Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Šestým rokem bojujeme proti násilí na ženách

24.11.2008 - BRNO (Nesehnutí ) - Mezinárodní den proti násilí na ženách byl OSN vyhlášen na 25. listopadu. Podle ideje by se v tento den měly všude na světě konat akce zaměřené proti násilí na ženách a zvyšovat povědomí lidí o tomto problému. V Brně se letos uskuteční už šestý ročník akcí, jediný svého druhu v České republice. Pořádají ho brněnské neziskové organizace, které se tématu násilí na ženách věnují dlouhodobě: NESEHNUTÍ Brno, Magdalenium, Persefona, Amnesty International Brno, genderové informační centrum Nora a Domov sv. Markéty. „Týden akcí pořádáme, protože považujeme za důležité stále připomínat, že ačkoli se o násilí mluví více, pořád k němu dochází. Nechceme, aby společnost usnula na vavřínech,“ tvrdí koordinátorka Týdne proti násilí na ženách Kristýna Pešáková.

Týden akcí začne v pondělí 24. listopadu besedou o domácím násilí a bílých místech v jeho prevenci. Od diskutujících se dozvíte, jak je možné ochránit oběti domácího násilí či jaká právní úprava by jim ještě pomohla a mnohem více. Diskuze s názvem Domácí násilí: „Černá minulost, světlé zítřky?“ začne v šest hodin na Fakultě sociálních studií. Diskutovat budou právničky, psycholožky i vedoucí skupiny Domácí násilí Policie ČR. Tedy odbornice, které denně řeší úskalí domácího násilí a problém znají z praktické stránky. „O některých věcech se stále nemluví nebo se nechce mluvit. Chceme je zviditelnit u lidí, kteří zatím o domácím násilí moc nevědí,“ říká Marie Šedová z Domova sv. Markéty, který poskytuje pomoc matkám s dětmi v tísni.

V úterý 25. listopadu se o Týdnu proti násilí na ženách dozví každý, kdo projde Českou ulicí. Od desíti do čtyř odpoledne tam bude připraven infostánek, na kterém zájemci a zájemkyně získají informace o násilí na ženách a připraveny budou také informační materiály všech organizací, která se na akci podílejí. „Infostánkem se chceme dostat blíž k běžným lidem, které bychom normálně neměli příležitost oslovit,“ říká Pešáková.

Spolu s infostánkem proběhne i happening, který chce upozornit na jednotlivé příběhy žen, které zažily domácí násilí. Od informačního stánku povedou fialové stuhy, na nichž budou přivázány boty a příběhy žen, které byly oběťmi násilí. Kromě příběhů o domácím násilí se kolemjdoucí dozví více i o netradičních typech násilí, například na mužích nebo seniorech.

Na středu a čtvrtek je připraven Filmový minifestival ve spolupráci s Gymnáziem Slovanské náměstí. V kině Art se během dvou dnů promítne celkem pět filmů z různých částí světa, které téma násilí na ženách reflektují. Ve středu 26. listopadu se po jednom z filmů uskuteční diskuze o domácím násilí v České republice.

Na pátek je připraven workshop s zahraniční hostkou Chorvatkou Tatjanou Nikolic na téma sexuální zneužívání a násilí v aktivistických a anarchistických komunitách. Seminář v angličtině přináší zajímavý pohled na násilí z aktivistické perspektivy. Nikolic se zamýšlí nad postojem anarchistických skupin, které ačkoli se staví proti diskriminaci a útlaku žen, zůstávají lhostejné k případům sexuálního násilí.

Na závěr týdne akcí se v neděli 30. listopadu uskuteční benefiční koncert v klubu Metro, jehož výtěžek bude darován organizacím, které pomáhají obětem domácího násilí, a které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem financí. Od sedmi hodin vystoupí skupiny Nuck Chorris Gang, jazz-rocková Grimasa čápa či hip hop holky z Brna Čokovoko. Po vystoupení jednotlivých skupin nastoupí DJka Keen Mimic, která bude hrát, dokud bude pro koho. Benefiční vstupné bude 100 korun.

Na všech akcích se budou rozdávat noviny, speciálně připravené pro Týden proti násilí na ženách.

Kontakty:

Kristýna Pešáková: +420723759082 (NESEHNUTÍ Brno, koordinátora kampaně Ženská práva jsou lidská práva); Eva Ostrovská: +420723129615 (o. s. Magdalenium, sociální pracovnice); Jitka Čechová: +420731459407(Persefona o. s., psycholožka); Marie Šedová: sedova.sulakova@seznam.cz (Domov sv. Markéty); Jana Urbanovská: jana-urbanovska@seznam.cz (Amnesty International Brno, dobrovolnice).

Další informace v Příloze.
Příloha

Proč je důležité mluvit násilí na ženách?

