Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Pomáháme znevýhodněným lidem v Jihočeském kraji

14.3.2008 - ČESKÝ KRUMLOV (ICOS Český Krumlov ) - Jihočeská sdružení MESADA a ICOS Český Krumlov představily výsledky evropských projektů INOVA a CESTA KE ZMĚNĚ, které napomáhají znevýhodněným lidem s uplatněním na pracovním trhu a dále výsledky projektu PROLOMIT TO PŮJDE zaměřeného na posílení boje proti diskriminaci a právní pomoc diskriminovaným, který realizuje občanské sdružení ICOS Český Krumlov.

Projekty napomáhající znevýhodněným lidem s uplatněním na pracovním trhu
(Financovány Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.)

Projekt INOVA, jehož cílovou skupinou jsou lidé se zdravotním či mentálním postižením, se zaměřuje na využití metody podporovaného zaměstnávání, ve které navíc používá inovativních prvků. Těmi jsou nově vytvořené interaktivní CD-romy, které jsou v současnosti již distribuovány veřejnosti pod názvem DO ŽIVOTA S MESADOU. Součástí projektu je také práce s digitální videokamerou při individuálních konzultacích, díky kterým mají nezaměstnaní možnost získat sebevědomí, které je při hledání pracovního místa nezbytné. S hledáním zaměstnání pomáhají účastníkům projektu pracovní konzultantky MESADY. Od počátku projektu, tj. od 1. ledna 2006 vstoupilo do projektu 105 lidí, z nichž 75 získalo zaměstnání.

Do projektu CESTA KE ZMĚNĚ zaměřeného na lidi, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, s nízkým vzděláním nebo jsou zdravotně či sociálně handicapovaní, se od května 2006, kdy projekt začal, zapojilo bezmála 200 lidí. Těmi jsou osoby registrované na úřadech práce jako uchazeči o zaměstnání. Klíčovou aktivitou projektu je poradenství – individuální nebo skupinové, které by mělo vést k nastartování aktivního hledání pracovního místa. Mnohokrát zažili odmítnutí ze strany zaměstnavatelů a proto jim s hledáním zaměstnání pomáhají pracovní konzultantky. V rámci projektu se mj. podařilo již zaměstnat celkově 68 těchto občanů.

MESADA v rámci projektů pomáhá v několika jihočeských regionech – na Písecku, Českobudějovicku, Jindřichohradecku a Prachaticku. Na Českokrumlovsku realizuje projekt Cesta ke změně ICOS Český Krumlov, partner MESADY, prostřednictvím svého pracoviště Centrum sociálních služeb.

Podrobnější informace k projektům - viz příloha - samostatná tisková zpráva k projektům:
DO ŽIVOTA S MESADOU a POMOC ZNEVÝHODNĚNÝM NA TRHU PRÁCE

Projekt na posílení boje proti diskriminaci a právní pomoc diskriminovaným
(Spolufinancováno Evropskou unií v rámci programu Transition Facilty 2005.)

Projekt PROLOMIT TO PŮJDE je zaměřený na přímou podporu diskriminovaných občanů v regionu Českokrumlovsko a v Jihočeském kraji a na zvýšení povědomí laické i odborné veřejnosti o diskriminační problematice včetně monitoringu diskriminace. V rámci projektu je od dubna 2007 poskytováno bezplatné právní poradenství včetně zastupování občanů v případě diskriminačních sporů, (do konce roku 2007 poskytnuto poradenství celkem 312 klientům, u 48 z nich se jednalo o problém spojený s problematikou diskriminace. Na 20 případů bylo řešeno mimosoudně, u dvou případů je předpoklad řešení sporu soudní cestou). Proběhly vzdělávací a informační akce pro laickou i odbornou veřejnost v regionu Českokrumlovsko (semináře pro městské úřady, úřady práce a NNO a besedy pro romskou menšinu, zdravotně postižené ad.), v březnu t.r. budou vydány dvě publikace: Analýza soudní praxe v oblasti diskriminace na trhu práce pro odbornou veřejnost a brožura Malý průvodce diskriminační problematikou určena pro širokou veřejnost.

