Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Environmentální občanské poradenství spustilo projektový web

6.12.2006 - PRAHA (BEZK ) - Projekt Environmentální občanské poradenství má od 1.12.2006 svůj web, na kterém informuje veřejnost o obsahu projektu. Kromě jiného zde budou zveřejňovány tiskové zprávy k projektu a články a návody, které v rámci projektu vzniknou. Web má adresu www.bezk.ecn.cz/eop.

Environmentální občanské poradenství je projekt, který má svým klientům poskytnout odpovědi na dotazy legislativního charakteru a na dotazy, jak se může občan zapojit do rozhodovacích procesů. Občan se například dozví, že se může na úřady obrátit s žádostí o informace na základě zákona o přístupu k informacím o životním prostředí, dozví se, jak se může zapojit do rozhodování o věcech, které se jej týkají

Projekt Environmentální občanské poradenství společně realizují sdružení BEZK, Econnect a Asociace občanských poraden. Je spolufinancován evropským sociálním fondem a rozpočtem České republiky. Projekt začal v červenci 2006 a potrvá až do července 2008. „To, že je projekt dlouhodobý, je velké pozitivum. Lidé se musí nejprve zvyknout využívat služeb občanských poraden nebo internetové poradny Zelená domácnost. My zároveň budeme mít více času na oslovování veřejnosti,“ říká Martin Mach.

Do projektu jsou zapojené občanské poradny v těchto městech: Beroun, Bohumín, Děčín, Nové Město na Moravě, Nymburk, Třebíč, Opava, Ostrava při Slezské diakonii, Zlín.

Kontakt:
Martin Mach, BEZK, tel: 233 381 546, e-mail: zelena.domacnost@ekolist.cz






Poznámky:

1) Občanské sdružení BEZK (www.bezk.ecn.cz) se věnuje šíření informací o životním prostředí. K tomu slouží tištěný měsíčník EkoList (www.ekolist.cz/ekolist.stm) a internetový deník EkoList po drátě (www.ekolist.cz). V rámci obou těchto periodik vznikla i ekologická poradna Zelená domácnost (zeldom.ekolist.cz), která se snaží přinášet informace o tom, co může obyčejný člověk dělat pro životní prostředí.

2) Občanské sdružení Econnect (www.ecn.cz) provozuje zpravodajství ze světa neziskových organizací a tématické informační portály jako např. Portál Občanská společnost – návod k použití, zprostředkovává informace z občanského sektoru veřejnosti a médiím, poskytuje internetové služby,
Cílem portálu Občanská společnost – návod k použití (http://obcan.ecn.cz) je povzbudit občany k aktivnější účasti na veřejném životě a rozhodování, které se týká nejen jich bezprostředně, ale také směřování společnosti, jíž jsou členy. Praktické informace, nástroje, které může občan využít při snaze ovlivňovat běh věcí veřejných, a rady, jak překonávat překážky, nabízí od roku 2003, průběžně je aktualizován. Mezi hlavní témata portálu patří právo na informace, účast na rozhodování, rovné příležitosti a občanská společnost v Evropské unii.

3) Občanské sdružení Asociace občanských poraden (www.obcanske-poradny.cz) zastřešuje a sdružuje občanské poradny a poskytuje jim služby, které přispívají ke zvyšování kvality občanského poradenství. Občanské poradny poskytují rady, informace a pomoc všem, kteří se na ně obrátí. Jsou nezávislým místem bezplatné, diskrétní a nestranné pomoci, provázejí občany při jejich obtížích. Usilují o to, aby lidé netrpěli neznalostí svých práv a povinností. V rámci projektu Environmentální občanské poradenství vybrané poradny rozšířily pole působnosti i do oblasti ekologie.


Grafická verze tohoto článku