Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Prezentace dílčích výsledků pracovní skupiny pro dokumentaci vyhnání Němců z Brna

19.4.2004 - BRNO (Mládež pro interkulturní porozumění ) - POCHOD SMRTI

Nacismus zbavil Brno Židů a Romů. 30. května 1945 se Brno zbavilo svých Němců.
Vyhnání Němců učinilo na dlouho tragickou tečku za kulturní rozmanitostí Brna.

Prezentace dílčích výsledků pracovní skupiny pro dokumentaci vyhnání Němců z Brna
Sdružení Mládež pro interkulturní porozumění (MIP)
ZAHÁJENÍ V PONDĚLÍ 19.4.2004 16:00
MUZEUM ROMSKÉ KULTURY V BRNĚ
Bratislavská 67, 602 00 Brno
Tel:+420 545 581 206
Tel./Fax:+420 545 571 798

Výstavy v Muzeu romské kultury jsou otevřeny út - pá 10-17 hodin.

Pořádají:
Mládež pro interkulturní porozumění – MIP www.osmip.cz
Forum pro česko rakouský dialog www.a-cz-dialog.net
V prostorách Muzea romské kultury www.rommuz.cz



V květnu 2000 sdružení MIP připomnělo 55. výročí vyhnání brněnských Němců, tzv. pochod smrti. Bouřlivá reakce ukázala, že tuto dlouho tabuizovanou událost obepíná řada mýtů a dohadů. Vyhnání brněnských Němců bývá vysvětlováno jako odplata za utrpení pod nacistickým jhem.

Tato interpretace se však ukázala jako z větší části nepravdivá a zcela nedostačující. Pokusili jsme se proto shromáždit dostupné informace a tyto tragické události představit veřejnosti. Dílčí výsledky našeho zájmu nepředkládáme jako uzavřenou a jednoznačnou interpretaci dějin, ale jako příspěvek k historické i občanské diskusi.

Otázek vyvstalo více, než se nám podařilo zodpovědět. Přesto jsme přesvědčeni, že naše poznatky podávají plastičtější obrázek a ruší mýtus o vyhnání jako o odplatě Němcům. Ukazují, že kruté vyhnání bylo mnohem více výslednicí bezohledných zájmů nových politických elit, komunistů s gestapáckou minulostí a bezpáteřných přisluhovačů kteréhokoliv režimu než běžných Brňanů.

Považujeme za důležité spolu s osudy brněnských Němců právě na tomto místě připomenout také historii brněnských Židů a Romů. Bez nich by obrázek nebyl úplný - právě tyto tři skupiny tvoří vedle české národnosti důležitou součást brněnské minulosti i přítomnosti, jeho kulturní identity, ať už si to současná společnost připouští či nikoliv. Uvádíme je zde také proto, že jsme si dobře vědomi časové souslednosti tragédií Druhé světové války.

Tato prezentace si nemůže z mnoha důvodů činit nárok na úplnost. Obzvláště získání jakýchkoliv obrazových materiálů bylo téměř nemožné – těchto několik dnů je téměř vymazáno nejen z obecné paměti, ale i z archivů.

Sdružení MIP stále pátrá po dalších svědcích a dokumentech, zvláště obrazových, týkajících se vyhnání brněnských Němců. Návštěvníci výstavy mohou své vzpomínky či postřehy k výstavě zanést do návštěvní knihy, zvláště k tomu určené. Výstava potvrvá do 2. července 2004.

Kontaktní osoba: Ondřej Liška (777 140077, liska@email.cz)
Mládež pro interkulturní porozumění (MIP)
Botanická 24
602 00 Brno
www.osmip.cz
osmip@email.cz


Grafická verze tohoto článku