Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Úspěšné vyhnízdění včelojeda lesního na Přerovsku

14.9.2004 - PŘEROV (Moravský ornitologický spolek ) - Včelojed lesní určitě nepatří k všeobecně známým druhům ptáků. Je to dáno jak tím, že u nás hnízdí relativně skrytě a v nepříliš vysokém počtu, tak tím, že ho pozorovatelé zcela automaticky považují za běžně se objevující káni lesní, které je skutečně hodně podobný zbarvením i velikostí. Podobně jako káně lesní se také včelojed lesní objevuje jak ve světlé, tak i v tmavé formě. Je však útlejší, má tvar hlavy připomínající holuba a v dospělosti výrazně žluté oči. V letu je hlava vysunuta dopředu, ocas je delší se třemi výraznými tmavými pruhy.

Hlavní složku jeho potravy tvoří vosy a jejich larvy, které vyhrabává ze země i s hnízdy. Mimo to se živí také jinými druhy hmyzu a drobnými obratlovci. Je přísně tažný, na zimu odlétá v srpnu až záři do tropických oblastí Afriky. Zpět se vrací v dubnu. Za příznivých podmínek pár odchová jedno až dvě mláďata. Pokud převládá chladnější počasí, které nepřeje výskytu vos, stává se, že se mnoho párů o hnízdění vůbec nepokusí.

Velkou radost v minulých dnech udělal ornitologům z Moravského ornitologického spolku objev dosud neznámého hnízda na Přerovsku, v jehož blízkosti se stále objevují dva nedospělí, ale již soběstační včelojedi lesní. Hnízdění včelojedů je známkou, že okolní biotop je z ekologického hlediska v řadě ohledů vyvážený. Navíc je v jeho okolí dobrá potravní nabídka i podmínky pro hnízdění v příštích letech. To je velmi důležité, protože včelojed lesní je zařazen mezi silně ohrožené a zákonem zvláště chráněné druhy.

Text a fotografie: Adolf Goebel

Příloha – fotografie:

včelojed lesní
mladý včelojed lesní
zbytky po včelojedí hostině
hnízdo včelojeda lesního


Grafická verze tohoto článku