Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Základní údaje o festivalu Jeden svět 2003

8.4.2003 - PRAHA (Člověk v tísni ) - 5. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pořádaný společností Člověk v tísni při České televizi proběhne v Praze od 8. do 16. dubna 2003. Pak se přesune do 14 regionálních center ČR: Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Kutné Hory, Olomouce, Opavy, Ostravy, Pardubic, Plzně, Teplic, Uherského Hradiště, Ústí nad Labem a Rožnova pod Radhoštěm.

Záštitu nad festivalem převzal již tradičně Václav Havel, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, primátoři a starostové jednotlivých měst a hejtmani 10 krajů.

FILMY, TÉMATA, KATEGORIE
Letošní ročník představí 165 dokumentů z 41 zemí. Snímky byly vybrány z osmi stovek titulů, které jejich tvůrci zaslali do Prahy z celého světa. Po promítání budou následovat diskuse s festivalovými hosty.
Vedle tradiční Hlavní soutěže přinese festival novou kategorii Máte právo vědět, která představí investigativní dokumenty o tématech, jejichž širší kontext se divák televizních zpráv nedozví. Kategorie Téma: žena nabídne přehlídku filmů z produkce Women Make Movies, která letos slaví 30 let své existence, a několik dalších snímků o problematice ženských práv. Jedním z hlavních témat letošního ročníku bude Hledání identity – v této kategorii jsou zařazeny snímky o vyrovnání se s vlastní minulostí, o nacházení sexuální identity, o životě lidí, jež tato společnost označuje jako „postižené“ apod. Sekce Lidé v pohybu přináší snímky reflektující migraci – jedno z nejvážnějších sociálních témat, s nímž se potýká (nejen) Evropská unie. Visegrádský výběr zahrnuje výjimečná dokumentární díla, která vznikla v zemích visegrádské čtyřky od roku 1989; tato kolekce bude rovněž nabídnuta zahraničním festivalům. Jeden svět nabídne i Krátké dokumenty, ve zvláštních sekcích se představí i Filmy porotců a Drážďanské ozvěny (výběr z FilmFest Dresden).

Festival Jeden svět již druhým rokem nabízí několik retrospektiv. Letošní ročník představí Retrospektivu Wernera Herzoga, jednoho z nejvýznamnějších německých filmových tvůrců.
Ve spolupráci s Národním filmovým archivem budeme znovu promítat Klasická díla světového dokumentu. Promítnuta budou díla filmařů jako Robert J. Flaherty, Dziga Vertov, Esfir Šubová, Aleksander Ford a Jerzy Bossak, Harry Watt a Basil Wright, Kazimierz Karabasz, Walther Ruttmann, Humphrey Jennings, Roy Boulting, Chris Marker, Jean Rouch a Marcel Ophüls.
Nejúspěšnější filmy předchozích ročníků festivalu přinese sekce To nejlepší z Jednoho světa.
I nadále budeme rozvíjet programovou složku věnovanou Sociální reklamě, která se v loňském roce setkala s nadšeným diváckým ohlasem. Několikaminutové bloky spotů budou zařazeny před jednotlivými dokumenty v průběhu celého festivalu. Jejich ucelenou sérii bude možné zhlédnout
14. dubna v kině Ponrepo od 18,00 hodin.

POROTY A CENY
• Festival Jeden svět znovu udělí ceny – v hlavní porotě, která bude rozhodovat o Ceně za nejlepší film a Ceně za nejlepší režii, zasednou významné osobnosti ze světa filmu: Jane Balfour (významná anglická producentka a distributorka dokumentárních filmů), Diana Weyermann (ředitelka Programu dokumentárních filmů v rámci festivalu Sundance, největšího festivalu nezávislého filmu v USA), Olga Sommerová (významná česká dokumentaristka), Christian Frei (švýcarský filmař, autor snímku Válečný fotograf nominovaného na Oscara) a Peter Wintonick (kanadský režisér a spoluzakladatel produkční společnosti Necessary Illussions).
• Václav Havel udělí Zvláštní cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv.
• Porota složená z žen, které se vzepřely represi, násilnostem a nespravedlnosti, bude rozhodovat o Ceně Rudolfa Vrby. V porotě zasednou: Sevdie Ahmetí (Kosovo; Center for the Protection of Women and Children), Ziba Mir-Hosseini (Írán; režisérka a vědecká pracovnice), Eliza Musajeva (Rusko; Chechen Memorial – organizace monitorující dodržování lidských práv) a Jarmila Šenková (romská terénní pracovnice z Náchoda).
• Za nejlepší krátký dokument bude udělena Cena primátora hlavního města Prahy. V porotě zasednou: Ulla Jacobsen (Dánsko; filmová kritička), Debra Zimmerman (USA; ředitelka Women Make Movies; festival přinese retrospektivu jejich filmů), Arto Halonen (Finsko; ředitel festivalu Docpoint), Sirkka Moeller (Anglie; programová ředitelka Sheffield Documentary Festival) a Marek Hovorka (ČR; ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava).
• Kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu bude oceněno Čestným uznáním Českého rozhlasu.
• Již tradičně rozhodnou návštěvníci o Ceně diváka.

