Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Závěrečná konference projektu EQUAL Podmínky pro slaďování profesního a rodinného života

11.1.2005 - PRAHA (Český svaz žen ) - Dovolujeme si Vás pozvat na závěrečnou mezinárodní konferenci projektu EQUAL „Podmínky pro slaďování profesního a rodinného života – partnerství v rodině“, E/01/1/043. Konference se uskuteční 5.-6.2.2005 v Masarykově koleji, Thákurova 1, Praha 6.

Hlavním cílem tohoto projektu je pomoci znevýhodněným skupinám žen na trhu práce, vytvoření metodik a zpracování návrhů a doporučení na změnu aktivní politiky zaměstnanosti ve vztahu k rovnosti příležitostí a zlepšení podmínek pro sladění práce a rodiny.

Prostřednictvím této konference chceme informovat o tom, jakých výsledků bylo v projektu dosaženo, včetně zahraničních zkušeností našich švédských a skotských partnerů a jaká opatření jsou nutná k dosažení výše zmíněného cíle a využít i Vašich zkušeností v diskusi v pracovních skupinách nad zpracovanými náměty.

Součástí této pozvánky je rámcový program a přihláška. V případě Vašeho zájmu zašlete vyplněnou přihlášku na adresu Českého svazu žen nejpozději do 13.1.2005. Po tomto datu obdržíte další relevantní informace a instrukce, včetně potřebných materiálů pro práci v pracovních skupinách.

Tlumočení do češtiny a angličtiny je zajištěno.
Český svaz žen

===================================
Rámcový program závěrečné mezinárodní konference
( 5.-6.2.2005, Thákurova 1, Praha 6)

5.2.2005:

8.00 – 9.00 Registrace
9:00 – 9:30 Zahájení konference
Informace o programu EQUAL, o politice zaměstnanosti
Informace o programu z pohledu Národní podpůrné struktury, informace o všech projektech I.kola Výzvy IS EQUAL
Představení projektu „Podmínky pro slaďování profesního a rodinného života –partnerství v rodině“
9:30 – 10:20 Výstupy projektu - Závěrečná studie z fáze Analýza, Informace jako nutný předpoklad komunikace, ale i změn myšlení a chování zainteresovaných subjektu - závěry z dalších výzkumů, podklady pro fázi koncepce
10:35 – 12:00
Metodika 1 - všeobecná
Metodika 2 – znevýhodněné skupiny žen na trhu práce
Metodika 3 - efektivní působení na zaměstnavatele
Metodika 4 – řešení služeb
12:15 – 12:45 Evaluace, vyhodnocení pilotního ověřování, externí a interní
14:00 - 17:00 Práce ve skupinách:
I. skupina: Nadnárodní partneři projektu - návody na opatření pro Evropskou komisi vyplývající z nadnárodní zprávy projektu
II. skupina: Diskriminace v zaměstnání
III. skupina: Pracovní uplatnění zaměstnanců pečujících o závislé osoby
IV. skupina: Rozvoj sociálních služeb
V. skupina: Reintegrace žen vracejících se na trh práce

6.2.2005

9:00 – 10:50 Nadnárodní spolupráce – výstupy z jednotlivých projektů
10:50 – 11:20 Závěrečná zpráva z nadnárodní spolupráce
11:45 – 12:20 PR aktivity projektu
12:20 – 13:20 Vyhodnocení skupinové práce, prezentace výsledků, poznatků, shrnutí doporučení
13:20 – 13:30 Závěry

======================================================
Přihláška:

Kontaktní údaje:
Jméno
Příjmení
Titul
Organizace
Kontaktní adresa
Telefon
Fax
E-mail

Ubytování: (Prosím vhodně zaškrtněte)
· Potřebuji ubytování 0
· Nepotřebuji ubytování 0
V případě potřeby ubytování prosím specifikujte, na které dny:
· 4.2. 0
· 5.2 0

Tlumočení: (Prosím vhodně zaškrtněte)
· Potřebuji tlumočení 0
· Nepotřebuji tlumočení 0

Výběr pracovní skupiny:
Prosím vhodně zaškrtněte 2 skupiny:
· Chci pracovat ve skupině Diskriminace v zaměstnání 0
· Chci pracovat ve skupině Pracovní uplatnění zaměstnanců pečujících o závislé osoby 0
· Chci pracovat ve skupině Rozvoj sociálních služeb 0
· Chci pracovat ve skupině Reintegrace žen vracejících se na trh práce 0

Vyplněnou návratku zašlete prosím nejpozději do 13.1.2005 na adresu: Český svaz žen, Ing. Hana Řezáčová, Panská 7
111 53 Praha 1, tel: 224 211 017, mail: info@csz.cz (v předmětu prosím uvádějte EQUAL/Mezinárodní konference )

===============================================================
Projekt - Podmínky pro slaďování profesního a rodinného života – partnerství v rodině

Projekt je financován EU a českým státním rozpočtem

Cílem projektu je ovlivnit postoj veřejnosti, zejména mužů, partnerů, spolupracovníků, odborů a institucí (viz. cílové skupiny) k flexibilním metodám a formám zaměstnávání těch skupin žen, které jsou na pracovním trhu ohroženy z důvodů společenských stereotypů, modelů chování a tradic.

