Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Arnika říká: „Toxické látky nepatří do vody“

22.3.2003 - PRAHA (Arnika - Program Toxické látky a odpady ) - Dnešní den - 22. březen byl OSN vyhlášen Světovým dnem vody. Sdružení Arnika využilo této příležitosti k tomu, aby Pražany seznámilo s ekologickými škodami, které způsobily úniky toxických látek ze Spolany Neratovice a dalších chemických podniků na Labi a Vltavě během povodní v srpnu 2002. Za tímto účelem Arnika vybudovala dočasnou naučnou stezku v centru města a uspořádala demonstrativní „Pochod Prahou za čistou vodu“. Ten začal dnes v 10:00 před budovou Úřadu vlády na Nábřeží E.Beneše a vedl přes Mánesův most, Staroměstské náměstí na pěší zónu Na příkopě.


Happening byl spojen se sbíráním podpisů pod petici <a href="http://spolana.arnika.org">Stop nebezpečí ze Spolany</a>, která požaduje takové zabezpečení chemičky, aby továrna přestala být hrozbou pro lidi ve svém okolí i pro životní prostředí. „Během dnešní akce připojilo svůj podpis pod petici 160 lidí. Celkově ji podepsalo již přes 1200 občanů,“ komentovala výsledky dnešní akce výkonná ředitelka Arniky, Lenka Mašková.
<p>
Kromě happeningu v Praze Arnika připravila akce ke Světovému dni vody také v <a href="http://arnika.org/havarie/tz.shtml?x=128679">Neratovicích</a> před Spolanou, na Ostravsku a v <a href="http://www.arnika.org/tz.shtml?x=128613">Děčíně</a>. Vydala a rozšířila také leták věnovaný ochraně vod v nákladu několika desítek tisíc.
<p>
Naučná stezka byla sestavena z pěti panelů, ze kterých se lidé mohli dozvědět, jaké toxické látky a v jakém množství unikly z konkrétních podniků, ale také například o starých ekologických zátěžích ve Spolaně. Celý obraz zkázy dokreslily fotografie zachycující především následky konkrétních ekologických škod – například stromky zničené chlórem, který při povodních unikl ze Spolany Neratovice. „V souvislosti se Světovým dnem vody jsme chtěli připomenout, že toxické látky nepatří do vody a Spolana bohužel stále hrozí znečištěním vod vysoce nebezpečnými sloučeninami jako jsou dioxiny či PCB,“ uvedl vedoucí programu Arniky Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík.
<p>
Mluvčí Arniky Marek Jehlička upozornil, že problematice ochrany vod je v poslední době věnována velká pozornost v celosvětovém měřítku. „Lidé na celém světě si začínají uvědomovat, jaký význam pro ně voda má a jak důležité je ji chránit. Svědčí o tom například to, že celý rok 2003 byl vyhlášen Mezinárodním rokem sladkých vod, právě v těchto dnech probíhá Třetí světové fórum o vodě v japonské Osace a před nedávnem byl v kanadském Quebecu přijat Světovým vodním parlamentem mladých návrh mezinárodního Zákona o vodách,“ uvedl Jehlička.
<p>
Význam Světového dne vody si vedle Arniky připomněly i další neziskové organizace. Například Zelený kruh ve spolupráci s <a href="http://www.unep.cz">Českým národním komitétem UNEP</a> upozornil na fakt, že z 55 evropských největších řek je jich pouze čtrnáct v dobrém ekologickém stavu a jen pět si zachovalo svůj přírodní charakter.


Poznámky:
<p>
Podrobnější informace o akcích ke Světovému dni vody pořádaných Arnikou Děčín a Arnikou Ostrava najdete na těchto internetových stránkách - viz například aktualitu ke <a href="http://www.arnika.org/novinky.shtml?x=128683">Světovému dni vody</a>.


Grafická verze tohoto článku