Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Mamuti na Točníku 1. – 2. 5. 2004. Osmý ročník pravěkých dnů

28.4.2004 - PRAHA (Mamuti, oddíl experimentální archeologie ) - Jak se žilo v pravěku? Hra pro děti. Ukázky s výkladem, dílny.

Pravěká strava, pazourkové nástroje, keramika, rozdělávání ohně, vaření, kovotepectví, textilní techniky, odlévání kovu a další řemesla pravěku v podání dětského oddílu pro všechny zájemce o dávné dovednosti.

Správa hradu Točníku připravila spolu s dětským oddílem Mamuti tradiční akci s názvem „Mamuti na Točníku“. Po celý víkend se návštěvníci mají možnost seznámit s životem v pravěku. Na třech nádvořích hradu jsou stanoviště jednotlivých experimentálních „tlup". Návštěvníci pak mohou mezi
10 a 17 hodinou (v neděli do 15.00) při prohlídce vidět ukázky experimentů s výkladem a většinu z nich si mohou i sami vyzkoušet. Pravěkému víkendu předcházejí dva dny věnované výhradně školním výpravám – ve čtvrtek 29. 4. a v pátek 30. 4.

Na letošních pravěkých dnech nebudou chybět tradiční lákadla, jako je pečení chlebových hadů z vlastnoručně nadrcené mouky, výroba keramických figurek a nádob, anebo divácky atraktivní odlévání kovu. Pro děti je na víkend připravena zajímavá hra, při které se nejen pobaví, ale i blíže seznámí s pravěkem.

Další informace: Michael Prouza, 604 270 054 (vedoucí oddílu)
Jiří Červinka, 777 910 422 (spoluautor knihy Výpravy do pravěku)

Podrobnosti:

Oddíl experimentální archeologie MAMUTI
Oddíl experimentální archeologie Mamuti je dětským oddílem, který sídlí v Domě dětí na Praze 7 v budově bývalé vodárenské věže na Letné. Oddíl byl založen 15.1.1980, k dvacátému výročí byla od konce října 1999 do počátku ledna 2000 uspořádána úspěšná výstava v Muzeu Hlavního města Prahy. Členy oddílu jsou děvčata a kluci ve věku od 10 do 16 let, jejich počet se stabilně udržuje okolo třiceti. Kromě experimentální archeologie se oddíl zabývá též turistikou, tábornictvím a poznáváním i ochranou přírody.

Experimentální archeologie
V případě oddílu Mamuti, kdy se experimentální archeologií zabývá dětský oddíl, lze říci, že jde o „hraní si na pravěk“ se vším všudy. Experimenty většinou nesplňují přísné vědecké požadavky, ale formou hry zpřístupňují dobu našich předků a umožňují dětem poznat přírodní táboření a zpracování přírodních materiálů.
V pojetí odborníků je experimentální (nebo také experienciální) archeologie dosud mladý vědní obor. Základní metodou jsou pokusy s replikami či originály pravěkých nebo středověkých výrobků nebo pokusy se stavbou, obýváním, příp. i chátráním rekonstrukcí pravěkých a středověkých staveb. Pokusy provádějí experimentátoři pouze s technologiemi dostupnými v dávných dobách. Výsledky pokusů dávají důležitá fakta o životě našich dávných předků. Experimentální archeologie je tedy obor, který alespoň zčásti vypovídá o schopnostech a možnostech člověka v pravěku a středověku.

Za správnost: Michael Prouza, Fyzikální ústav AV ČR, tel. 604 270 054, e-mail prouza@fzu.cz.

K této tiskvé zprávě jsou přiloženy náhledy fotografií, jejichž originály je možno ve dnech 27. a 28. 4. vyžádat na stejné mailové adrese a prouza@fzu.cz.

Mamuti, oddíl experimentální archeologie, Na Výšinách 1000, 170 00 Praha 7, www.mamuti.cz


Grafická verze tohoto článku