Podrobnější informace k projektu - viz příloha - samostatná tisková zpráva k projektu:
DISKRIMINOVANÍ V JIHOČESKÉM REGIONU NACHÁZEJÍ RADU I PRÁVNÍ POMOC

Projekt realizuje ICOS Český Krumlov ve spolupráci se svými projektovými pracovišti Centrem sociálních služeb a Centrem ochrany lidských práv. Na vzdělávacích aktivitách a analýze soudní praxe spolupracoval realizátor s Českým helsinským výborem.


V případě dotazů, kontaktujte:
Bc. Nikola Séglová – PR manažer, MESADA
tel.: 739 310 426, e-mail:seglova@mesada.eu

Mgr. Ingrid Jílková - ICOS Český Krumlov, koordinátorka Centra sociálních služeb a projektu prolomit to půjde
tel: 774 137 676, e-mail: css@krumlov.cz


Další informace k projektu CESTA KE ZMĚNĚ na www.cestakezmene.krumlov.cz

Další informace k projektu INOVA na http://www.mesada.eu/projekty.html

Další informace k projektu PROLOMIT TO PŮJDE na www.diskriminace.krumlov.cz a v samostatné tiskové zprávě - VIZ PŘÍLOHA


PŘÍLOHY:
* Tisková zpráva k projektu INOVA
DO ŽIVOTA S MESADOU
* Tisková zpráva k projektu Cesta ke změně
POMOC ZNEVÝHODNĚNÝM NA TRHU PRÁCE
* Tisková zpráva k projektu Prolomit to půjde
DISKRIMINOVANÍ V JIHOČESKÉM REGIONU NACHÁZEJÍ RADU I PRÁVNÍ POMOC

* Powerpointové prezentace
INOVA – MESADA
CESTA KE ZMĚNĚ – MESADA
CESTA KE ZMĚNĚ – ICOS– CENTRUM SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÝ KRUMLOV

* Projektové letáky:
CESTA KE ZMĚNĚ
PODPOROVANÉ ZAMĚSTNÁVÁNÍ - INOVA
BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA VČETNĚ ZASTUPOVÁNÍ V PŘÍPADĚ DISKRIMINACE

Tisková zpráva
k dosavadním výsledkům projektu Prolomit to půjde

(vydáno občanským sdružením ICOS Český Krumlov k tiskové konferenci POMÁHÁME ZNEVÝHODNĚNÝM LIDEM V JIHOČESKÉM KRAJI konané dne 13. 3. 2008 v PRESS KLUBu Syndikátu jihočeských novinářů v Č. Budějovicích)


DISKRIMINOVANÍ V JIHOČESKÉM REGIONU NACHÁZEJÍ RADU I PRÁVNÍ POMOC

Od února roku 2007 realizuje občanské sdružení ICOS Český Krumlov projekt Prolomit to půjde, který má za cíl na prostřednictvím bezplatných právních služeb pomáhat diskriminovaným občanům v regionu Českokrumlovsko a v Jihočeském kraji a také zvýšit povědomí laické i odborné veřejnosti o diskriminační problematice.

Jaké jsou dosavadní výsledky tohoto projektu?
• Od dubna roku 2007 byla rozšířena bezplatná právní poradna v Českém Krumlově o diskriminační problematiku včetně zastupování občanů v opodstatněných diskriminačních případech. Do konce roku 2007 poradna, která úzce spolupracuje s externími právníky, poskytla v rámci projektu poradenské služby 312 klientům, u 48 z nich se jednalo o problém spojený s problematikou diskriminace. Na 20 případů bylo řešeno mimosoudně, u dvou případů je předpoklad řešení sporu soudní cestou. Nejčastěji se v těchto kauzách jednalo o problematiku trhu práce, ať už k diskriminačnímu jednání docházelo z důvodů zdravotního, příslušnosti k etnické menšině či z důvodu věku.

• Zároveň v průběhu roku 2007 proběhlo 5 vzdělávacích akcí v regionu Českokrumlovsko pro laickou i odbornou veřejnost. Seminářů „Antidiskriminační opatření v praxi“ se zúčastnilo přes pět desítek pracovníků úřadů práce, městských úřadů a nevládních organizací, které pracují s diskriminací ohroženými skupinami obyvatel. Besed o diskriminační problematice pro širokou veřejnost, romskou menšinu a pro zdravotně postižené občany se zúčastnilo přes 70 občanů Českokrumlovska. Účastníci získali informace o tom co je a co není diskriminace, o možnostech obrany a řešení diskriminačních sporů; o evropské právní úpravě diskriminace i o právní úpravě diskriminace v ČR, kde stále chybí jednotná legislativa - antidiskriminační zákon, který je po několikaletém úsilí odborníků schválen vládou a nyní projednáván v parlamentu.

