Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

O co jde ČAPA a porodním asistentkám

29.6.2004 - PRAHA (ČAPA - Česká asociace porodních asistentek ) - Postoj a stanovisko ČAPA - České asociace porodních asistentek k současné situaci v ČR. Protest proti ustanovením zákona o „nelékařských“ zdravotnických povoláních, zákona o veřejném zdravotním pojištění i návrhu zákona o zdravotní péči, podle kterých je veškerá činnost porodní asistentky vázána na „indikaci-ordinaci lékaře“. Přes zvyšující se nároky na vzdělání porodních asistentek jsou porodní asistentky omezovány ve výkonu svého povolání.

Již delší dobu se v českém zdravotnictví (legislativě i praxi) projevuje rozporuplný trend, se kterým nemůžeme být spokojeny :

Na jedné straně dnes u porodních asistentek (a ostatních „nelékařů“) dochází ke zvyšování úrovně vstupního vzdělání (střední-vyšší-vysokoškolské) a je zaváděna registrace jako podmínka pro samostatný (tzn.bez odborného dohledu) výkon zdravotnického povolání. Tyto změny jednoznačně podporujeme, chceme se aktivně podílet na celoživotním vzdělávání a šířit „umění“ být porodní asistentkou na základě dlouhodobých zkušeností z praxe a nových poznatků vědy a výzkumu.
Na druhé straně dnes u porodních asistentek (a ostatních „nelékařů“) dochází k omezování jejich samostatnosti a kompetencí. S ustanoveními zákona o „nelékařských“ zdravotnických povoláních, zákona o veřejném zdravotním pojištění i návrhu zákona o zdravotní péči, podle kterých je veškerá činnost porodní asistentky (a ostatních „nelékařů“) vázána na „indikaci-ordinaci lékaře“, nemůžeme v žádném případě souhlasit, protože jsou v rozporu s listinou základních práv a svobod a se směrnicí EU č.80/155/EEC.

Tento trend je v rozporu s doporučeními WHO a tzv.“Mnichovskou deklarací“, která vyzývá všechny úřady v evropském regionu k posílení ošetřovatelství a porodní asistence a k plnému využívání odborného potenciálu sester a porodních asistentek :
• zajištěním podílu sester a porodních asistentek při rozhodování na všech úrovních vytváření a implementace zdravotní politiky
• zaměřením se na odstraňování překážek v otázkách pohlaví, stavu a lékařské dominance
• posilováním rolí sester a porodních asistentek ve veřejném zdravotnictví a v podpoře zdraví

V praxi je porodním asistentkám v ČR bráněno vyšetřovat fyziologicky těhotné ženy, vést spontánní fyziologické porody, pečovat o těhotnou a šestinedělku v návštěvní službě a pečovat o novorozence a kojence (a místo toho jsou jí přidávány činnosti, které jí nepřísluší).
Z toho je zřejmé že :
• porodní asistentky v ČR nemohou vykonávat své povolání v souladu se směrnicí EU č. 80/155/EEC
• „indikací-ordinací“ se z vysokoškolsky vzdělané porodní asistentky stává „pomocnice gynekologa“
• problém není v úrovni vzdělání dřívějších, současných a budoucích porodních asistentek v ČR

Nechceme být pouhými pomocnicemi gynekologů, chceme být skutečnými porodními asistentkami ve smyslu mezinárodní definice naší profese a příslušné evropské směrnice. Nechceme nic více, ale ani nic méně, než mít možnost svobodně vykonávat své krásné povolání a věříme, že máme českým ženám, jejich dětem a rodinám co nabídnout.

Podrobnější text viz webová stránka ČAPA - http://www.capacz.cz/documents/o_co_jde_pa.htm

Rozšířené vedení České asociace porodních asistentek, 28.května 2004




Grafická verze tohoto článku