Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Dokumentární film a mezinárodní distribuce

8.4.2003 - PRAHA (Člověk v tísni ) - Dokumenty by se neměly promítat jen na festivalech nebo v místních televizích. I proto se v rámci festivalu Jeden svět uskuteční 10.4. v Ponrepu seminář o distribuci dokumentárních snímků. O zkušenosti se podělí legendární distributorky Debra Zimmerman (Women Make Movies; USA) a Jane Balfour (Art House Feature films; Velká Británie). Pozváni jsou rovněž zástupci z Telexportu České televize. Pořádáno ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu.

„Většina filmařů z východní Evropy prošla podobnou zkušeností. Poté, co jejich film sklidil úspěch v místní televizi a na regionálních festivalech, rozeslal jej producent do desítek televizních stanic po celém světě, od nichž nakonec často nedostal ani odpověď,“ říkají Andrea Prenghyová a Filip Remunda z Institutu dokumentárního filmu, kteří budou seminář moderovat. Problém není v tom, že pozice dokumentů z východní Evropy je na západním trhu slabá, chyba je v neznalosti trhu a distribuční strategie, jejímž základem je spolupráce s distributory.

Také v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku každoročně vzniká řada kvalitních dokumentárních filmů. Ty jsou však jen výjimečně uváděny na zahraničních festivalech a málokdy se daří jejich distribuce do zahraničí. Důvodem není kvalita filmů, ale především jejich nedostatečná propagace a marketing.

“Přestože historie, tradice a kultura zemí Visegrádské skupiny mají mnoho společného, dosud neexistovala iniciativa, která by usilovala o propagaci regionální dokumentární tvorby v zahraničí. Takový projekt existuje např. v severských zemích, před časem byla podobná iniciativa ustavena i pro pobaltské státy. Výsledky jsou zřejmé: ačkoli snímky a tvůrci z těchto zemí musí překonávat stejné jazykové bariéry, kulturní rozdíly, nedostatek financí, mají v zahraničí mnohem lepší pozici,“ vysvětluje ředitel festivalu Jeden svět Igor Blažević důvod, který vedl ke vzniku Visegrádské knihovny dokumentárních filmů. Ta byla založena letos jako samostatný projekt při festivalu Jeden svět a jejím cílem je vytvořit databázi a videotéku nejvýznamnějších dokumentů ze zemí Visegrádské skupiny. „Podařilo se shromáždit přes 350 dokumentů, které nabídneme během festivalu Jeden svět k individuálnímu zhlédnutí ve videotéce v kině Praha,“ říká jeden z koordinátorů projektu Ondřej Mathé. Výběr 25 dokumentů natočených po roce 1989 v zemích čtyřky tvoří součást programové nabídky festivalu Jeden svět. Po jeho skončení poputuje Visegrádský výběr do ostatních zemí Visegrádu. Vznikne i zvláštní webová stránka shromažďující údaje o středoevropské dokumentární tvorbě.

Projekt Visegrádské knihovny dokumentárních filmů podpořil Visegrádský fond.

Další informace:
Kateřina Lišková, tisková mluvčí festivalu Jeden svět 2003
tel.: 226 200 429; 777 787 932
katerina.liskova@oneworld.cz
www.jedensvet.cz



Grafická verze tohoto článku