Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Greenpeace vyzvalo obchodní síť Rossmann ke stažení kosmetiky s obsahem alergenu MDGN

10.10.2003 - PRAHA (Greenpeace ČR ) - Praha, 10.10. 2003 – Organizace Greenpeace dnes vyzvala řetězec drogerií ROSSMANN k okamžitému stažení z prodeje značkových výrobku s obsahem alergenního konzervačního činidla methyldibromo gloratonitril (MDGN). Zároveň Greenpeace podalo podnět České obchodní inspekci s podezřením, zda firma nepoškozuje práva zákazníků, když označuje produkt s obsahem zakázaného alergenu jako „hypoalergenní krém", tedy méně alergizující krém. (1)

„Alergen MDGN nalezlo Greenpeace v celé řadě značkové kosmetiky ROSSMANN, avšak za nejzávažnější považujeme obsah tohoto alergenu v dětské kosmetice. Kromě toho firma označuje svůj další produkt s obsahem MDNG jako „hypoalergenní“. Domníváme se, že tím společnost klame své zákazníky,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace pro toxické látky. (2)

Podnět Greenpeace z minulého týdne týkající se MDGN v kosmetice nyní zpracovává ministerstvo zdravotnictví. „Plně se ztotožňujeme s Vaším názorem, že je třeba v zájmu zdraví spotřebitelů urychleně přehodnotit používání MDGN v kosmetických přípravcích….navrhujeme možnost vydat doporučení pro výrobce kosmetických přípravku v ČR, aby urychleně nahradili MDGN jiným konzervačním činidlem," uvedla ředitelka odboru hygieny a epidemiologie ministerstva zdravotníctví RNDr. Karla Říhová. Evropská komise (EK) sice již rozhodla o zákazu MDGN v krémech a podobných výrobcích, ale poskytla průmyslu dlouhé přechodné období. Výrobky s alergenním konzervantem bude možné nadále prodávat až do 25. září 2005. (3)

„Jestliže jsou dostatečné vědecké důvody pro zákaz kosmetiky s MDGN, je nepochopitelné, že by měla zůstat ještě další dva roky na pultech jen proto, aby nebyl omezen volný pohyb zboží. Proč by měly maminky ještě tak dlouho kupovat svým dětem krémy, které podle vědeckého výboru pro kosmetiku způsobují vzrůstající množství alergií na MDGN? Je smutné, že pro evropské i české politiky jsou důležitější obchodní zájmy, než ochrana zdraví lidí,“ uvedl MUDr. Šuta.
MDGN je alergen způsobující u člověka tzv. kontaktní dermatitidu, tedy alergický kožní zánět. Evropský „Vědecký výbor pro kosmetiku na nepotravinářské výrobky“ doporučil už počátkem června 2002 zákaz MDGN v kosmetice zůstávající po určitou dobu na lidském těle (např. krémy, pudry, pleťová mléka atd.) (4). Vědecký výbor považuje kosmetiku s MDGN za příčinu pětinásobného zvýšení výskytu alergie na tuto látku za posledních 10 let a nenašel žádnou její koncentraci, kterou by mohl označit za bezpečnou (5).


Více informací:
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky
mobil: 603 443 140, e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org
Mgr. Tomáš Tetiva, mediální asistent Greenpeace ČR
mobil: 602 775 044, e-mail: ttetiva@cz.greenpeace.org
Internet: http://www.greenpeace.cz/chemicalreaction.htm

Poznámky pro editory:
(1) Methyldibromo glutaronitril - Zdravotní rizika konzervačních látek v kosmetických přípravcích:
- ve formátu PDF - http://www.greenpeace.sk/images_var/mdgn.pdf
- ve formátu HTML - http://web.greenpeace.sk/kampan/MDGN.htm
(2) HYPO-ALLERGENIC day cream, Baby Bodylotion
(3) Dir.2003/83/EC
(4) SCCNFP/0585/02, final, Opinion of the Scientific Committee on Cosmetic Products and Non-Food Products Intended for Consumers concerning Methyldibromoglutaronitrile, Colipa n° P77
(5) Podkladem pro rozhodnutí výboru byla zejména rozsáhlá vědecká studie vedená v letech 1991-2000 v 11 evropských zemích: Wilkinson J.D., Shaw S., Andersen K.E. et al.: Monitoring levels of preservative sensitivity in Europe. A ten year overview (1991-2000). Contact Dermatitis 46, 2002, 207-210


Grafická verze tohoto článku