Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Česká republika doporučuje, aby se financování soustavy Natura 2000 věnovala větší pozornost

20.12.2004 - PRAHA/BRUSEL (MŽP ČR ) - Diskuse o Aarhuské úmluvě o přístupu k informacím, směrnici o bateriích a akumulátorech, nové chemické politice, změnách klimatu či financování soustavy Natura 2000 – to všechno jsou témata, kterými se bude zabývat dnešní zasedání Rady ministrů životního prostředí Evropské unie. Českou delegaci vede ministr Libor Ambrozek.

Česká republika navrhuje, aby byl posílen finanční nástroj LIFE+, který umožní rozšíření péče o území soustavy Natura 2000. ČR podporuje zejména zavedení víceletých programů a dále rozdělení části peněz přímo pro jednotlivé členské státy tak, aby byly zajištěny rovné šance subjektů z různých zemí. To by podpořilo ochranu přírody v těch státech, kde vyskytují přírodní fenomény významné z celoevropského pohledu – tedy například Českou republiku či Slovensko. ČR také podporuje zachování financování všech činností, které dříve spadaly pod komunitární programy (např. Forest Focus, NGO Programme a Urban Programme).

Rada pro životní prostředí projedná také návrh směrnice o bateriích a akumulátorech, která by měla zajistit, aby členské státy nakládaly s odpadními bateriemi a akumulátory šetrně a přijaly opatření vedoucí k účinnému sběru a recyklaci. Základem je posilování odpovědnosti výrobců. Návrh směrnice stanovuje recyklační limity pro sběr baterií a akumulátorů obsahujících rtuť, kadmium a olovo. Česká republika návrh směrnice podporuje.

Česká republika vítá vývoj jednotné chemické politiky (REACH) a podporuje základní principy nové právní úpravy. Ta povede ke zvýšení ochrany lidského zdraví a životního prostředí a zjednodušuje stávající legislativu tím, že zavádí stejný postup pro bezpečné používání všech chemických látek. Povinnost shromáždit potřebná data a odpovědnost za jejich kvalitu je uložena průmyslovému sektoru, který látky produkuje a uvádí na trh. Po vyhodnocení získaných dat budou látky, které jsou z hlediska ochrany lidského zdraví a životního prostředí nejnebezpečnější – v první řadě karcinogeny, mutageny a látky toxické pro reprodukci, látky persistentní a bioakumulativní – používány pouze tak, aby existující rizika byla minimalizována. Jejich používání bude postupně omezováno a bude stimulováno hledání vhodných alternativ.

Česká republika podporuje zjednodušení požadavků na výrobce a dovozce chemických látek, například zjednodušením registrace látek vyráběných v malých množstvích nebo látek přítomných ve výrobcích. Podporuje rovněž požadavek na přijetí zásady „jedna látka – jedna registrace“. Zároveň Česká republika považuje za velmi důležité, aby byla pozornost věnována problematice malých a středních podniků.


Grafická verze tohoto článku