DOPROVODNÉ AKCE
Nabídku Jednoho světa obohatí řada doprovodných akcí, které lidská práva přibližují jinými než filmovými prostředky.
• Festival se opět stane příležitostí k prezentaci ceny Homo Homini, kterou společnost Člověk v tísni každoročně uděluje lidem, kteří výrazně přispěli k boji za demokracii a lidská práva. Slavnostní udílení ceny proběhne 9. 4. v 19:00 ve festivalovém centru v Lucerně.

• V rámci 5. ročníku festivalu je plánováno hned několik výstav. Především se jedná o výstavu Afghánistán – fotografie Ivy Zímové a Jana Šibíka, která se uskuteční od 19. 3. do 11. 4. ve výstavních síních Ambitu kláštera bratří františkánů na Jungmannově náměstí.
• Kolekce antirasistických plakátů z celého světa doplněná vybranými pracemi ze soutěže studentů českých uměleckých škol bude prezentována v Klementinu. Výstava potrvá od 3. 4. do 31. 5.
• Výstava sociálního plakátu bude umístěna v kině Aero od 1. do 16. 4.
• Fotografickou výstavu Karla Tůmy Mezisvěty dokumentující život ve východoslovenských romských osadách představíme ve Francouzském institutu od 1. do 26. 4.
• Bezprostředně po projekcích řady filmů se uskuteční debaty s diváky přímo v kinosálech. Mimo to chystáme dvě velké panelové diskuse. V úterý 15. dubna 2003 bude ve Francouzském institutu promítnuta série dokumentů přibližujících život lidí s mentálním postižením. Od 19 hodin, po projekci, se uskuteční panelová diskuse My z ústavu o mentálně handicapovaných a jejich právu na lidsky důstojné podmínky života. Panelová diskuse (Ne)moc médií o bulvarizaci médií, jejich prorůstání s politikou a vlivu na veřejné mínění se uskuteční 10. dubna 2003 od 19 hodin ve Francouzském institutu po projekci dokumentárního filmu Občan Krone (Belgie, 2002).
• V klubu Roxy – NoD budou denně od 9. do 15. 4. od 17 hodin probíhat večery na téma Cesty migrantů. Během sedmi komponovaných večerů – dokumenty, besedy, ochutnávky tradičních jídel, koncerty – se představí sedm oblastí, ze kterých lidé raději odcházejí. V NoD bude od 3. do 25. 4. k vidění i fotografická výstava Zaostřeno na děti.
• Kromě promítání filmů ve festivalových kinech se uskuteční i speciální projekce ve věznicích v Praze Řepích, v Drahonicích, Kuřimi, ve Světlé nad Sázavou a na Mírově. Filmy z archivu Jednoho světa jsou během celého roku promítány ve 24 věznicích v České republice a v současné době i na 232 středních školách v České republice. Již tradičně proběhnou ve vybraných kinech dopolední projekce pro studenty pražských středních škol.

Festival Jeden svět odstartuje 8. dubna v 19 hodin v paláci Akropolis koncertem Radia Jedna pro Jeden svět. Zahrají skupiny Švihadlo a Ahmed má hlad.

Festivalové centrum a meeting point festivalu bude v kině Lucerna, kde bude k dispozici promítací sál, press a guest servis, videotéka s více než 1200 filmy o lidských právech, nonstop připojení na internet a kavárna. Filmy poběží rovněž v kinech Aero, Evald, Ponrepo, Perštýn, Praha Art, ve Francouzském institutu, v Maďarském kulturním středisku a v experimentálním prostoru Roxy (NoD Universal). Všechny filmy jsou s českými titulky, anglické projekce budou probíhat v British Council a v malém sále kina Praha.
Vstupenky bude možné zakoupit v pokladnách všech festivalových kin za 60 Kč. Ve festivalovém centru v kině Lucerna lze získat kartu diváka (150 Kč), která držitelům poskytuje 50% slevu na vstupné.

Další informace:
Kateřina Lišková, tisková mluvčí festivalu Jeden svět 2003
tel.: 226 200 429, 777 787 932
katerina.liskova@oneworld.cz
www.jedensvet.cz




Grafická verze tohoto článku