Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Vláda bude zítra rozhodovat o důležité změně Listiny základních práv a svobod

30.9.2003 - PRAHA (Iuridicum remedium - sdružení pro právní ochranu základních svobod ) - Ve středu 1. října bude vláda projednávat návrh resortu spravedlnosti na změnu Ústavy a Listiny základních práv a svobod. Důvodem jejich předložení je provedení závazků ČR vůči EU (evropský zatykač) a Mezinárodnímu trestnímu soudu (přijetí Římského statutu), ministerstvo však změny využilo a prolamuje výjimku z ústavního zákazu vydávání vlastních občanů mnohem dále. V novele Listiny je „bianco“ možnost uzavřít kdykoli v budoucnu smlouvu s jakoukoli zemí o tom, že bude vydávat české občany k trestnímu stíhání nebo k výkonu trestu do cizí země a to za jakýchkoli podmínek.
Novela Listiny totiž neobsahuje žádné z korektivů základními principy trestního práva civilizovaného světa: zákazu mučení, zákazu trestu smrti, práva na řádný proces, zásady ochrany před represí z politických důvodů, zásady oboustranné trestnosti skutku ad. Jinak řečeno, stát může přijmout smlouvu, která jej bude zavazovat vydávat své občany třetím státům i za jednání na českém území, které je podle cizího práva trestné.

Důvodem je s největší pravděpodobností smlouva o vydávání, bez publicity vyjednávaná na ministerstvu spravedlnosti se Spojenými státy. Velvyslanec C. Stapleton intenzivně prosazuje1 možnost vydávání českých občanů justici Spojených států, čemuž však brání ústavní překážka v Listině. „Právě Spojené státy jsou zemí, jejíž justiční a vězeňský systém má s dodržováním základních lidských práv, včetně samotného práva na život, velké problémy“, upozorňuje Helena Svatošová, právnička sdružení Iuridicum remedium, které novelu Listiny sleduje; odkazuje přitom na pravidelné zprávy organizací Amnesty International2 či Human Rights Watch3. Tzv. vojenské tribunály zřízené pro cizince v roce 2001 nesplňují základní znaky soudů posledních dvou staletí4, vězeňství je trvale vystaveno kritice za extrémně nehumánní podmínky5.

Proti této podobě novely Listiny vyjádřili vážné výhrady přední čeští právní experti – např. doc. Vladimír Mikule, prof. Václav Pavlíček či doc. Vladimír Vopálka při projednávání návrhu v Legislativní radě vlády. Negativní stanovisko k návrhu požadující úpravy textu vydal i vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab.

Sdružení Iuridicum remedium, vypracovalo právní rozbor důsledků přijetí novely pro právní jistotu a garanci základních práv českých občanů. Podle něj změna Listiny umožňující uzavírat nijak neomezené extradiční smlouvy zakládá vážné ohrožení mnoha dalších základních práv garantovaných Listinou. „Není od věci nazývat návrh pokusem o zradu státu na občanovi, jak již zaznělo v tisku“, dodává Svatošová.

Návrh je projednáván velmi nestandardně: v prvním kole připomínkového řízení nebyl zaslán zmocněnci pro lidská práva, ačkoli je připomínkovým místem a stanovisko zmocněnce v rozporu se svým závazkem nepřipojil místopředseda Legislativní rady vlády k vyjádření pro vládu.

Kontakt:
Mgr. Ing. Helena Svatošová, Iuridicum remedium, Vírská 14, Praha 9, tel. +420 604 41 88 30, e-mail: helena.svatosova@iure.org
Prof. Václav Pavlíček, Právnická fakulta Univerzity Karlovy, tel.: 221 005 352
Doc. Vladimír Mikule, Právnická fakulta Univerzity Karlovy, tel.: 221 005 320



Poznámky:
1. viz stenozáznam vyjádření tehdejšího ministra spravedlnosti JUDr. P. Rychetského z 22.1.2003 online na: http://www.senat.cz/ISO-8859-2.cgi/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=20780.
2. online na http://web.amnesty.org/report2003/usa-summary-eng.
3. online na http://www.senat.cz/ISO-8859-2.cgi/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=20780.
4. Výrazně je potlačena zásada presumpce neviny (habeas corpus), tribunály mohou pracovat i mimo území USA, celý proces je tajný, není v něm porota, soudce může odsoudit k trestu smrti, rozsudek lze provést okamžitě bez možnosti odvolání.
5. Rovněž podmínky zadržování osob majících být souzených těmito tribunály co se týče délky, právních důvodů zadržování, dodržování zákazu krutého, nelidského a ponižujícího zacházení i jiných práv zakládají porušení mezinárodního lidskoprávních i jiných závazků i vnitrostátního práva USA.
příkladem je používání elektrošoků, která mají i smrtelné následky a držení vězňů na samotce při snížené smyslové stimulaci – viz zprávy AI a HRW výše.


Grafická verze tohoto článku