Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Člověk v tísni předá lidskoprávní cenu

7.4.2003 - PRAHA (Člověk v tísni ) - Cenu Homo Homini za významný přínos v prosazování lidských práv předá společnost Člověk v tísni 9. dubna v 19:00 v Lucerně. Předání ceny se uskuteční v rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Cenu za rok 2002 získávají tři vietnamští duchovní za statečnost při nenásilném prosazování náboženských a demokratických svobod ve Vietnamu. Všichni tři laureáti jsou nyní vězněni. Cenu za ně proto v Praze převezme Vietnamec žijící v Paříži Vo Van Ai, který je prezidentem Hnutí za demokracii ve Vietnamu a viceprezidentem Mezinárodní federace pro lidská práva pro Asii. Cenu daroval fotograf Karel Cudlín.
Cenu HOMO HOMINI za rok 2002 získávají:

Thich Huyen Quang, občanským jménem Le Dinh Nhan, je patriarchou Sjednocené buddhistické církve Vietnamu. Opakovaně vyzýval představitele moci ve Vietnamu, aby přistoupili k demokratickým reformám, povolili činnost politických stran a vyhlásili svobodné volby. Za svůj mírumilovný aktivismus byl mnohokrát policií zadržen, vezněn a držen v domácím vězení. Celkem strávil zejména v domácím vězení více než 20 let. Jeho zdravotní stav je vážný. V roce 1982 byl Thich Huyen Quang navržen na Nobelovu cenu míru.

Thich Quang Do, občanským jménem Dang Phuc Tue, je buddhistický mnich, jeden z vůdců Sjednocené buddhistické církve Vietnamu. Za aktivní prosazování náboženské svobody, lidských práv a demokracie byl komunistickým režimem ve Vietnamu roky vězněn a držen v převýchovných táborech. Naposledy byl odsouzen k dvouletému trestu vězení v roce 2001, za vyhlášení "Výzvy za demokracii ve Vietnamu". Žije v izolaci, bez lékařské péče a pod kontrolou policie. Thich Quang Do byl dvakrát nominován na Nobelovu cenu míru a i v tomto roce je jedním z kandidátů.

Nguyen Van Ly je římskokatolický kněz. Za obhajobu náboženských svobod ve Vietnamu byl opakovaně mocí vystaven brutálnímu zacházení. Poprvé byl zadržen v roce 1977 za šíření biskupského listu, který kritizoval uvěznění buddhistických mnichů a náboženskou nesnášenlivost ve Vietnamu. V roce 1983 jej zatýkalo dvě stě policistů, neboť na jeho obranu povstali věřící katolického i buddhistického vyznání, kteří se shromáždili v kostele. Následně byl Nguyen Van Ly odsouzen na deset let žaláře. V roce 2001 byl opět odsouzen za kritiku režimu před americkým kongresem k patnácti letům vězení. Jeho zdravotní stav je vážný.

Společnost Člověk v tísni každoročně uděluje cenu HOMO HOMINI osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. V loňském roce cenu převzal Jihoafričan Zackie Achmat, který s velkým osobním nasazením rozpoutal kampaň za snížení cen léků proti AIDS v zemích třetího světa. V předchozích ročnících byla cena udělena například předsedovi Demokratického svazu Kosova a pozdějšímu nejvyššímu představiteli Kosova Ibrahimu Rugovovi za nenásilnou opozici proti jugoslávskému režimu, kubánskému křesťanskému disidentu Oswaldu Payá Sardinasovi nebo členu ruské Státní dumy Sergeji Kovaljovovi za mobilizaci veřejného mínění proti válce v Čečensku.

Festival Jeden svět se koná pod záštitou Václava Havla a primátora hl.m. Prahy Pavla Béma.
Generálním partnerem 5. ročníku festivalu Jeden svět je Plzeňský Prazdroj.
Hlavními partnery jsou Open Society Fund Praha, Česko-německý fond budoucnosti a Visegrádský fond.


Grafická verze tohoto článku