Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Pražští voliči mají možnost seznámit se s názory kandidátů do Zastupitelstva hl. m. Prahy

22.10.2002 - PRAHA (Transparency International ) - Transparency International ČR (TIC) oslovila všech 20 kandidujících stran, hnutí a koalic s dotazníkem zjišťujícím postoje kandidátů ke korupci a transparentnosti ve veřejné správě na území hl. m. Prahy. Výsledky ankety a odpovědi jednotlivých kandidátů jsou ode dneška přístupné na www.transparency.cz

V listopadových volbách do Zastupitelstva hlavního města Prahy se chystá kandidovat celkem 1025 osob z 20 politických stran, hnutí a koalic. V posledních letech se v souvislosti s činností zastupitelstva města, jeho rady a magistrátu objevila řada spekulací i důvodných podezření týkajících se netransparentního rozhodování a korupce. TIC se proto rozhodla zaslat všem současným kandidátům dotazník obsahující následujících šest otázek:

1. Co považujete za prioritu v boji proti korupci na Magistrátu hlavního města Prahy?
2. V případě, že budete zvolen/a, ve kterých oblastech byste chtěl/a zavést nebo posílit protikorupční opatření a jak?
3. Jak Vy osobně hodláte přispět k vytvoření (posílení) transparentního prostředí na magistrátu?
4. Co pro Vás bude viditelný úspěch Vašeho snažení?
5. Jak se chcete vyvarovat střetu zájmů v průběhu svého funkčního období?
6. Zveřejníte po svém případném zvolení do funkce své majetkové poměry, příp. majetkové poměry své rodiny?

Vyplněný dotazník obdržela TIC od 162 kandidátů. Z jejich odpovědí vyplývá, že si většinou uvědomují nevalnou pověst Magistrátu HMP a potřebu změn, které by současný stav napravily. Jako priority v boji proti korupci byly nejčastěji uváděny následující body:
- Prosazení transparentnosti postupů, tj. zveřejnění všech úkonů a vypracování nových metodických pokynů, které se týkají nakládání s majetkem města
- Široká dostupnost informací o dění a rozhodování prostřednictvím internetu a dalších informačních prostředků
- Ustavení nebo posílení interního kontrolního orgánu, případně zavedení externího auditu.

Za důležitou oblast považují kandidáti také ošetření problematiky střetu zájmů. Na otázku, zda by po případném zvolení do funkce byli ochotni zveřejnit své majetkové poměry, odpovědělo kladně 116 kandidátů, dalších 33 souhlasí s určitými výhradami.

Jedním z překvapivých závěrů projektu je nízká míra ochoty řady kandidujících stran i jednotlivců s veřejností (v tomto případě zastoupené TIC) vůbec komunikovat. Pouze 9 z 20 politických stran a uskupení bylo ochotno TIC poskytnout možnost přímo oslovit své kandidáty (buď prostřednictvím poskytnutí kontaktních adres nebo zajištěním vlastní distribuce dotazníků).

TIC odhaduje, že z celkového počtu 1025 kandidátů se dotazník skutečně dostal do rukou zhruba polovině (549). Celkový počet obdržených odpovědí (162) je pak třeba vztáhnout spíše k tomuto počtu než k celkovému počtu kandidátů. V tom případě představuje počet obdržených odpovědí zhruba 30procentní návratnost – dá se tedy předpokládat, že nejméně dva ze tří oslovených kandidátů nepovažovali za vhodné či nutné na dotazník odpovědět.

Podrobné informace o projektu a odpovědi jednotlivých kandidátů najdete na adrese www.transparency.cz, v rubrice „Radnice bez korupce“.


Grafická verze tohoto článku