Výsledkem bude vypracování systému podpory zdravě sebevědomé, vzdělané ženy, která si je vědoma svého potenciálu a možností, vytvoření společenských podmínek pro její realizaci na pracovním trhu, ovlivňování vůle zaměstnavatelů k vytváření flexibilních forem práce a současně i její podpora rodinou a partnerem.

Závěrečné výstupy:
§ návrh a doporučení organizačních, institucionálních, programových a legislativních změn politiky zaměstnanosti zaručující rovné šance;
§ koncepce;
§ shrnutí námětů na zlepšení situace žen v rodině i v zaměstnání a vytvoření tlaku na politickou sféru, aby se rovnost pracovních příležitostí stala nedílnou součástí zaměstnanecké politiky.

Cíl projektu lze pro větší názornost rozdělit do tří částí, které představují východiska pro další aktivity v rámci komplexního projektu EQUAL.

Dvě hlavní cílové skupiny
A. Osoby přímo či nepřímo negativně postižené diskriminací:
Znevýhodněné skupiny žen s omezeným přístupem na trh práce
(na rodičovské dovolené a po ní, dlouhodobě nezaměstnané středního a vyššího aktivního věku, žijící na venkově, samoživitelky s dětmi, absolventky středních a vysokých škol, zdravotně postižené, etnické a národnostní menšiny, ženy po výkonu trestu, méně adaptabilní, nekvalifikované a s nízkou kvalifikací, azylantky)

B. Osoby a instituce odpovědné za rovnost příležitostí (odbory, zaměstnavatelé, rodina, partneři-muži, orgány veřejné správy, společenské a vzdělávací instituce a veřejnost)

Aktivity (fáze projektu)
● Analýza současného stavu
● Hledání cest řešení
● Koncepce řešení
● Pilotní programy ve vybraných regionech

V průběhu realizace projektu jsou distribuovány informace o projektu a jeho výsledcích, a o návrzích na opatření v politice zaměstnanosti. K průběžné informovanosti všech cílových skupin slouží zejména internetové stránky www.csz.cz, přinášející v sekci Projekty přehled o stavu projektu a výsledky a výstupy z výzkumů, rešerší a studií. K praktickým informacím pro znevýhodněné skupiny žen budou sloužit stránky www.rovnesance.cz .

Na aktivitách se podílejí koordinátoři a národní partneři, celkem 27 firem a organizací, a využívá se při nich spolupráce s rozvojovými partnerstvími ve dvou zemích EU. Nadnárodní partnerství projektu se skládá ze tří rozvojových partnerství ve Švédsku, ve Skotsku a u nás.
Švédský projekt Gender Equality Developers je zaměřen na odstraňování segregace v zaměstnání, klade důraz na společné zapojení žen i mužů v různých sektorech ( policie, požární sbor, vojsko...), které jsou tradičně doménou mužů.
Skotský Close the Gap se soustředí na analýzu rozdílů v platovém ohodnocení obou pohlaví a na faktory, které tyto rozdíly ovlivňují (www.closethegap.org.uk ).
Český projekt Podmínky pro slaďování profesního a rodinného života – partnerství v rodině má obdobný charakter, ale širší záběr. Všichni partneři mohou využívat výstupů ostatních projektů a předávat si zkušenosti získané v odlišných podmínkách.

Fáze analýz
V analytické fázi byly zpracovány rešerše zahraničních materiálů i domácích pramenů, sekundární analýzy již realizovaných výzkumů a dat, která mají k dispozici úřady práce, nadace a sdružení, zabývající se touto problematikou, i údajů z tématicky příbuzných výzkumů.
Důležitými součástmi této fáze byly diskuse se zástupkyněmi cílových skupin, s odboráři a zaměstnavateli a monitoring, jak je princip rovnosti žen a mužů na pracovním trhu prováděn zaměstnavateli a pověřenými orgány veřejné správy.
Byla vypracována právní analýza a závěrečná studie z fáze analýzy s názvem „Překážky a možnosti ve slaďování práce a rodiny“. Výzkum věnoval pozornost i zaměstnavatelům a jejich hodnocení ženské pracovní síly a možnostem a vůli zlepšit přístup. Korigujícím prvkem byl průzkum postoje odborů k ochotě zaměstnavatelů zabývat se problém sladění pracovních a rodinných povinností žen a mužů.

