Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Jedinečné využití plastu na výrobu palet, obnova i revitalizace krajiny a debata s veřejností - to byla hlavní témata výjezdu ministra Hladíka do Středočeského kraje

19.2.2024 - BENÁTKY NAD JIZEROU/LYSÁ NAD LABEM (MŽP ČR ) - Ministr Petr Hladík během pondělního výjezdu do Středočeského kraje navštívil firmu Stabilplastik, která se zabývá cirkularitou a mění plastový odpad ze žlutých popelnic v nové výrobky. Zavítal také do Benátek nad Jizerou, kde během posledních patnácti let realizovali pět rozsáhlých projektů financovaných z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) na obnovu zeleně či revitalizace krajiny. Výjezd zakončil ministr debatou s veřejností v Lysé nad Labem.

Ministerstvo životního prostředí realizuje zásadní kroky k podpoře prevence plastových odpadů a jejich materiálové recyklaci. Podařilo se například změnit zákon o odpadovém hospodářství, který motivuje odpadové firmy k účinnějšímu nakládání a využití odpadů s cílem maximálního zajištění recyklace. Podpora je ale i finanční, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí míří finance mj. na vysoce kvalitní třídění a recyklaci nebo také na bonifikaci pro žadatele, kteří využívají výrobky s obsahem recyklátu. Další podpora recyklace jde také z Národního plánu obnovy.

“Podporuji navyšování kapacit firem, které vyrábějí produkty z recyklovaného materiálu. V cirkularitě je naše budoucnost. Je potřeba odpad nespalovat, ani neskládkovat, ale zpracovat k dalšímu využití, v tomto případě k výrobě palet. Ty se vyrábějí z odpadků ve žlutých popelnicích, které již nelze jinak využít, a jejich výhodou je i to, že se mohou recyklovat donekonečna,”uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Ve firmě Stabilplastik zachraňujeme tisíce tun plastového odpadu a dáváme mu druhý život v rámci stoprocentně recyklovatelných přepravních palet. Dopad těchto plastových palet na životní prostředí je o 77 % nižší než u klasických dřevěných palet a zároveň je jejich životnost sedmkrát až desetkrát delší. Na trh jsme již dodali přes 1,8 milionů palet a naším cílem je postavit novou plně automatickou linku, díky které bychom měli počet několikanásobně zvýšit,“ uvedl zakladatel firmy Stabilplastik Jan Suchopár.

Operační program Životní prostředí pomáhá také k obnově přírody v Benátkách nad Jizerou. Bylo zde realizováno již pět projektů financovaných z tohoto dotačního titulu s celkovými náklady za 52,5 milionů korun. „Ministerstvo životního prostředí podporuje celou škálu nejrůznějších opatření, která mají přinést zlepšení volné krajiny či sídel. Benátky nad Jizerou jsou příkladem města, které tuto investiční podporu z OPŽP využívá naplno. Během návštěvy jsem si prohlédl rozsáhlou obnovu parků, výsadbu stromů a keřů v ulicích, zakládání alejí v zemědělsky využívané krajině, revitalizaci nivy řeky Jizery i budování tůní. Je vidět, že tu dochází k propojení města s okolní přírodou, a nezapomíná se ani na důležitá opatření do budoucna,” popisuje ministr Hladík.

„První tři miliony na obnovu zeleně jsme získali už v roce 2009. Začali jsme revitalizací zámeckého parku, který zásah opravdu potřeboval. Rozsáhlejším projektem jsme pokračovali v podzámeckém parku, vysazovali a ošetřovali jsme stromy v ulicích. Víme, že pro příjemný život ve městě je důležité i to, jak vypadá okolní krajina. Proto jsme v polích založili aleje, které budou bránit erozi, instalovali sedátka pro dravce. Protože řeka Jizera k našemu městu neodmyslitelně patří, obnovili jsme její boční rameno a tůně. To prospělo nejen přírodě, ale pomáhá to i v ochraně před povodněmi,“ vysvětluje Karel Bendl, starosta Benátek nad Jizerou. Tato opatření na řece Jizeře se znovu osvědčila při nedávných záplavách.

„Dlouhodobě podporujeme opatření, která pomáhají obnovit narušenou strukturu krajiny a vodní režim. Projekty s žadateli konzultujeme a expertně posuzujeme, aby byly co nejefektivnější. Našimi základními partnery jsou jako v tomto případě obce, dále majitelé pozemků a hospodáři. Bez této spolupráce nelze důležité změny v krajině dělat,“ uzavírá František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Výjezd do Středočeského kraje zakončil ministr v Lysé nad Labem, kde bude diskutoval s veřejností. „S veřejností se setkávám každý týden, ať již na výjezdech nebo na debatách. Jsem rád, když slyším, co lidi trápí, nebo naopak těší, a zároveň jim mohu zodpovědět dotazy a poskytnout také náš pohled na věc,” doplnil závěrem ministr.


Grafická verze tohoto článku