Ve společnosti stále přetrvávají různé stereotypy a mýty o domácím násilí. Z výzkumu společnosti STEM z roku 2006 pro občanské sdružení Bílý kruh bezpečí vyplývá, že 51% lidí se domnívá, že lidé, kteří se chovají společensky a slušně, nepáchají domácí násilí. Opak je pravdou. Mnoho lidí, kteří jsou svým okolím vnímaní jako slušní a bezúhonní, se za zavřenými dveřmi domova chová úplně jinak.

68% lidí souhlasí s tím, že oběťmi domácího násilí jsou hlavně plaché ženy, které si všechno nechají líbit. Obětí se ale může stát každá žena (případně muž) bez rozdílu. Partner ji například může dostat do bezvýchodné situace psychickým násilím nebo ekonomickým vydíráním.

Na druhou stranu, 84% lidí souhlasí s tím, že domácí násilí je problém, který by se měl řešit. Je to o více než 20% více, než v roce 2006. Významný podíl na tom mají i neziskové organizace, které o domácím násilí informují. To dokazuje také to, že 89% dotázaných se domnívá, že se o domácím násilí více mluví.

Jelikož je domácí násilí složitý problém, bývá pro společnost mnohdy těžké rozpoznat, kdy se o násilí jedná a kdy ne. To si podle průzkumu myslí 60% obyvatelstva. Určitě s tím nesouhlasí jen 2% dotázaných. Poznat, kdy se partneři jen hádají je pro okolí obtížné a z venku se hranice italské domácnosti a násilného vztahu stanovuje těžce.

Z průzkumů také vyplývá, že většině případů týrání byly přítomné děti (v 57%), 81% obětí zažilo fyzické útoky a 71% domácností, kde k násilí docházelo, bylo alespoň průměrně finančně zajištěno.

Výzkum je dostupný na adrese:

http://www.domacinasili.cz/cz/redakce/statistiky/reprezentativni-vyzkum-2006---stem/cz/redakce/menu_leve/statistiky/shrnuti-zakl.vysledku-odklik-v-textu-rep.vyzkum2006/r92


Jak neziskové organizace pomáhají týraným ženám, občanské sdružení Persefona:

„Strašně mi tyto organizace pomohly. Bez nich bych byla úplně ztracená. Je úžasný, když si člověk o násilí může dopodrobna s někým popovídat.“

„Manžel mě prostě dostal úplně až na dno, kdy jsem stála na hranici toho, že jsem asi opravdu blázen, že nejsem normální. Třeba když mi říkal, že mě zbaví svéprávnosti a podobně. Tak jsem volala na linku Persefony se strašným pláčem a asi bych to neměla říkat, ale myslela jsem, že už to opravdu nemůžu ustát, přežít. Nějaká paní to zvedla, měla strašně příjemný hlas, který mě během čtvrt hodiny uklidnil a vysvětlila mi, že normální není ten násilník.“

„Mně jste strašně pomohli, největší pomoc jsem pocítila od vás. Poprvé mě nikdo nehodnotil, nikdo mě nedával nesmyslné rady jako ‚domluvte se‘, ale skutečně jste mi pomohli, jak po té právní stránce, tak tou psychickou oporou, kdy jste mě skutečně vyslechli. Poprvé jsem cítila jiskřičku naděje, že je někdo, kdo mi věří.“

- z rozhovorů s klientkami
Případ paní Petry: Jsou to dva roky co nás poprvé kontaktovala mladá a velmi pohledná matka dvou nezletilých dětí, říkejme jí Petra. Její manžel byl právně vzdělaný vysokoškolák. Poprvé jsme se s paní Petrou setkali, když byla již téměř rok v rozvodovém řízení a měla za sebou sedm let násilného manželství.

Šest let zažívala psychické i fyzické násilí, které se střídalo s obdobím klidu a zamilovanosti. Tyto fáze se postupem času začali zkracovat - násilí přibývalo jak na intenzitě, tak na četnosti. Petra utekla a podala žádost o rozvod.
K nám přišla s tím, že nemá děti svěřeny do své péče. Manžel jí v té době nechtěl už 14 dní vrátit dítě - tehdy jednoroční, které odvezl do jiného města ke své matce. Předmětem našich konzultací bylo zajištění situace tak, aby byly děti svěřeny matce a ochráněny od stávající situace, která je nutně traumatizující.

Od té doby, co podala žádost o rozvod sice nežije s násilným partnerem, ale psychickému a občas fyzickému násilí je vystavována stále. Manžel jí komplikuje styk s dětmi, navádí je proti ní, fyzicky ji napadá…

Současná situace je taková, že paní Petra má po třech letech soudního řízení děti svěřeny do své péče. Manžel podal odvolání. Děti navštěvují psychologa. Klientka žije v neustálém napětí, co bude následovat.


Grafická verze tohoto článku