Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Anketa Strom roku 2003 má svých 12 finalistů

26.6.2003 - BRNO (Nadace Partnerství - Strom života ) - Pět buků, tři lípy, dva duby, oskeruše a sekvojovec byly vybrány porotou složenou z odborníků a osobností 1) mezi dvanáct finalistů ankety Strom roku 2003, kterou vyhlásila Nadace Partnerství. 2) O tom, který z nich se stane Stromem roku 2003, rozhodne svým hlasováním veřejnost. Kromě dvanácti finalistů porota navrhla devět stromů na titul „Strom hrdina“ a vybrala 21 nejzajímavějších příběhů stromů.

Anketa, pořádaná Nadací Partnerství, má za partnery týdeník Květy, Centrum.cz, Rádio Impuls a firmu EDEN. Záštitu nad anketou převzal ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

„Anketou chceme upozornit na význam a krásu stromů. Všem lidem jsme chtěli umožnit představit jejich nejkrásnější strom a jeho příběh,“ řekl jeden z organizátorů ankety Michal Veselý z Nadace Partnerství. Přišlo celkem 146 návrhů z celé České republiky – od jednotlivců, ze 12 škol, z 11 obcí, od 8 občanských sdružení, z Ministerstva životního prostředí, od Veřejné zeleně města Brna, z Památkového ústavu, od Správy Národního parku Česko-saské Švýcarsko a dalších institucí. Na některých místech uspořádali své lokální nebo regionální kolo ankety a vítěze nominovali do ankety celostátní.

Při výběru finalistů ankety Strom roku České republiky zohledňovala porota předně to, kolik lidí daný strom navrhlo, co strom znamená pro dané místo, obec či region a též celkové zpracování návrhu a příběh stromu. Při výběru byl také zohledněn region, ve kterém se strom nachází, jeho druh a vzhled stromu.

Finalisté:
1. Buk u kapličky, mohutný buk v Obci Čekanice poblíž Blatné, Jihočeský kraj
2. Oskeruše u Strážnice, obrovský ovocný strom u vinohradu pana Hořáka, Jihomoravský kraj
3. Pastýřský buk, dvousetletý buk u osady Lazy v CHKO Slavkovský les, Karlovarský kraj
4. Krčínské lípy, lípy srdčité v ulici Na kopci v Novém Městě nad Metují, Královehradecký kraj
5. Těpeřské lípy, lípy v obci Těpeře u Železného Brodu, Liberecký kraj
6. Buk v oboře Hukvaldy na Frýdeckomístecku, Moravskoslezský kraj
7. Domamyslická lípa, 500 let starý strom u mlýnského náhonu v obci Domamyslice, Olomoucký kraj
8. Libkovský buk, v obci Libkov v CHKO Železné hory, Pardubický kraj
9. Pyšelský dub, na zámeckém nádvoří v obci Pyšely, Středočeský kraj
10. Chlumecký dub, rozložitý solitérní strom, Ústecký kraj
11. Buk u kostela v Jihlavě, kraj Vysočina
12. Sekvojovec v Břestku, sekvojovec obrovský u cesty k hradu Buchlov, Zlínský kraj


„Hlasovat pro vítězný strom mohou lidé už od příštího týdne na www.stromzivota.cz. Přes prázdniny budou všichni finalisté profesionálně nafoceni, aby mohli být v září zveřejněni spolu s hlasovacími lístky na stránkách našeho mediálního partnera, týdeníku Květy,“ dodal Michal Veselý.

Stromy nominované na titul Strom hrdina jsou stromy, které čelí a odolávají nepřízni osudu nebo lidské činnosti a jejichž život je ohrožen. Mezi stromy nominovanými na titul Strom hrdina jsou: dub na Točné v Praze, Kunratický dub, dub v kasárnách hradní stráže v Praze, lípy v Černvíru na jižní Moravě, topol bílý na Tkalcovské ulici v Brně, Semtínská lípa na Pardubicku, Svatováclavský dub ve Stochově, tisovec v Děčíně a Pěčínská lípa v Rychnově nad Kněžnou. Stromy hrdinové s fotografiemi a podrobnými informacemi budou zveřejněny na www.stromzivota.cz.

Vítězný strom ankety Strom roku 2003 bude slavnostně vyhlášen na Den stromů 20. října. Odměnou pro vítěze bude odborné dendrologické ošetření, které zajistí firma Eden.

Kontakt:
Program Strom života Nadace Partnerství, Michal Veselý, Petr Jelínek, tel. 542 422 761, fax 542 422 777, strom.zivota@ecn.cz, www.stromzivota.cz, www.nadacepartnerstvi.cz.

1) Porota rozhodovala ve složení: Yvona Lacinová (zahradní architektka), Alexej Pyško (herec), Ivo Bartík (časopis Květy), Bohumil Reš (Agentura ochrany přírody a krajiny), kancelář Nadace Partnerství (Petr Jelínek, Michal Veselý) a korespondenčně Václav Větvička (ředitel Botanické zahrady UK).

2) Nadace Partnerství je součástí konsorcia pěti národních nadací v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku, jehož posláním je stimulovat aktivní účast občanů na zlepšování životního prostředí ve svém regionu. V současné době je největším soukromým zdrojem finanční podpory ekologických projektů obcí a nevládních neziskových organizací v ČR. Od svého vzniku v roce 1991 do konce roku 2002 podpořila formou nadačních příspěvků ve výši kolem 87 miliónů korun už na 1210 projektů nevládních neziskových organizací a obecních úřadů.


Grafická verze tohoto článku