Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Zastupitelé Prahy 2 ničí umělecké studio

19.5.2005 - (Sdružení rodičů a přátel ZŠ Vratislavova 13 ) - ... MČ garantuje zachování provozu Uměleckého studia dětí Vyšehrad ... jde především o zachování aktivit obou škol ... spojením aktivit mohou získat právě děti, a o ty nám jde především ... oblast školství i volnočasových aktivit je dlouhodobě jednou z významných priorit MČ Praha 2 ... Tato prohlášení zastupitelů lze najít v Novinách Prahy 2 z doby, kdy rušili ZŠ Vratislavova (podzim 2003). Další podobná padala na setkání zástupců radnice s vratislavskými rodiči či na jednání zastupitelstva.

Řadu let studio fungovalo pod ZŠ Vratislavova, její ředitelka byla v listopadu 2003 za nesprávné financování studia ze dne na den odvolána. Nikdo ze zastupitelů prý netušil, jak bylo studio financováno. Po zrušení základní školy však zastupitelé s žádným řešením nepřišli – to se ukázalo koncem loňského června. Učitelka studia tak byla z nouze a na přechodnou dobu letošního školního roku nucena pracovat s dětmi v kroužcích pod ZŠ Botičská za ponižujících finančních podmínek (připravených městskou částí). Názor, že lze hru na hudební nástroje vyučovat kolektivně, může mít jen ten, kdo o pedagogice nic neví. A pouze odborně zcela nezpůsobilá osoba si může myslet, že studio se 100 dětmi může stát na jedné důchodkyni. Pro zachování studia je logicky třeba jeho finanční zabezpečení. Radnice však má evidentně zcela jiné priority (v oblasti školství např. na dotace sociálních a prospěchových stipendií soukromému gymnáziu peníze již mnoho let jsou).

Z teoreticky možných několika variant by byla časově a legislativně schůdná pouze možnost napojení studia na DDM. Na jednání o budoucnosti uměleckého studia dne 11. 5. 2005 odmítli Mgr. Basch a PaedDr. Rybínová poskytnout jakékoli písemné záruky. (Zápis z tohoto jednání vůbec neodpovídá skutečnému průběhu schůzky.) Tato situace se opakovala i na jednání dne 17. 5. 2005 (na tomto jednání nebyl zápis vůbec pořízen), kde byli přítomni všichni tři učitelé studia a ředitel DDM Ján Rybárik, jehož podmínky byly pro pedagogy zcela neakceptovatelné. Stejně tak jako návrh PaedDr. Rybínové, aby paní učitelka učila přípravku a hudební nástroje soukromě v prostorách studia. Na přípravku by neexistovala návaznost a částka 150 Kč/hod. za nástroje je mimo finanční možnosti naprosté většiny dotázaných rodičů.

Jmenovaní zástupci radnice tak svým přístupem způsobili faktický zánik prestižního uměleckého studia. O děti ze studia je v uměleckých školách velký zájem, většina pravděpodobně přejde do jiných městských částí. Takže veřejný slib - politický závazek neznamená pro zodpovědné zastupitele vůbec nic. Jako pro ně neznamenají nic „jejich děti“.

Kontakty na Mgr. Basche a PaedDr. Rybínovou na www.praha2.cz, na J. Rybárika www.ddm-ph2.cz.


Grafická verze tohoto článku