Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Zlatá divadelní žába 2008

13.3.2008 - PRAHA (Žába na prameni, o.s. ) - Žába na prameni vyhlašuje 2, ročník dramatické soutěže o autorskou divadelní hru : Zlatá divadelní žába 2008
Téma: Rovné příležitosti žen a mužů
Aneb: O tom, že feminismus není bubák, že rovné šance mají mít všichni a všechny, že gender není sprosté slovo, že stereotypy jsou pozitivní i negativní, že předsudky jsou manipulativní, a že nejlépe by nám bylo, kdybychom mohli být jednoduše všichni sami sebou.

Žába na prameni vyhlašuje 2, ročník dramatické soutěže o autorskou divadelní hru : Zlatá divadelní žába 2008
Téma: Rovné příležitosti žen a mužů
Aneb: O tom, že feminismus není bubák, že rovné šance mají mít všichni a všechny, že gender není sprosté slovo, že stereotypy jsou pozitivní i negativní, že předsudky jsou manipulativní, a že nejlépe by nám bylo, kdybychom mohli být jednoduše všichni sami sebou.

Proč:
Smyslem soutěže o současnou divadelní hru reflektující tématiku gender a rovných příležitostí mužů a žen je osvětlit, zpřístupnit a odtabuizovat toto téma, které je u nás stále nepochopené. Našemu myšlení i nadále vládnou předsudky a stereotypy, které staví na našem biologickém pohlaví.
Neinformovanost některých osob v rozhodovacích pozicích na ministerstvech, ve vládě, školství, kultuře či médiích, je alarmující. Ve společnosti, kde nejčtenější deník komentuje homosexualitu jako nemoc, která se dá léčit, kde se řeší, jak dostat ženy do politiky, ale už se neřeší, jak dostat muže zpátky do rodin - k dětem, kde muž na rodičovské dovolené je, když nic jiného, tak podezřelý... je uvádění rovných příležitostí do praxe velice nesnadné. Odlišnosti mezi ženami a muži jsou častěji výrazem společenské moci a jazyka než přírody a přirozenosti. V rozporu s tím česká společnost stále chápe mužství a ženství jako protiklady. Protikladné vymezení je však jen jednou z možností. Existuje mnoho různých typů mužství a ženství. Nebýt předsudků (např. muž živitel, žena pečovatelka…), které nás tlačí do dvou škatulek s iluzí vnitřní stejnorodosti a vzájemné protikladnosti, by každý člověk byl namíchán z různých mužství a ženství podobně jako koktejl.
Proto Žába na prameni přichází už podruhé s touto soutěží. Cílem má být samozřejmě vznik nových, autorských divadelních her, ale také otevření genderové problematiky a téma rovných příležitostí žen a mužů za použití uměleckých prostředků.
Kdo se může zúčastnit
Do soutěže mohou původní divadelní hru přihlásit autoři či autorky píšící česky nebo slovensky, když odešlou přihlášku nejpozději do 30. května 2008 a splní podmínky soutěže.
Ceny: Výherkyně/výherci soutěže převezmou ceny při slavnostním večeru v prosinci 2008. Finanční ocenění získají první tři:
• 1. místo 10 000 Kč a realizace hry formou scénického čtení ve Švandově divadle
• 2. místo 5 000 Kč
• 3. místo 3 000 Kč
Porota
Prof. Jan Vedral - dramaturg, dramatik a pedagog, Kateřina Krejčí - dramaturgyně ČT, Radvan Pácl - dramaturg ČK, Naďa Munzarová - herečka, Marie Špálová - divadelní oddělení agentury Dilia, Martina Musilová - doktorandka na Katedře teatrologie FFUK, Michal Komárek – novinář a filozof

Přihlášku a více informací najdete na : ww.zabanaprameni.cz/zlata/

Jaký byl první ročník, tedy Zlatá divadelní žába 2007?
Během prvního ročníku se mimo jiné ukázalo , že u nás zatím není snadné umělecky uchopit zdánlivě jednoduché téma. Přesto byl o soutěž nečekaný zájem. Do premiérového ročníku soutěže o Zlatou divadelní žábu se přihlásilo 40 autorek a autorů. Do druhého kola postoupilo deset her. Porota nakonec vynechala první a druhou cenu, ale udělila tři třetí ceny za následující hry:
Predavačka kože od Yvety Horváthové, dramaturgyně slovenského loutkového divadle v Banské Bystrici- Na rázcestí
Metal Forever od Heleny Eliášové, čerstvé studentky DAMU
Seance od Martiny Komárkové, bohemistky a novinářky.
najdete na www.zabanaprameni.cz/zlata/

Zvláštní cena organizující Žáby na prameni byla udělena hře První ročník od Petra Lobotky , která parodovala slavnostní večer předávání Zlatých a Kyselých žab a podle níž nakonec opravdu slavnostní večer v Činoherním klubu proběhl.
Také bylo potěšující, že tři hry psané pro soutěž nakonec autoři a autorky neposlali, protože je začala zkoušet divadla. Což je jistě dobrá zpráva.
Jedna z vítězných her, Metal Forever od Heleny Eliášové, bude uvedena jako scénické čtení ve Švandově divadle v rámci projektu 8@8, v němž divadlo LETÍ ve spolupráci s agenturou DILIA představuje formou scénických čtení současné české a zahraniční hry.

Partneři soutěže jsou:
Divadelní, literární, audiovizuální agentura Dilia
Radio 1 , Český rozhlas 6



Grafická verze tohoto článku