Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

24. duben - Světový den laboratorních zvířat

15.4.2004 - PLZEŇ (Svoboda zvířat ) - 24. duben je každým rokem po celém světě dnem protestů proti pokusům na zvířatech. I v České republice lidé nejen v tento den demonstrují své názory, ve kterých vyjadřují nesouhlas s nesmyslným zabíjením živých tvorů pod záštitou vědy a požadují nahrazení pokusů na zvířatech alternativními metodami bez použití zvířat.

Pokusy na zvířatech v ČR

V ČR je na pokusné účely každým rokem použito přibližně čtvrt milionu zvířat. Vládní zástupci se snaží veřejnost přesvědčit, že toto číslo je minimální možné, že oblast pokusů na zvířatech je ve srovnání s Evropskou unií dostatečně právně ošetřena a že již pro tzv. laboratorní zvířata v podstatě nic více podniknout nelze. To však není pravda.
V České republice byl sice na počátku tohoto roku přijat zákaz testování kosmetických výrobků na zvířatech, tento krok však nebude mít na počty používaných zvířat žádný dopad, neboť podle vládních zdrojů se v ČR již desítky let testování konečných kosmetických výrobků na zvířatech neprovádí. Do novely Zákona na ochranu zvířat proti týrání naopak nebyla zahrnuta ustanovení, která by oproti současné situaci znamenala změnu – jako např. zákaz testování čistících prostředků či tabákových výrobků (platí např. v Německu), výslovný zákaz provádění pokusů, k nimž existuje alternativní metoda bez použití zvířete (platí např. ve Velké Británii, Švýcarsku, Holandsku…) nebo omezení provádění pokusů na primátech (zákaz provádění pokusů na všech primátech platí na Novém Zélandu, ve Švédsku a Velké Británii je omezen na vyšší primáty).

Jsou pokusy na zvířatech nutností?

„Jsme přesvědčeni o nezbytnosti nahrazení experimentů na zvířatech. Alternativní metody bez použití zvířat jsou často levnější, více etické a hlavně bezpečnější pro člověka“ uvedla Lenka Hecová, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech. Nemuseli bychom se tak znovu a znovu setkávat s tragickými následky užívání léků – Mexaform (prostředek na pročištění) zapříčinil ochrnutí nohou více než 200 000 lidí, Eraldin způsoboval slepotu, Tuberculin vyvolával u lidí TBC, Clioquinol je odpovědný za oslepnutí či obrnu tisíců lidí a desítky dalších na zvířatech „bezpečně“ otestovaných léků, které však měly na člověka podstatně rozdílný účinek. I racionálně smýšlející zastánce pokusů na zvířatech musí uznat, že velká část pokusů na zvířatech prováděná i v rámci tak obhajovaných oborů jako jsou farmakologie či lékařství je naprosto zbytečná. Na pultech lékáren jsou tisíce léků, z nichž drtivá většina není nezbytná pro zdraví člověka – jedná se o pouhé komerční kopie už existujících léčiv, u nichž jsou již dlouho známy účinky a dávkování. Zvířata použitá na výrobu těchto léků tedy padla naprosto zbytečně, pouze pro větší zisk farmaceutických firem...

Pochod „Za nahrazení pokusů na zvířatech“

24. dubna proběhne v Praze Pochod za nahrazení pokusů na zvířatech. Akci podpoří svou přítomností a proslovem mimo jiné i Barbora Hrzánová. Pochod začne v 15 hodin na Staroměstském náměstí, kde bude již hodinu předem možné shlédnout obsáhlou výstavu o této problematice, získat informační materiály apod. Průvod projde Starým městem přes Karlův most až k Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, kde bude zakončen. Akce má upozornit obecně na problematiku pokusů na zvířatech, zvláště pak na pokusy na zvířatech ve vzdělávání.

Experimenty se zvířaty v rámci resortu MŠMT

V rámci resortu MŠMT je v ČR ročně použito cca. 45 tisíc zvířat (tedy asi jedna šestina z celkového počtu) – část z těchto zvířat je spotřebována v pokusech prováděných studenty v rámci výuky. „Oproti západoevropským univerzitám jsou u nás studenti lékařských, farmaceutických, veterinárních a jiných fakult podobného zaměření v naprosté většině případů nuceni k provádění pokusů na zvířatech“ doplnil Petr Schmied, koordinátor kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech. Jedinou výjimkou je LFUK v Hradci Králové, kde mají studenti možnost volby. Prováděním experimentů na zvířatech studenti často znecitliví a začnou brát život zvířete jako něco, s čím je možné manipulovat a co je možno zahodit. Některé z citlivějších zájemců nebo zájemkyň o studium může fakt, že budou muset provádět pokusy na zvířatech, od studia těchto oborů úplně odradit. Pokusy na zvířatech ve vzdělávání lze naprosto bez problémů nahradit alternativními metodami, které studentům poskytnou daleko více informací o problému než samotný pokus na zvířeti (např. počítačové simulace, které jsou k dostání na trhu). V Evropě jsou již stovky škol, kde se přestaly používat metody využívající zvířata a studenti se bez problémů učí pomocí metod, díky kterým nemusely umírat zvířata.


Grafická verze tohoto článku