Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

10.výročí založení chráněných dílen a denního centra SKP – CEDR

1.10.2004 - PARDUBICE (SKP – Cedr ) - V pátek 1.října v 10,00 hod proběhne v areálu Jana Palacha oslava 10.výročí založení chráněných dílen a denního centra SKP – CEDR. Jsou pozváni všichni, kteří se finančně, materiálně, morálně, organizačně podíleli během na vzniku a provozu této sociální služby.

Pozvání přijali 1.náměstek hejtmana Pardubického kraje pan Ing. Michal Rabas, radní zodpovědný za sociální a zdravotní oblast Ing. Josef Janeček, radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Ing. Petr Šilar, primátor statutárního města Pardubic Ing. Jiří Stříteský a náměstek Jiří Raszakzov. Zařízení je jednou z organizačních jednotek občanského sdružení SKP –CENTRUM. Projekt byl zahájen v roce 1994 v suterénu azylového domu pro matky s dětmi. V roce 1996 byla služba přemístěna díky podpoře magistrátu města Pardubic, investici holandských
katolických nadací, MPSV, ÚP, bývalého okresního úřadu do nově rekonstruovaných prostor v areálu Jana Palacha 324. Do letošního roku fungovala pod původním názvem Záuční středisko pro duševní zdraví.

Práce v dílnách zde má specifické poslání. Pod vedením pracovních terapeutů zde probíhá pracovní a psychosociální rehabilitace lidí s dlouhodobým duševním onemocněním. Pracovním tréninkem v chráněných dílnách a vzdělávacími a relaxačními aktivitami v denním centru, zde dosud prošlo přes 230 klientů. Mnohým z nich se podařilo stabilizovat svoji životní situaci a pracovně se uplatnit v běžném zaměstnání. Službu mohou využívat zájemci z regionu Pardubického kraje a přilehlých oblastí dostupných k dennímu dojíždění. Uživatelé sem přicházejí na doporučení
ambulantních psychiatrů a pracují zde 2-4 hod denně v šicí, truhlářské, rukodělné, keramické a botařské rehabilitační dílně a nácvikových místech v prodejně výrobků dílen, telefonní ústředně, pomocné administrativě a úklidu.

Posledním unikátním projektem je chráněná dílna pro demontáž a likvidaci elektroodpadu. Byla zřízena v roce 2002 díky podpoře ÚP, magistrátu m.P a Pardubického kraje. Jedná se o propojení sociální služby se službou
likvidace nebezpečných odpadů, tedy s ochranou životního prostředí. S finanční podporou z Pardubického kraje, ÚP v Pardubicích a Magistrátu města Pardubic, který poskytl prostory, tak mohl být rozjet provoz, kde byl demontován převážně vyřazený vojenský materiál. Pracoviště je zařazeno do Koncepce odpadového hospodářství Pardubického kraje. Po získání potřebného Souhlasu k nakládání s nebezpečnými odpady tak může být oficielně spuštěn provoz nové technologie likvidaci televizní techniky – řezačky obrazovek. Na závěr oslavy 10.výročí bude zastupiteli kraje, města a ÚP slavnostně přestřižena páska.

Nově vytvořená pracovní místa v této dílně jsou určena pro obtížně zaměstnatelné spoluobčany se ZPS z evidence ÚP, pro klienty, kteří ukončili rehabilitaci v ostatních CHD a pro klienty podporovaného zaměstnání.

Chtěli bychom, aby se „problém elektroodpadu a kam s ním“ stal v Pardubickém kraji a přilehlých regionech vyřešeným. A aby skutečnost, že produkce elektrotechnického průmyslu narůstá, vedla ve svém důsledku ke zprostředkování možnosti zaměstnání našich zdravotně handicapovaných spoluobčanů.

Iva Bartůňková
ředitelka SKP - CEDR
tel. : 737 253 325 nebo 466304472.


Grafická verze tohoto článku