Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Země Visegrádu budou podporovat ochranu velryb

25.4.2003 - PRAHA / KOŠICE (Greenpeace ČR ) - Delegace členských zemí Visegrádské čtyřky dnes při setkání s představiteli organizace Greenpeace ve slovenských Košicích daly najevo zájem podpořit ochranu ohrožených druhů velryb vstupem do Mezinárodní velrybářské komise (IWC). Ministr životního prostředí Slovenské republiky László Miklós po podpisu závěrečné deklarace na košickém jednání V4 uvedl, že všechny čtyři země budou tuto iniciativu podporovat a udělají pro vstup do IWC všechny potřebné kroky. (1)

„Greenpeace oceňuje prohlášení zástupců zemí Visegrádské čtyřky. Vstupem zemí V 4 do Mezinárodní velrybářské komise se výrazně posilní tábor států, které chrání ohrožené druhy velryb,“ prohlásil vedoucí kampaní Greenpeace ČR Jan Haverkamp. Česká pobočka Greenpeace zahájila kampaň na záchranu velryb letos v březnu. Petici požadující vstup ČR do IWC adresovanou české vládě podepsalo již více než 16 tisíc lidí včetně řady známých osobností. (2)
„Zemì Visegrádu uèinily správný krok smìrem k aktivní ochranì kytovcù. Řada druhů těchto savců je dnes totiž na pokraji naprostého vyhynutí. Vědecký výbor IWC odhaduje, že třeba z původního počtu 250 000 plejtváků obrovských zbylo jen 400 jedinců," uvedl Marek Tomin, poradce Greenpeace pro otázky velryb. Existují navíc zjevné signály, že na letošním zasedání IWC, které se v červnu koná v Berlíně, bude řada států prosazovat návrat komerčního lovu velryb.
Stále více zemí sdružených v Mezinárodní velrybářské komisi nyní hlasuje pro návrhy Japonska, které chce obnovit komerční lov. Existuje řada indicií, že si Japonsko kupuje hlasy malých zemí, aby vstoupily do IWC a hlasovaly společně s Japonskem. Naopak země podporující ochranu velryb jako USA, Mexiko, Austrálie a země Evropské unie vyzývají další státy, aby vstoupily do IWC a hlasovaly s nimi ve prospěch ochrany velryb. (3)

Další informace:

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR
mobil: 603 414 739
e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org
Marek Tomin, poradce Greenpeace pro otázky ochrany velryb
mobil: 604 237 974, e-mail: marek.tomin@volny.cz
Internet: http://www.greenpeace.cz/velryby

Poznámky:

1) Mezinárodní velrybářská komise byla založena v roce 1946 v reakci na dramatický úbytek velryb. V roce 1982 přijala neomezené moratorium na veškerý komerční lov velryb. Toto moratorium vstoupilo v platnost v roce 1985.

2) Petici už podpořili například Hana Hegerová, Marta Kubišová, Anna K, Vladimír Merta, Ivan Klíma, Jiří Dědeček, Jan Vodňanský, Petr Vacek, Petr Vachler, Stanislav Penc a řada dalších.

3) Existuje řada indicií, které naznačují, že Japonsko jedná pomocí nekalých praktik, např. poskytováním finanční a technické podpory prostřednictvím Programu mezinárodní rozvojové pomoci. V posledních třech letech se členy IWC stalo několik chudých rozvojových zemí, například Guinea, Gabun a Mongolsko. Japonská agentura pro rybolov již dříve využila tento program k získání hlasů šesti karibských států.


Grafická verze tohoto článku