Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Firmy dostanou publikaci Gender management

24.3.2005 - BRNO (Gender centrum FSS MU / Genderové informační centrum Nora, o.p.s. ) - Na pojem „gender“ si česká společnost pomalu zvyká. Jak je to ale s reálným zaváděním politiky rovných příležitostí? Stojí o ni české organizace a podniky? „Zkušenosti s touto tematikou evidentně chybí, celá oblast postrádá dostatek expertů a expertek, kteří by pomáhali se zaváděním efektivních opatření“ říká Kateřina Machovcová, koordinátorka projektu Gender management, který probíhal především v roce 2004, ale řada jeho aktivit běží nadále. „Do vybraných firem budeme na začátku března zasílat publikaci poskytující široké spektrum informací o aktivním uplatňování politiky rovných příležitostí v organizacích a firmách, o podpoře žen v zaměstnání a možnostem slaďování rodinného a pracovního života.“

Již přes rok funguje ojedinělý internetový informační portál - http://management.gendernora.cz/ s praktickými návody, případovými studiemi a konkrétními příběhy. Nenáročnou formou uvádí do problematiky, představuje seznam metod pro podporu profesního uplatnění žen a opatření na podporu slaďování rodičovství a zaměstnání. Zmíněná publikace Gender management je distribuována pomocí internetového feministického knihkupectví (zdarma za úhradu poštovného): www.knihkupectvi.feminismus.cz. Srozumitelnou formou čtenáře uvádí do tématu rovných příležitostí – kromě výčtu opatření na podporu rodinného a pracovního života např. porovnává českou a skandinávskou legislativu týkající se rodičovské dovolené, představuje národní soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi a předkládá bohatý slovník souvisejících termínů.

Projekt Gender management úspěšně navázal na předchozí aktivity brněnského Gender centra Fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně v oblasti podpory rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce. Na základě výzkumu realizovaného v letech 2000 – 2001 v některých českých podnicích byla zjištěna potřeba šíření informačních materiálů a také zprostředkování zahraničních zkušeností s projekty a programy, které podniky realizují – a to se povedlo právě prostřednictvím internetového portálu Gender management s nemalou návštěvností, realizací podnětných diskusní setkání a vydáním a distribucí zmíněné publikace. „Intenzivnější spolupráci se doposud podařilo iniciovat především s dalšími neziskovými organizacemi - nejen na území Brna, s odbory, případně s jednotlivci se zájmem o problematiku a pozitivní zpětnou vazbu jsme dostali i od ministerských pracovníků na pozici „gender focal point“, což jsou odborníci a odbornice, kteří se věnují genderovým tématům v daném resortu“, uvedla Machovcová.

Kontakt:
Gender centrum FSS MU
Kontaktní osoba: Mgr. Kateřina Machovcová
Gorkého 7
620 00 Brno




Grafická verze tohoto článku