Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Projekt Varianty: Interkulturní vzdělávání do českého školství

4.3.2003 - Na Hřebenech II, Praha 4 (Člověk v tísni při ČT - projekt Varianty ) - Společnost Člověk v tísni při ČT ve spolupráci s partnerskými organizacemi realizuje od roku 2001 projekt Varianty, jehož cílem je zavést interkulturní vzdělávání na všechny úrovně českého vzdělávacího systému a do vzdělávání dospělých. Dlouhodobý společenský cíl vyjádřili autoři projektu podtitulem: RESPEKT - ROVNOST - ROZMANITOST. Seminář na téma multikulturalismus a interkulturní vzdělávání se bude konat dne 6. 3. 2003 od 10:00 hod v kavárně Café Loufre (Národní třída 20, Praha l, salónek, 1. patro), v 11:00 hod pak proběhne tisková konference o projektu Varianty.

„Ať chceme nebo ne, společnost v České republice je a bude multikulturní. Aby vzdělávací systém plnil svou funkci, musí začít připravovat žáky a studenty na život v multikulturní realitě,” vysvětluje motivace projektu koordinátor Jan Buryánek. „Xenofobní a rasistické postoje rozšířené u značné části populace rozhodně nejsou devizou pro život v občanské společnosti a v žádném případě nepřispívají ke konstruktivnímu řešení problémů , které vznikají při soužití s odlišnými menšinami.“

Koncept interkulturního vzdělávání propaguje v první řadě formování dovedností interkulturního dialogu v majoritní společnosti, ale do budoucna počítá s podobným působením také na menšiny.

Aktivity Variant jsou financovány z prostředků evropské iniciativy Equal, který podporuje projekty zaměřené na odstraňování nerovností na trhu práce. Do roku 2005 vzniknou metodické materiály pro výuku interkulturního vzdělávání na základních, středních i vysokých školách, připraveny budou i podklady pro interkulturní vzdělávání dospělých, pro pěstování sociálních kompetencí pro chovance výchovných ústavů a dětských domovů.

Součástí projektu jsou kurzy pro pedagogy a vychovatele, školní inspektory, zaměstnance úřadů práce a speciální kurz pro imigranty, který vedle jazykové vybavenosti připraví přistěhovalce na odlišnou sociální a kulturní realitu České republiky.

„Vyškolíme skupinu lektorů, kteří budou schopni připravovat pedagogy na výuku interkulturního vzdělávání i po skončení projektu. Databázi těchto lektorů a veškeré výsledky naší práce předáme státním vzdělávacím institucím, takže schopnost šířit interkulturní vzdělávání se bude vzrůstat dál i bez naší pomoci,“ vysvětluje odborný koordinátor projektu Tomáš Hirt.

Pracovníci Variant koordinují svou činnost se zástupci MŠMT a dalšími institucemi, které připravují nové vzdělávací programy pro český vzdělávací systém. V nových vzdělávacích dokumentech by již interkulturní vzdělávání (jako nástroj získávání respektu vůči odlišnosti a udržování společenské soudržnosti) nemělo chybět.

Více informací o projektu: Jan Buryánek, Člověk v tísni při ČT, 777787956, jan.buryanek@pinf.cz


Grafická verze tohoto článku