Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Ukázkový příklad zmanipulované privatizace

9.4.2003 - PRAHA (Sdružení Písečná / Oživení ) - Až k podání trestního oznámení a podnětu vládě ČR vedl boj obyvatel sídliště Písečná proti výstavbě velkokapacitního objektu, který ještě nedostal ani stavební povolení. Odhalení personálního a majetkového propojení firem ucházejících se o privatizované objekty s úředníky místní i státní správy vyvrcholilo potvrzením bývalého ministra zdravotnictví Stráského o nepravosti „jeho“ podpisu na ministerském rozhodnutí.

Objekt bývalých jeslí Písečná 444 byl spolu s dalšími zdravotnickými zařízeními na Praze 8 zprivatizován na základě usnesení vlády z roku 1995. Toto usnesení už obsahuje pořadí firem podle výše nabídek. Stejné firmy se opakují u několika zdravotnických zařízení a postup je většinou následující: firma, jež nabídla nejvíc, nakonec nezaplatí a FNM vyzve další v pořadí, což pokračuje někdy až k nejnižší nabídce a vyvolává dojem, že se firmy předem dohodly.

Jesle Písečná nakonec koupila MEDA s.r.o. za cca. 6,5 milionů, nejvyšší nabídka byla 16 miliónů. Objekt byl zařazen jako zdravotnické zařízení kategorie A, a proto smlouva s FNM ze dne 1.5.1997 obsahovala podmínku provozovat v něm 10 let zdravotnické zařízení a předkupní právo FNM.

14.7.1997 (pondělí) došlo k podpisu nové smlouvy, v níž se všechny podmínky zrušily, a to na základě rozhodnutí ministra zdravotnictví o vyjmutí objektu z kategorie zdravotnických zařízení. Rozhodnutí je datováno 10.7.1997 (čtvrtek). Tehdejší ministr Stráský písemně potvrdil nepravost svého podpisu na tomto rozhodnutí. Mimo to má rozhodnutí nesprávné číslo jednací a je opatřeno kulatým razítkem MZ ČR s číslem 1(!). Dva měsíce po privatizaci tedy došlo ze strany státu k velkému zvýšení ceny objektu. Bylo tak jednoduché obelstít falešným rozhodnutím Fond národního majetku, anebo věděli jeho úředníci, co podepisují?

Podklady pro privatizaci vypracovával podle dostupných informací vlastník zdravotnického zařízení, v tomto případě MČ Praha 8 – odbor zdravotnictví. Možná již tehdy byl jejím vedoucím MUDr. David Hradecký (každopádně tam už pracoval), zároveň ředitel Sdružení ambulantních zdravotnických zařízení (nástupce OÚNZ), jež mělo tyto objekty ve své péči.

MEDA s.r.o. prodala ještě v roce 1997 objekt firmě MET a.s. (s téměř stejným personálním složením), navíc ovšem s Hradeckým v dozorčí radě. Hradecký figuruje i v jiné dceřinné společnosti firmy MEDA s.r.o. Vazby Hradeckého na některé z ostatních firem účastnících se této privatizace nejsou těžko dohledatelné.

Máme zdokumentován i prodej dalších bývalých jeslí podobným způsobem, například v objektu Ústavní 413 sídlí firma MH TISK, možná patřící Hradeckého bratrovi Martinovi. Objekt byl prodán MUDr. Holmerové a MUDr. Roninové, které byly poslední v pořadí – cena klesla z nejvyšších 14 milionů na čtyři. Roninová byla vedoucí odboru zdravotnictví na Praze 13 a na její adresu směřovala stížnost České lékařské komory kvůli upřednostňování firmy při výběrovém řízení. Také objekt Ústavní 413 byl pravděpodobně vyjmut z kategorie zdravotnických zařízení, protože se v něm žádné neprovozuje. Holmerová a Roninová objekt ještě týž rok postoupily Marii Lukavské (shoda jmen s místostarostou Prahy 8 Lukavským?). Dohledat rozhodnutí ministra zdravotnictví o vyjmutí z kategorie a ověřit jeho pravost se nám však nepodařilo.

Sdružení Písečná a Oživení podaly trestní oznámení na neznámého pachatele a podnět vládě k přezkoumání a případnému anulování privatizace zdravotnických zařízení na Praze 8. Na celém případu je nejvíce zarážející snadnost, s jakou se privatizace mohla zvrhnout v organizovaný zločin. Smyslem celé naší aktivity však zůstává zabránit velkostavbě uprostřed jednoho z mála příjemných pražských sídlišť.

Kontakt:
Marie Stankovová, Sdružení Písečná, 607 581 090
Tomáš Kramár, Oživení, 724 207 527


Grafická verze tohoto článku