Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Ministr Ambrozek se účastní schůzky OECD v Paříži

20.4.2004 - PRAHA/PAŘÍŽ (MŽP ČR ) - Ministr životního prostředí Libor Ambrozek dnes večer po jednání Poslanecké sněmovny odlétá do Paříže na jednání se svými resortními kolegy ze zemí OECD (Organization for Economic Cooperation and Development – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). V průběhu ministerského zasedání EPOC (Environment Policy Committee - Výbor OECD pro politiku životní prostředí) budou hodnotit, jak je naplňována Strategie OECD pro oblast životního prostředí pro první desetiletí 21. století, která byla přijata před třemi lety, tedy v roce 2001.

Vedle 30 členských zemí OECD se schůzky zúčastní i zástupci zemí, které nejsou členy OECD (Argentina, Brazílie, Chile, Čína, Indie, Izrael, Kazachstán, Rusko, Slovinsko, JAR), stejně jako zástupci podnikatelské sféry, odborů a nevládních organizací.

Dnes, tj. 20. dubna bude v 15:00 brífink s ministry a se zástupci veřejnosti a ve středu 21. dubna v 15:00 uspořádá irský ministr životního prostředí Martin Cullem, který zasedání předsedá, závěrečnou tiskovou konferenci.

Bližší informace jsou k dispozici na http://www.oecd.org/envmin2004. Novináři mohou kontaktovat tiskové středisko (news.contact@oecd.org, tel.: +33 1 45 24 97 00).


STRATEGIE OECD PRO OBLAST ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ PRO PRVNÍ DESETILETÍ 21. STOLETÍ

Strategie OECD pro oblast životního prostředí, která by se měla uskutečnit do roku 2010, dala jasné pokyny pro uplatňování environmentálně udržitelné politiky v členských zemích OECD. Vychází z potřeby rozvoje politiky životního prostředí k podpoře udržitelného rozvoje v rámci členských států OECD a mezi nimi navzájem, a to způsobem, který bude odpovědný vůči nečlenským zemím v jejich snaze o dosažení udržitelného rozvoje. Státy OECD hrají významnou úlohu při vytváření potenciálu v nečlenských zemích a při práci s jinými zeměmi při tvorbě efektivních a spravedlivých dohod o sdílení nákladů při řešení globálních environmentálních problémů, při uznání společné, avšak diferenciované odpovědnosti.

Očekává se, že v roce 2020 dosáhne počet obyvatel Země 7,5 miliard, čímž dojde k nárůstu o téměř jednu čtvrtinu oproti stávajícím 6,1 miliardám, a předpokládá se, že městská populace se takřka zdvojnásobí a dosáhne tak v roce 2020 4 miliard. Hospodářský, společenský a technologický rozvoj v několika příštích desetiletích pravděpodobně povede ke snížení některých tlaků na životní prostředí, jiné tlaky se však zvýší, v některých případech dokonce výrazně. Státy OECD budou muset v prvním desetiletí 21. století naléhavě řešit řadu tlaků a problémů a tato Strategie obsahuje výčet národních opatření, jež mohou jednotlivé země přijmout k řešení některých z nejnaléhavějších otázek, ukazatelů, jež mohou být použity k měření pokroku, a prací, jež může OECD vykonat na podporu členských států při přijímání těchto opatření.


Grafická verze tohoto článku