Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Greenpeace varuje: Nebezpečné chemikálie v tělech dětí i spotřebitelských produktech

20.10.2003 - LONDÝN/ PRAHA (Greenpeace ČR ) - Organizace Greenpeace dnes v Londýně zveřejnila studii nazvanou "Chemické dědictví - kontaminace dětí". Ta prokázala v tělech dětí např. chemikálie, které mohou poškodit reprodukční orgány, narušovat růst a rozvoj, poškozovat imunitní systém a do těla dětí mohou pronikat dokonce již během vývoje v děloze matky. (1).

Studie dále uvádí, že tyto chemikálie pravděpodobně mají mnohem závažnější dopad na prenatální vývoj a na novorozence, než na dospělé jedince, což je způsobeno rozdíly ve vstřebávání, metabolismu a vylučování chemikálií z těla. Tyto chemické látky mohou dosud nenarozené děti ohrožovat již prostřednictvím těla matky a velmi malé děti mohou rizikové látky absorbovat z kontaminovaných produktů ústy nebo pokožkou.
Studie byla zveřejněna v souvislosti s výsledky testů, které provedla nezávislá vědecká komise na objednávku Greenpeace (2). Stejné nebezpečné chemikálie byly zjištěny při testování vzorků spotřebitelských produktů, včetně dětských pyžam, hraček a kojeneckých lahví, stejně jako v parfémech, barvách, čističích interiérů aut a v osvěžovačích vzduchu.

Mezi testovanými produkty byly:

* Dětská pyžama - pět párů značkových dětských pyžam Disney a jeden pár pyžam Bob the Builder:

Nonylphenol – narušující lidskou DNA a mající vliv na produkci spermatu u savců byl zjištěn ve značkových pyžamech Disney stejně jako v Bob the Builder pyžamu od Mothercare. Vysoké úrovně blízce příbuzného nonylphenol ethoxylátu byl také zjištěn ve všech testovaných oděvech.

Všechny testované dětské oděvy také obsahovaly ftaláty, které jsou v PVC dětských hračkách zakázány, protože mohou poškozovat ledviny, játra, varlata. Nejvyšší úrovně ftalátů byly zjištěny v pyžamech Disney "Tigerů.

* Kačenky Chad Valley: Velmi vysoké úrovně nonylphenolů a ftalátů byly také zjištěny v koupelnových kačenkách značky Chad Valley.

* Kojenecké lahve Toys -R-Us obsahují bisfenol-A, u kterého je prokázáno, že je příčinou genetického poškození u myší a je známý tím, že napodobuje funkci některých hormonů.

*Testy parfémů, osvěžovačů vzduchu, čistících prostředků a barev také prokázaly toxické organické sloučeniny cínu a syntetické napodobeniny pižma.

Tato zjištění Greenpeace přicházejí týden před jednáním Evropské komise, která bude předkládat Evropskému parlamentu novou legislativu, jež by měla zajistit větší ochranu spotřebitelů před nekontrolovaným používáním nebezpečných chemikálií (3). Bohužel mezery v připravované legislativě mohou vést k tomu, že chemikálie kumulující se v lidském těle a poškozující zdraví, jaké byly zjištěny ve studii, mohou být vyřazeny z nových pravidel.

Odborný konzultant Greenpeace pro oblast toxických látek MUDr. Miroslav Šuta řekl: "Nastal čas, aby chemický průmysl přestal ohrožovat zdraví a vývoj našich dětí. Greenpeace žádá v zájmu všech rodičů, aby nová chemická politika EU zajistila, že nebezpečné chemikálie, jež mohou ohrožovat zdraví dětí, nebudou povoleny. Nahrazení těchto chemikálií jejich bezpečnějšími alternativami bude představovat zisk pro každého."


Více informací:
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky,
mobil: 603 443 140, e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org
Mgr. Tomáš Tetiva, mediální asistent Greenpeace ČR
tel.: 224 319 667, mobil: 602 775 044, e-mail: ttetiva@cz.greenpeace.org
Mark Strutt, koordinátor kampaně Greenpeace +44 207 865 8226 nebo
Greenpeace press hotline +31 629 001141

Internet: Greenpeace ČR http://www.greenpeace.cz/chemicalreaction.htm
Greenpeace UK: http://www.greenpeace.org.uk

Poznámky pro editory:

(1) Nová studie Greenpeace "Chemické dědictví - kontaminace dětí" viz http://www.greenpeace.org/international_en/press/

(2) Testy byly objednány Greenpeace a provedeny TNO laboratoří v Nizozemí. Kompletní výsledky viz: http://www.greenpeace.org/international_en/press/

(3) Návrh nové chemické politiky EU zvané REACH (Registrace, evaluace a autorizace chemikálií) by měla být publikována 29. října. Potom bude v diskusi Evropského parlamentu a v platnost by měla vstoupit v roce 2005.

Další zajímavé studie Greenpeace týkající se toxických látek na internetu:

* Dopad člověkem vyrobených chemikálií na zdraví lidí - přehled-

* Bezpečnější chemikálie v rámci REACH - užívání substitučního principu k prosazení zelené chemie.

* Consuming chemicals: Hazardous chemicals in house dust as an indicator of chemical exposure in the home

* Informace o produktech, které obsahují chemikálie znečišťující lidské tělo a jejich bezpečnější alternativy viz: Greenpeace "Chemical Home" www.greenpeace.org.uk


Grafická verze tohoto článku