• V březnu t.r. budou vydány tiskem dvě publikace:
* Průvodce diskriminační problematikou pro širokou veřejnost - s cílem zpřístupnit srozumitelně problematiku laické veřejnosti. Vznik této brožury je motivován především dosud velmi nízkou orientací širší veřejnosti v oblasti diskriminačních jevů. Brožura obsahuje veškeré základní informace o diskriminaci - co je a co není diskriminace; kam, jak a na koho se obrátit, jak se řeší případy diskriminace včetně uvedení mnoha příkladů z praxe…
Brožura bude koncem března distribuována tak, aby byla dostupná všem zájemcům (nevládním organizacím, které pracují s klienty ohorženými diskriminací - Romové, starší lidé, zdravotně postižení, lidé v sociálně tíživé situaci apod., městským a obecním úřadům v Jihočeském kraji apod., k dispozici bude také v knihovnách včetně on-line knihovny ICOS).

* Soudní praxe v oblasti diskriminace na trhu práce - Analýza Evropského soudního dvora v oblasti diskriminace a jeho komparace s přístupem v ČR. Tato publikace je určena všem, kteří s diskriminační problematikou přicházejí nebo mohou přicházet při výkonu své práce do styku (nevládní organizace, právníci, advokáti, úřady práce apod.) a i dalším zájemcům např. jako studijní materiál (školy, univerzity ad.). Publikace vznikla na základě monitoringu evropské a české judikatury v oblasti diskriminace, který probíhal v rámci projektu za spolupráce ICOS Český Krumlov a Českého helsinského výboru.

• Dále je za účelem zpřístupnění informací o problematice diskriminace všem zájemcům mimo jiné provozováno 10 informačních koutků v regionu Českokrumlovsko (úřady práce, městské úřady, nevládní organizace), byly založeny speciální webové stránky - www.diskriminace.krumlov.cz včetně anonymní internetové poradny apod.

Projekt je realizován občanským sdružením ICOS Český Krumlov a jeho projektovými pracovišti Centrem sociálních služeb Český Krumlov a Centrem ochrany lidských práv jižní Čechy. Na vzdělávacích a monitorovacích aktivitách ICOS spolupracuje s Českým helsinským výborem.

Více informací o projektu na: www.diskriminace.krumlov.cz.

V Českém Krumlově dne 13.3.2008

Tomáš Zunt, předseda občanského sdružení ICOS Český Krumlov

Kontaktní osoba:
Mgr. Ingrid Jílková, vedoucí Centra sociálních služeb Český Krumlov a koordinátorka projektu Prolomit to půjde
tel: 774 137 676
e-mail: css@krumlov.cz

Tisková zpráva k dosavadním výsledkům projektu INOVA – Zvýšení účinnosti metody podporované zaměstnávání vnesením inovativních prvků – šance pro pracovní a společenské uplatnění lidí se zdravotním postižením, číslo projektu CZ.04.1.03/2.1.25.1/2181
(vydáno občanským sdružením MESADA k tiskové konferenci POMÁHÁME ZNEVÝHODNĚNÝM LIDEM V JIHOČESKÉM KRAJI konané dne 13. 3. 2008 v PRESS KLUBu Syndikátu jihočeských novinářů v Č. Budějovicích)
DO ŽIVOTA S MESADOU

MESADA v rámci projektu INOVA vytvořila interaktivní CD-romy s příznačným názvem: DO ŽIVOTA S MESADOU.
Na vzniku CD-romů se podíleli zaměstnanci MESADY, kteří spolu s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích vypracovali jednotlivé scénáře, partner projektu grafické studio MIRADIX podle scénářů vypracoval grafickou podobu a Speciální škola v Písku, jako další partner, CD-romy před finální podobou připomínkovala.

