Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Krajský sněm Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje

20.6.2017 - OLOMOUC (Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje ) - Už devatenácté výroční setkání reprezentace neziskového sektoru našeho regionu, aneb krajský sněm Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje, proběhlo v úterý 13. června v Olomouci. Letos nešlo o žádné sněmování, ale spíše o přehlídku příspěvků mapujících kondici nevládních organizací v našem kraji a příležitosti pro ně.

Nabitý podvečerní program začal v prostorách olomoucké Oblastní unie neslyšících za účasti padesátky zástupců různých oblastí, kterým se občanská společnost věnuje. Úvodní vystoupení patřilo poslanci Parlamentu Romanu Váňovi, jinak též starostovi bouzovských dobrovolných hasičů, a předsedkyni Asociace nestátních neziskových organizací v České republice Martině Berdychové. Ta poukázala na několik aktuálních problémů, s nimiž se neziskový sektor v Česku musí potýkat, a seznámila přítomné s tím, jak se Asociace snaží tlačit na představitele státu, aby bylo neziskovkám lépe. Člen předsednictva Unie, Jiří Rudolf, k tomu přidal jako zástupce Unie v Asociaci několik svých postřehů a informoval přítomné o činnosti Rady vlády pro NNO.

Andrea Štolfová ze spolku SANEK Ponte pak prezentovala výsledky průzkumu úrovně vedení a řízení neziskových organizací, kterého se vzhledem k celorepublikovému dosahu účastnilo velké procento nevládních organizací z našeho kraje.

Předseda UNO OK Marek Podlaha přednesl zprávu o činnosti předsednictva Unie za poslední rok. Zmínil zejména nenaplněná očekávání, kdy se nepodařilo ani po podzimní obměně politické reprezentace Olomouckého kraje obnovit dříve dobře nastavené funkční partnerství Unie s představiteli kraje. Nicméně má Unie i přesto ambici zastupovat zájmy neziskového sektoru vůči kraji a dalším sektorům společnosti v našem regionu a také zajišťovat potřebnou informační výměnu mezi jejími členy, veřejnou správou a veřejností a naopak.

V následujícím bloku týkajícím se příkladů dobré praxe pro neziskové organizace vystoupily Marcela Vystrčilová a Eva Kráčmarová. První, zástupkyně spolku HATASPO, s tématem navázání spolupráce mezi českými a polskými dobrovolnými hasiči. Příspěvek druhé vystupující, zástupkyně spolku Ecce Homo Šternberk, pojednával o zkušenostech se zřízením dětské skupiny jako zařízení předškolní péče o děti, do kterého se mohou pustit i neziskové organizace.

Zajímavé příležitosti i pro ty nejmenší spolky a další neziskovky místního významu představily poslední dva příspěvky. Barbora Říhová ze společnosti GIVT.cz popsala možnost efektivního získávání příspěvků na činnost neziskovky prostřednictví m veřejnosti nakupující na internetu. Oficiální program sněmu uzavřela Miloslava Hrušková z Místní akční skupiny Moravská cesta vystoupením přibližujícím lokální partnerství obcí, podnikatelů a občanské společnosti a pozvala přítomné delegáty k zapojení jejich organizací do činnosti místních akčních skupin v jejich působišti.

Po doznění posledního příspěvku se účastníci sněmu přesunuli na přilehlou zahradu, kde program pokračoval neformální zábavou, navazováním kontaktů a diskusemi při občerstvení v podobě grilovaných. Počasí naštěstí přálo, a tak i zahradní část programu sněmu splnila očekávání. Dohromady byl celý podvečer povedený, určitě také proto, že setkání nebylo formální záležitostí, ale spíš směsí postřehů a dobrých nápadů, které se dají využít v další práci neziskovek.


Grafická verze tohoto článku