekordů. Ty jsou pak publikovány v populárních Ročenkách Jizersko-ještědského horského spolku.

JJHS připravil ale také něco pro širokou veřejnost – každý, kdo v sobotu 16. 7. 2005 vystoupí na vrchol Ještědu pěšky nebo na kole obdrží pamětní diplom.

Celá akce má za cíl větší propagaci hory Ještěd, která je sice známou dominantou Liberce, ale málokdo z běžných návštěvníků ví, že vedle světoznámého hotelu je tu také mnoho přírodních zajímavostí a tajuplných zákoutí. Pro lepší informovanost návštěvníků vybudoval JJHS na Ještědském hřbetu dvě naučné stezky, které pokrývají nejzajímavější místa Přírodního parku Ještěd. K tomuto účelu vydal JJHS v roce 2001 také populárně naučnou publikaci Přírodní park Ještěd. V roce 2003 vybudoval horský spolek na vrcholu Ještědu v prostoru nad horní stanicí lanovky vyhlídkové místo s trojjazyčnou informační tabulí.

Stovkařská olympiáda se koná v rámci Akce Ještěd probíhající na Ještědu od pátku 15. do neděle 17. 7. 2005. Návštěvníci se tak tento víkend můžou na Ještědu těšit na opravdu zajímavé věci!


Grafická verze tohoto článku