Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Nová metodika pomáhá při začleňování cizinců do pracovního procesu

13.10.2014 - PRAHA (Multikulturní centrum Praha ) - MKC Praha vydává novou publikaci Metodiky sdílení zkušeností v oblasti pracovního uplatnění cizinců určenou lidem pracujícím v oblasti integrace cizinců. Publikace představuje nástroje, metody práce a konkrétní ukázky úspěšných projektů např. v oblasti kariérového poradenství, rekvalifikace, nastartování vlastního podnikání nebo terénní práce s cizinci. Uvádí také důležité kontakty a zdroje existujících materiálů a slouží jako zdroj inspirace.

Podle autorek Andrey Svobodové a Blanky Kissové je hlavním přínosem publikace to, že shrnuje veškeré informace z oblasti pracovního uplatnění cizinců. „Věříme, že metodika a příklady dobré praxe inspirují pracovníky neziskových organizací, zaměstnance úřadů práce, personalisty, stejně jako zadavatele projektů nebo ty, kteří ovlivňují zaměření dotačních programů,“ říká Kissová.

Metodiku je možné stáhnout na webových stránkách www.mkc.cz/cz/nase-publikace.html. V současné době probíhají v osmi krajích České republiky kurzy o tom, jak s metodikou pracovat. Jejich přehled najdete v Kalendáři akcí na www.migraceonline.cz. Nejbližší akce se konají v Praze (14.10.), Ústí nad Labem (16.10.), Liberci (21.10.) a v Plzni (23.10.).

Publikace byla vydána v rámci projektu Využití kvalifikace imigrantů podpořeném z Evropského sociálního fondu prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR www.mkc.cz.

O Multikulturním centru Praha (MKC Praha)
MKC Praha je nezisková organizace věnující se otázkou soužití lidí z různých kultur v ČR i jinde. Mezi její činnosti hlavní patří aktivity vzdělávací, kulturní a informační, a to především pro odborníky v oblasti migrace, pro učitele, žáky a studenty i širokou veřejnost. Věnuje se tématům integrace, migrace, sociálního vyloučení, diverzity, interkulturního vzdělávání nebo problematice xenofobie a rasismu.

Migrace v ČR
Migrace v Česku měla donedávna spíše dočasný charakter a očekávalo se, že většina cizinců zde pracujících odejde po určité době zpátky do své vlasti. Tato situace se však mění. I přes doznívající hospodářskou krizi roste v Česku počet žadatelů o trvalý pobyt nebo o pobyt za účelem sloučení rodiny. V současnosti u nás žije přes 275 000 imigrantů ze třetích zemí, tedy zemí mimo Evropskou unii. Tvoří tak přes 60 procent celkového počtu cizinců a jejich počet přibývá. Jejich pracovní příležitosti jim však komplikuje řada faktorů, například jazyk, jiný systém vzdělání a kvalifikace.


Grafická verze tohoto článku