Fáze hledání cest
V srpnu 2003 zahájili koordinátoři diskusi o spolupráci s jednotlivými partnery. Setkání v Benešově v září 2003 bylo věnováno hledání konkrétních cest řešení na základě fakt z analýz, výzkumů a vlastních zkušenosti. Výsledkem bylo zpřesnění formy a obsahu čtyř metodik (1-všeobecná, 2-znevýhodněné skupiny žen, 3-efektivní působení na zaměstnavatele, 4-řešení služeb) a na základě definice problémů také jednotná struktura výstupů ve fázi koncepce.

Fáze koncepce
Byly ukončeny práce na výše uvedených metodikách řešení problémů vymezených cílových skupin, které prošly připomínkovým řízením u partnerů projektu a byly ověřovány v pilotních programech. Finální verze metodik budou k dispozici na www.csz.cz .
K dalším výstupům v této fázi projektu patří také poradenská podpora a metodické příručky (Jak získat jistotu a sebedůvěru ve společnosti – ČSŽ 2003. Tato brožura je k dispozici na www.rovnesance.cz)

Výstupy
Kromě anotace studie a kompletních statistických dat z výzkumu společnosti DEMA je na internetových stránkách www.csz.cz mnoho dalších výsledků aktivit v rámci českého projektu. Propagační kampaně v průběhu projektu spolu ostatními PR aktivitami sloužily k ovlivňování veřejnosti ve smyslu cílů projektu. Představovaly významný podíl mediální komunikace na toto téma.

Metodiky
Metodika 1 – Všeobecná
Motto: Motivovat společnost ke změně
Cílem tohoto dlouhodobého a komplikovaného procesu je celková změna chápání rovnosti mezi pohlavími, která se projeví v rodinném i pracovním prostředí a ve společenském klimatu, zrušení zažitých stereotypů, přisuzujících ženám povinnost pečovat o domácnost a mužům roli živitelů. Má přispět k ovlivňování veřejnosti, aby pozitivně vnímala atributy rovnosti příležitostí pro muže i pro ženy.
Všeobecná metodika se týká cílových subjektů ze skupiny B: veřejnosti, veřejné správy včetně úřadů práce, rodiny, novinářů, poskytovatelů vzdělávání.
Metodika má formu tištěného manuálu, jehož první část je obecná a společná pro všechny, v druhé jsou specifiky subjektů. Bude také sloužit jako podklad pro mediální kampaň.
Vedoucí partner: Agentura TIS
Rozvojoví partneři: ATHENA, Gender Studies, Rodinná škola Morava, Integrovaná střední škola energetická Chomutov, ČMKOS

Metodika 2 – Znevýhodněné skupiny žen
Motto: Sebedůvěra, sebeúcta, motivace, komunikace, aneb Musíte chtít sama
Cílem je vypracování vzdělávacích programů formou vzdělávání dospělých, aby se ženám usnadnil přístup k pracovní kariéře; podporovat rovnost příležitostí na pracovním trhu posilováním sebevědomí a současně motivováním zaměstnavatelů; vypracovat propojený systém diagnostiky, poradenství, vzdělávání včetně jazykové gramotnosti a znalosti informačních technologií; podpořit rovnost dovedností, integraci do společnosti; zpracovat příklady dobré praxe v pro zaměstnavatele, odbory, úřady práce i pro samotné ženy, aby se podpořila jejich aktivita ve vyhledávání informací.
Jednotlivé části této diverzifikované cílové skupiny mají pochopitelně společná i značně odlišná specifika, vyžadující individuální řešení a přístup.
Hlavní problémy všech členek cílové skupiny:
- nemají motivaci,
- neumějí se prosadit,
- často si znevýhodnění neuvědomují a jak jim brání v uplatnění na pracovním trhu,
- nevědí, a někdy ani nechápou, co pro sebe mohou udělat,
- potřebují si ujasnit, jakou pomoc potřebují a kdo jim jí může poskytnout.
V závěrečné části je postup rozlišen podle specifických problémů podskupin.
Formou je vzdělávací kurz. Výstupem je definice legislativních nedostatků, co neřeší orgány veřejné správy a čím se nezabývají neziskové nevládní organizace.

