Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Amnesty International požaduje lidské jednání s íránským uprchlíkem

17.11.2003 - PRAHA (Amnesty International v ČR ) - V srpnu tohoto roku požádal v ČR o politický azyl íránský opoziční aktivista Alíréza Jadolláhí. Orgány cizinecké policie jej za účelem ověření identity dopravily na íránskou ambasádu, čímž - zcela v rozporu s českými zákony i ze strany ČR ratifikovanými mezinárodními úmluvami - ohrozily bezpečnost jeho i jeho rodiny žijící v Íránu. Navzdory tomu, že Alíréza Jadolláhí požádal v ČR o politický azyl z obav před represemi za své nenásilné politické aktivity, české úřady jeho žádost zamítly a nyní jej čeká deportace zpět do Íránu.

Amnesty International protestuje proti tomuto nezákonnému a nehumánnímu jednání a vyzývá všechny demokraticky smýšlející občany České republiky i zodpovědné státní činitele, aby zabránily deportaci íránského uprchlíka a naopak se zasadily o to, aby mu v ČR byl udělen azyl. V tomto smyslu byly napsány dopisy, které byly v sobotu 15. listopadu tohoto roku odeslány předsedovi vlády, prezidentovi, ministru vnitra a řediteli odboru azylové politiky MV ČR.

Amnesty International je všeobecně znepokojena závažnými nedostatky v české azylové politice, nízkým počtem udělených azylů ve srovnání s vyspělými zeměmi Evropské unie jakož i všeobecně nízkou kulturou jednání s cizinci ze strany státních úřadů. Po bezdůvodném odmítnutí vstupu na území ČR pro občanku Íráku, která letos na jaře na základě platného víza vezla do ČR na léčení svého nemocného syna, představuje způsob, jakým české úřady nakládají s Alírézou Jadolláhím další ze skandálních případů hrubého pochybení ze strany cizinecké policie a státních úřadů v tomto roce.

"Írán představuje jeden z nejrepresivnějších režimů na světě, v němž jsou dennodenně porušována lidská práva a urážena lidská důstojnost jeho občanů," říká Lubor Kysučan, koordinátor Amnesty International ČR pro záležitosti uprchlíků. Pokud by byl Jadolláhí vydán zpět (což odporuje českému azylovému zákonu i mezinárodním úmluvám na ochranu uprchlíků, které Česká republika podepsala), hrozí mu nejen dlouholeté vězení, ale s největší pravděpodobností i fyzické mučení, které patří k běžným praktikám teheránského režimu ve vztahu ke všem, kdo se odlišují svými náboženskými, politickými a občanskými postoji. Jen v loňském roce bylo v Íránu popraveno 113 lidí a 84 lidí odsouzeno k trestu bičování. Mezi odsouzenými byli i dlouholetí političtí vězňové, velká část těchto trestů byla vykonána veřejně. Z tohoto důvodu je v mnoha zemích Evropy a Severní Ameriky pouhý fakt, že dotyčný žadatel pochází z Íránu, dostatečným důvodem k udělení azylu.

V letech nesvobody 1939-1945 a 1948-1989 opustily české země statisíce našich občanů. Většině z nich se dostalo velkorysého přijetí, které jim umožnilo začít důstojný nový život ve svobodném světě. Právě dnes, v Den boje za svobodu a demokracii, kdy si připomínáme události, které vedly k návratu politických a občanských svobod do naší země, bychom o to více měli myslet na miliony lidských bytostí v celém světě, jimž jsou jejich nejzákladnější práva upírána, a máme-li k tomu příležitost, snažit se jim aktivně pomoci právě tak, jako svět kdysi pomáhal perzekvovaným občanům naší země. Proto Amnesty International vyzývá českou vládu, aby znovu přehodnotila případ Alírézy Jadolláhího, zajistila mu v ČR bezpečný azyl a zároveň aby v budoucnu zabránila podobným morálním selháním vlastní azylové politiky a nejen slovy, nýbrž i skutky se tak hlásila k demokratickým hodnotám euroatlantické civilizace.





Další informace podá:

Lubor Kysučan
koordinátor AI ČR pro záležitosti uprchlíků
tel. 549 49 4612
e-mail kysucan@fss.muni.cz


Grafická verze tohoto článku