Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Čeští krajané v Rusku

3.12.2002 - PRAHA (Společnost pro Studia člověka ) - Občanské sdružení Společnost pro Studia člověka si Vás dovoluje pozvat na zahájení výstavy fotografického cyklu Jindřicha Štreita a Martina Sedláčka a prezentaci projektu „Daleko od domova“, který je věnován českým krajanům žijícím na pobřeží Černého moře.

Zahájení výstavy se uskuteční ve středu 4. prosince 2002 v 17.00 hodin v Galerii Novoměstské radnice, Karlovo nám. 22 (vchod z Vodičkovy ulice), Praha 2.

Výstavu uvede Vlasta Smoláková, bývalá kulturní atašé Velvyslanectví České republiky v Moskvě, projekt Společnosti pro Studia člověka představí Martin Sedláček, předseda občanského sdružení a v kulturním programu vystoupí harmonikář Václav Koubek.

Na podzim roku 2001 působila dva měsíce šestičlenná výprava Společnosti pro Studia člověka v Krasnodarském kraji na severním pobřeží Černého moře (v okolí měst Novorossijsk a Anapa). Hlavním cílem jejího působení bylo uskutečnění první části obsáhlého projektu, který se zabývá komplexní dokumentací života a kultury české menšiny žijící v této oblasti. Zorganizovaná expedice a prvotní kontakt s českou komunitou jsou však pouze počátečním impulsem projektu dlouhodobějšího charakteru, jehož hlavním posláním je výpomoc našim krajanům v jejich snahách o oživení kontaktů s českou vlastí a vyřešení jejich potřeb v rovině vzdělávací, ekonomické, mediální, kulturní a náboženské.

Účastníky výpravy byli: Petr Baran (kameraman, učitel na JAMU v Brně), Pavel Mašek (sociální pracovník, student psychologie), Hana Rothová (geografka, Masarykova univerzita v Brně), Martin Sedláček (antropolog, předseda Společnosti pro Studia člověka), Jindřich Štreit (fotograf, učitel na FAMU v Praze a na Slezské univerzitě v Opavě) a Milan Vacek (geolog a geograf).

Uskutečnění výpravy a celé výzkumné práce by nebylo možné bez výpomoci místních lidí. Krajanský spolek „Nazdar“ zabezpečil hladkých chod celé expedice a umožnil nejdůležitější prvotní kontakt v jednotlivých vesnicích. Později výprava působila v oddělených menších skupinách, celkově jsme navštívili více než 100 českých rodin. V rámci expedice byly pořízeny cenné dokumentární materiály (přes 250 nafotografovaných filmů, 24 hodin filmového záznamu, 36 hodin zvukového záznamu rozhovorů a lidových písní). Z rozsáhlého materiálu vznikl fotografický cyklus černobílých fotografií, dva dokumentární filmy, tato umělecko-dokumentární publikace, hudební a multimediální disk. Výsledky expedice budou později vystaveny i v Moskvě (České kulturní centrum) a přímo v Novorossijsku a taky na dalším místech v České republice i v zahraničí.

Na realizaci projektu a výstavy se podílely níže uvedené instituce a firmy:
Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Velvyslanectví České republiky v Ruské federaci, Velvyslanectví Ruské federace v České republice, Nadace pro současné umění Praha, Smoza, Autodesk, MCL Computer, Detekta, Orphis, Retis, Uspala Graphic Design a Sony Czech.


Grafická verze tohoto článku