Vedoucí partner: EuroProfis
Rozvojoví partneři: ATHENA, Agentura TIS, ETERIA, ČMKOS, Most k životu, NARP

Metodika 3 – Efektivní působení na zaměstnavatele
Motto: Co by měl zaměstnavatel vědět o genderové politice a proč?
Cílem je prokázat, že protidiskriminační opatření ve firmách mohou pozitivně působit nejen na image firmy, ale i na snižování nákladů, zvyšování produktivity a vyšší efektivnost investic; vzbudit zájem zaměstnavatelů o nové trendy v rovnosti pracovních příležitostí; využít zkušeností zahraničních partnerů jako důkazu, že flexibilní formy využívání potenciálu žen jsou ekonomicky výhodné. Jako příklad mohou posloužit nedávno publikované případy zaměstnavatelů z Německa. Dospěli k názoru, že je pro ně výhodnější zaměstnat ženy pečující o malé děti a samoživitelky na pružnou a zkrácenou pracovní dobu, nebo je nechat pracovat doma, než školit a zapracovávat nástupkyně. Stejně tak je výhodné nechat matky na rodičovské dovolené zvyšovat si kvalifikaci subvencovaným nebo placeným studiem.
Objektem jsou členové cílové skupiny B, zaměstnavatelé a odbory.
Metodika má formu manuálu, který je podkladem pro vzdělávací kurz, který bude působit na právní povědomí a celkově vzdělávat cílovou skupinu.
Obsahem manuálu je legislativa pro rovnost příležitostí, genderová osvěta – vysvětlení stereotypů, zdůvodnění nutnosti změny, osvětlení rovnoprávného partnerského vztahu žen a mužů na pracovišti, jeho vlivu na personální politiku (loajalita zaměstnanců) i na obchodní politiku firmy.
Postup: odstranění stereotypů u zaměstnavatelů pozitivními příklady; příklady z praxe zahraničních partnerů (např. skotský partner se nejdříve snaží ovlivnit veřejný sektor, soukromý sektor se přidá).
Výstupy jsou tištěný manuál, podklady pro mediální kampaň a definice problému.
Vedoucí partner: VUSTE ENVIS
Rozvojoví partneři: ČMKOS, ISP, DEMA, Úřad práce Frýdek-Místek, NARP, ETERIA

Metodika 4 – Řešení služeb
Motto: Jak sladit rodinu a práci – co je třeba, aby to fungovalo.

Cílem je vytvořit systém poradenství a vzdělávání a základy sítě informačních center pro rovné příležitosti, která zvýší úroveň společenského vědomí o rovnosti a zároveň budou pomáhat jednotlivcům překonávat překážky, nebo zlepšovat společenské postavení.

Metodika 4 se zabývá i rámcovým definováním služeb, a to zejména těch, které jsou určené pro rodiny s postiženou osobou, s dětmi a se seniory, služby v době nemoci. Metodika se zabývá ženami jako příjemci i poskytovateli služeb.
Cílovou skupinou mohou být především fyzické i právnické osoby,které mají zájem zbudovat a realizovat poradenské centrum, dále úředníci veřejné správy a samosprávy, zastupitelé, poradenská centra, ženy a rodina.
I tato metodika má formu tištěného manuálu.

Postup a výstupy: návrhy opatření; zřídit pilotní poradenské centrum a zahájit činnost; požadavek certifikace současných služeb a zesílení tlaku na poskytovatele.

Vedoucí partner: ČSŽ
Rozvojoví partneři: ČHV, ATHENA, DEMA, Most k životu, Úřad práce Frýdek-Místek, Městský úřad Vsetín, VUSTE ENVIS

NÁRODNÍ PARTNEŘI PROJEKTU ( V ABECEDNÍM POŘADÍ ):
VEDOUCÍ PARTNER:
Český svaz žen (ČSŽ)

KOORDINÁTOŘI:
ADV, s.r.o.
ATHENA - Společnost pro vzdělávání a rozvoj žen
Český helsinský výbor (ČHV)
DEMA a.s.
Gender Studies, o.p.s.

PARTNEŘI:
Agentura Gaia
AGENTURA TIS, spol. s r.o.
Centrum komunitní práce Ústí nad Labem - poradenská organizace
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS)
ETERIA, s.r.o.
EuroProfis s.r.o.
Institut Svazu průmyslu (ISP)
Integrovaná střední škola energetická Chomutov
KD Software, spol. s r.o.
Městský úřad Vsetín
Morava - rodinná škola o.p.s.
Most k životu, o.p.s.
Nadace Žena
Národní asociace pro rozvoj podnikání (NARP)
Pomoc nezaměstnaným okresu Prostějov
Regionální hospodářská komora Ostrava
SC&C spol. s r.o.
Sdružení romských podnikatelů a soukromníků v ČR
Úřad práce ve Frýdku-Místku
VŠE Fakulta podnikohospodářská
VUSTE ENVIS, spol. s r.o.



Grafická verze tohoto článku