Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

V neděli přijede do Prahy významná bývalá tibetská politická vězeňkyně Ngawang Sangdol

18.5.2005 - PRAHA (Lungta ) - V neděli přijede do Prahy na čtyřdenní návštěvu významná bývalá politická vězeňkyně Ngawang Sangdol. Návštěva se uskuteční na pozvání Občanského sdružení Lungta a ve spolupráci s evropskou sekci mezinárodní organizace International Campaign fot Tibet.

Novináři budou mít možnost setkat se bývalou politickou vězeňkyní na tiskové konferenci, která se uskuteční v salonku kina Mat na Karlově náměstí v pondělí 23. května od 11.00. Tlumočení z tibetštiny do angličtiny a češtiny bude zajištěno.

Ngawang Sangdol se v Praze setká se zástupci tibetských a buddhistických skupin i s představiteli české politické reprezentace. Bývalá tibetská politická vězeňkyně se setká s předsedou zahraničního výboru Senátu Parlamentu ČR, profesorem J. Jařabem a poslancem Parlamentu ČR a předsedou Rady pro lidská práva S. Karáskem. V utery 24. května Ngawang Sangdol navštíví radnici v Praha 3 - Žižkově, která se již od roku 1996 každoročně připojuje k celosvětové akci “Vlajka pro Tibet”, kde se setká se starostou M. Českým.

V pondělí 24. května od 17.00 prosloví Ngawang Sangdol veřejnou přednášku na FF UK na Palachově náměstí v Praze 1. V úterý dopoledne se bývalá tibetská politická vězeňkyně zúčastní besedy se studenty Gymnázia Postupická v Praze 4 na Spořilově.

Ngawang Sangdol je jednou z nejznámějších tibetských politických vězeňkyň, která se stala známou nejen pro svou neústupnost v boji za svobodu Tibetu, ale i kvůli dvěma neblahým prvenstvím – v době prvního zatčení ve svých jedenácti letech byla nejmladším politickým vězněm na světě a navíc měla v žaláři strávit celých 21 let a stát se tak v Tibetu nejdéle vězněnou ženou. Písně, jejichž nahrávku pořídila spolu s dalšími mniškami ve věznici Dabži a které se podařilo propašovat ven, obletěly celý svět. V říjnu 2002 byla Ngawang Sangdol po velkém mezinárodním nátlaku ze zdravotních důvodů propuštěna z vězení a v březnu 2003 jí bylo umožněno odcestovat do Spojených států.

“Bylo mi teprve 13 a byla jsem mnohem menší než ti muži. Házeli si se mnou po místnosti, jako kdybych byla hračka. Nezajímalo je, kolik nám je let a že jsme ženy. Děti mučili úplně stejně jako dospělé. Také se nás snažili vyděsit tím, že nám ukazovali obrázky tmavého místa, které nahánělo hrůzu. Říkali: Když se budeš bránit, dáme tě přesně tam.” (Ngawang Sangdol o zacházení ve vězení ve výpovědi pro Asia-Pacific Initiative, 2003).

Další informace o Ngawang Sangdol včetně fotografií najdete na http://www.lungta.cz/ngawang .

Ľubomír Sklenka, předseda
Občanské sdružení Lungta,
Dlouhá 33, 110 00 Praha 1
tel. 776 219 178
lungta@centrum.cz
www.lungta.cz nebo www.tibinfo.cz

Občanské sdružení Lungta je nevládní neziskové sdružení občanů, kteří se zajímají o Tibet, tibetskou kulturu nebo tibetský buddhismus. Základním cílem sdružení je získávat a zveřejňovat pravdivé informace o unikátní tibetské kultuře, situaci v Tibetu, tibetských exilových komunitách, ale i v širší tibetské kulturní oblasti. Stále větší pozornost věnuje Lungta i přímé pomoci poskytované v Tibetu a severní Indii. Lungta již několik let působí v indickém Ladaku, kde podporuje dvě tibetské klášterní školy, podporuje školu pro nevidomé ve Lhase a tibetský Časopis exilové mládeže v indické Dharamsale.


Grafická verze tohoto článku