Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Dům na půli cesty pomáhá mladým lidem i přes léto

26.7.2004 - PARDUBICE (Klub hurá kamarád ) - Pardubický Dům na půli cesty (DPC) nepřerušil svou činnost ani přes léto. „O prázdninách je sice trochu náročnější zajistit chod naší provozovny vzhledem k tomu, že si naši pracovníci vybírají dovolené, ale vždycky pečlivě dbáme na to, abychom naše služby i v tomto období poskytovali ve stejné kvalitě jako v běžné sezóně,“ konstatovala vedoucí pardubického Domu na půli cesty Věra Svobodová, podle níž toto zařízení občanského sdružení Klub hurá kamarád přes léto prošlo také několika úpravami. „Šlo například o malování či úklid objektu. Na těchto činnostech se podíleli i naši klienti,“ řekla Věra Svobodová.

„V tomto období obvykle v DPC panuje příjemně uvolněná atmosféra. Naši obyvatelé hojně využívají zahradu, chodí hodně ven, jezdí na výlety nebo k vodě, případně navštěvují třeba nejrůznější festivaly v okolí,“ vypočítala vedoucí Domu na půli cesty.

V současné době toto prospěšné zařízení poskytuje dočasné bydlení pěti mladým lidem ve svízelné životní situaci. Podle Věry Svobodové jde o dva muže a tři ženy, kteří museli opustit dětské domovy nebo se ze závažných důvodů ocitli mimo rodinu.

Tito mladí lidé zůstávají často doslova na ulici bez rodiny, finančních prostředků a zaměstnání. „Smyslem časově omezeného, ročního pobytu v tomto zařízení je jejich postupné začlenění do společnosti,“ uvedla vedoucí pardubického Domu na půli cesty.

Služeb tohoto zařízení, které vzniklo v dubnu roku 2000 v areálu bývalých jeslí v Jungmannově ulici, dosud využilo kolem pěti desítek klientů. „Kapacita zařízení je 10 lůžek a jedno krizové lůžko určené pro ty, co se momentálně ocitnou v akutní svízelné životní situaci. V tom případě u nás mohou najít azyl, který mají možnost využívat maximálně po dobu jednoho týdne,“ sdělila vedoucí jedné z provozoven KHK.

Šanci na ubytování v Domu na půli cesty má jen ten, kdo není závislý na alkoholu, drogách a gamblingu. Současně musí mít zájem na řešení svých problémů.

Svým obyvatelům umožňuje Dům na půli cesty také poradenství a konzultace. „Vždycky záleží na klientovi, jaké služby potřebuje. Někdo se neorientuje v síti sociálních služeb, jiný má potíže spíše v partnerských vztazích či rodině. Nejdůležitější je navodit u těchto mladých lidí pocit bezpečí a důvěry. Pokud se tak nestane, je jejich pobyt spíše formalitou a nesplnil svůj účel,“ řekla Věra Svobodová.

Protože Dům na půli cesty nechce za svými klienty po ročním pobytu v tomto zařízení zavřít dveře, nabízí jim následnou péči. Při ambulantní péči mohou kdykoliv přijít a pohovořit si o svých problémech. „Když se dostanou do úzkých, mají se kam obrátit,“ uvedla vedoucí Domu na půli cesty a dodala, že zájem o tyto služby je i po opuštění tohoto zařízení značný.


Kontakt pro novináře:

Věra Svobodová
vedoucí Domu na půli cesty
tel.: 466 510 163
mobil: 605 280 199
e-mail: dpc@khk.cz
http://www.khk.cz



Grafická verze tohoto článku