Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Rodiny postižené povodněmi stále čekají na pomoc

8.4.2003 - DĚČÍN (Arnika Děčín ) - Desítky rodin v děčínském regionu, postižené loňskými záplavami, se ještě po devíti měsících potýkají s problémy s bydlením. Ačkoliv je angažovanost místních sdružení a institucí vysoká, nestačí pokrýt potřeby všech zájemců. Chybí míchačky, lešení, obytné přívěsy pro postižené rodiny… Zedníků pomáhajících v domácnostech je potřeba alespoň dvakrát tolik.

Povodně již dávno nejsou aktuálním tématem, přesto se na situaci mnoha rodin na Děčínsku od loňského srpna mnoho nezměnilo. Díky zimě, kdy nebylo možné nechat objekty dostatečně vyschnout, přichází právě na jaře období největší práce. Rodiny, které ve snaze urychlit možnost návratu do domova dokončily omítky a vymalovaly ještě před zimou, musejí nyní padající omítky odstraňovat. Výjimkou nejsou domácnosti, které omítky nemají ani otlučené a vlhkost se zdivem rozšiřuje stále výš.
Těmto a dalším rodinám, které dosud nemohou plnohodnotně bydlet, je určen projekt neziskových organizací Arniky, Charitního sdružení a ADRA, financovaný Evropskou unií z programu Phare a Úřadem práce v Děčíně. Sdružení zdarma poskytují pracovní síly, odborné poradenství a finanční a hmotnou pomoc. Arnika a Charitní sdružení od března zaměstnávají 19 osob z registrace nezaměstnaných Úřadu práce, kteří v domácnostech pomáhají s otloukáním omítek, výměnou podlah, zednickými pracemi a dalšími potřebnými činnostmi.
Po prvním měsíci práce v domácnostech se sdružení začínají potýkat s prvními problémy. Do pomocných prací by bylo potřeba zapojit mnohem více lidí, chybí technické zázemí (lešení, míchačky, nářadí), které nemá význam kupovat, protože po dokončení projektu by zůstalo nevyužito.
"Duben teprve začal a my již máme práci nasmlouvanou až do června. Potřebných je hodně, ale s vybavením a množstvím zaměstnanců, které máme, nebudeme moci pomoci všem.", vysvětluje hlavní koordinátorka Kateřina Schmidtová z Arniky Děčín. Koordinátor sdružení ADRA, Milan Bendl st., ji doplňuje: "Právě v těchto měsících by bylo ideální, kdybychom měli k dispozici alespoň 200 lidí, kteří během jara dokončí všechny hrubé práce, aby přes léto mohly objekty dostatečně vyschnout. Vím, že toto číslo je nereálné, ale i navýšení o 20 pracovníků by bylo výraznou pomocí."
Již podruhé se v minulém týdnu sešla Rada povodňového projektu, složená z odpovědných pracovníků Úřadu práce, Rady města Děčín a Městského úřadu a koordinátorů Arniky, Charitního sdružení a ADRA. Úkolem rady je průběžně hodnotit výsledky práce ve vyplavených rodinách a společně hledat další možnosti k dosažení obyvatelnosti poškozených bytů.
"Dotaci města a dar společnosti Bohemia Cargo z loňského roku, čítající dohromady přes 100.000,- Kč, jsme již dočerpali", říká Šárka Dostálová, projektová manažerka sdružení Arnika Děčín. "Z prostředků grantu EU však nelze hradit to, co se nově objevilo až při realizaci projektu. V tuto chvíli řešíme potřebu dalších finančních zdrojů na rozšíření pracovních míst a materiálního vybavení, které by urychlily práce v domácnostech."
Rada projektu se usnesla požádat město a Úřad práce o podporu dalších pracovních míst. Zároveň vyzývá veřejnost a děčínské podnikatele o zapůjčení míchaček a lešení, které budou po ukončení projektu opět vráceny. Pro konkrétní vybrané spoluobčany, kteří po dobu opravy svých bytů nemají náhradní prostory nebo kvůli hlídání objektu jej nemohou opustit, prosí o zapůjčení obytného přívěsu nebo maringotky, do doby vyřešení bytové situace. Tel.: Kateřina Schmidtová, Arnika Děčín 412/ 510 650 nebo mobil 603 295 477. Za nabídky předem děkujeme.




Grafická verze tohoto článku