Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Čejkovice hostily setkání ministrů životního prostředí zemí V4

3.10.2003 - ČEJKOVICE (MŽP ČR ) - Tisková zpráva
Čejkovice, 3. října 2003

Ministři životního prostředí České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska, tedy zemí Visegrádské skupiny (V4) se sešli včera a dnes v Čejkovicích u Hodonína, aby jednali o vzájemné spolupráci v oblasti životního prostředí po vstupu svých zemí do Evropské unie, ale také o praktickém naplňování závěrů Světového summitu o udržitelném rozvoji, který se konal loni v srpnu v jihoafrickém Johannesburgu a 5. konference EHK OSN „Životní prostředí pro Evropu“, která proběhla letos v Květnu v Kyjevě na Ukrajině.

Na zámku v Čejkovicích se tak na pozvání ministra životního prostředí ČR Libora Ambrozka sešli slovenský ministr László Miklós, maďarský ministr Miklós Persányi a státní tajemník polského ministerstva životního prostředí Krzysztof Szamałek. Setkání se jako host zúčastnila také ministryně životního prostředí Gruzie Nino Chkhobadze jako zástupkyně skupiny dvanácti zemí východní Evropy, Kavkazu a střední Asie.

Ministři se shodli na tom, že se i nadále budou takto pravidelně scházet minimálně jednou ročně. Zároveň se dohodli na pravidelných jednáních a konzultacích předcházejících každé zasedání Rady ministrů životního prostředí Evropské unie, které se koná čtyřikrát do roka. „Konzultace budou samozřejmě ještě častější, ať už na úrovni expertů nebo na úrovni dvoustranných setkání s kolegy z našeho regionu,“ dodává český ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Ministři se rovněž shodli na podpoře a pomoci zemím východní Evropy, Kavkazu a střední Asie, a to jak v oblasti předávání zkušeností, tak i v oblasti podpory a přípravy konkrétních projektů. „Pokud nám pomůžete, budeme velmi rádi. Můžete být velmi účinným mostem mezi naším regionem a západní Evropou,“ Prohlásila na jednání gruzínská ministryně Nino Chkhobadze. Země Visegrádské skupiny budou rovněž aktivně spolupracovat na realizaci Environmentální strategie pro země východní Evropy, Kavkazu a střední Asie. Seznámili se rovněž s konkrétním českým projektem, zaměřeným na dopady klimatických změn na vodní zdroje v horských oblastech Kavkazu a střední Asie a shodli se na tom, že experti ze zemí V4 budou na tomto projektu dále pracovat.

Konkrétní projekt, „Visegrádskou letní školu rozvojové pomoci a spolupráce“, která probíhá na Univerzitě Palackého v Olomouci, ocenili ministři v debatě o závěrech Světového summitu o udržitelném rozvoji, a dohodli se na pokračování a další podpoře tohoto projektu.

Visegrádská skupina rovněž podpoří kandidaturu České republiky na předsednictví 15. zasedání smluvních stran Montrealského protokolu o látkách, poškozujících ozonovou vrstvu Země. Zároveň vítají aktivitu ČR, která uspořádá 16. zasedání v listopadu 2004 v Praze.

Na příští setkání v roce 2004 pozval své resortní kolegy ministr Miklós Persányi do Maďarska.


Grafická verze tohoto článku