Vytvořené CD-romy mají sloužit při práci s uživateli v programu podporované zaměstnávání. CD-romy bude možné obdržet na závěrečné konferenci, která se uskuteční 13.3.2008 v Českých Budějovicích od 11h v prostorách českobudějovického Press klubu, v hotelu Malý pivovar, ulice Karla IV. Bližší informace o dalších možnostech získání těchto CD-romů získáte na adrese pisek@mesada.eu.

A co vše na CD-romech najdete? Celý soubor obsahuje deset témat, která jsou zaměřena na nácvik konkrétních situací. Témata jsou rozdělena podle náročnosti. Osm témat je určeno převážně pro lidi s mentálním postižením a dvě témata jsou určena pro lidi bez mentálního postižení.

Témata CD-romu DO ŽIVOTA S MESADOU jsou:
A) pro uživatele s větším stupněm mentálního postižení:
1. hygiena
2. oblékání
3. vhodné chování
4. komunikace
5. životní prostředí
B) pro uživatele s menším stupněm mentálního postižení:
1. rozvržení denních povinností
2. neobvyklé situace
3. provoz ve městě
C) pro uživatele programu podporované zaměstnávání (bez mentálního postižení)
1. telefonování
2. práce

O projektu, který umožnil vytvoření těchto CD-romů, se více můžete dozvědět na našich webových stránkách www.mesada.eu.

Jana Bojarová
pracovník pro PR a fundraising

ESF – rovné příležitosti pro všechny

Tisková zpráva k dosavadním výsledkům projektu CESTA KE ZMĚNĚ
(vydáno občanským sdružením MESADA k tiskové konferenci POMÁHÁME ZNEVÝHODNĚNÝM LIDEM V JIHOČESKÉM KRAJI konané dne 13. 3. 2008 v PRESS KLUBu Syndikátu jihočeských novinářů v Č. Budějovicích)

Pomoc znevýhodněným na trhu práce
Projekt CESTA KE ZMĚNĚ, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a rozpočtem ČR, realizují občanská sdružení MESADA a ICOS Český Krumlov, který je partnerem projektu i v letošním roce 2008. CESTA KE ZMĚNĚ bude finišovat až v dubnu tohoto roku. Do té doby je stále na čem pracovat.

Do projektu zaměřeného na lidi, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, s nízkým vzděláním nebo jsou zdravotně či sociálně handicapovaní, se od května 2006, kdy projekt začal, zapojilo bezmála 200 lidí. Těmi jsou osoby registrované na úřadech práce jako uchazeči o zaměstnání.

MESADA projekt realizuje v Českých Budějovicích, Písku, Jindřichově Hradci a v Prachaticích. V Českém Krumlově projekt realizuje ICOS Český Krumlov prostřednictvím svého pracoviště Centrum sociálních služeb.

Jednou z klíčových aktivit projektu je poradenství – individuální nebo skupinové, které má za cíl vést k nastartování aktivního hledání pracovního místa. Podpora a motivace, to je to, co uchazečům o zaměstnání často chybí. Mnohokrát zažili odmítnutí ze strany zaměstnavatelů a proto jim s hledáním zaměstnání pomáhají pracovní konzultantky MESADY. „Lidé z projektu si často neuvědomují, co mohou zaměstnavateli nabídnout a jaké existují možnosti při hledání pracovního místa, “ vysvětluje pracovní konzultantka Mgr. Zuzana Bícová.

To, čím je projekt CESTA KE ZMĚNĚ zcela výjimečný je možnost poskytování přímé finanční podpory na plat. Přesněji řečeno – pokud zaměstnavatel přijme na pracovní místo účastníka projektu, může mu MESADA příspívat až do 75% mzdových nákladů.

V současné době se pracovní konzultanti MESADY a ICOSu Český Krumlov opět zaměřují na nalezení zaměstnání lidem znevýhodněným na trhu práce, kteří jsou evidování na úřadech práce. V rámci projektu se již podařilo zaměstnat 68 z nich.

V případě dotazů, kontaktujte:
Bc. Nikola Séglová – PR manažer, MESADA, občanské sdružení
tel.: 739 310 426, e-mail:seglova@mesada.eu

Další informace na:
http://www.mesada.eu/projekty.html
www.cestakezmene.krumlov.cz

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.


Grafická verze tohoto článku