Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Škody způsobené Spolanou by měla zdokumentovat ČIŽP

18.9.2002 - PRAHA/NERATOVICE (Arnika - Program Toxické látky a odpady ) - Lidé žijící v okolí Neratovic mají právo vědět, zda rozsáhlé škody na jejich zahradách, polích a rostlinách způsobil únik toxických látek ze Spolany či nikoliv. Ekologické sdružení ARNIKA dnes proto na internetových stránkách (http://havarie.arnika.org/) zveřejnilo vzor žádosti, kterou mohou poškození použít k podnětu České inspekci životního prostředí, aby přezkoumala, zda poškození rostlin bylo způsobeno chlórem či jinými toxickými látkami.

Podrobný průzkum zasažení oblasti především chlororganickými látkami a těžkými kovy požadují i starostové okolních obcí v prohlášení adresovaném Vládě ČR, které vzniklo na jejich včerejší schůzce v Libiši.

“Lidé v zatopených oblastech nemají čas ani peníze na najímání expertů, kteří by prokázali škody způsobené opakovanými úniky chlóru ze Spolany. Podle našeho názoru by škody měla zdokumentovat ČIŽP v rámci zkoumání následků chemických havárií ve Spolaně,” uvedl RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Arniky “Budoucnost bez jedů” a dodal: “Až budou škody zdokumentovány, měli by se poškození domáhat náhrady přímo na Spolaně.”

Po opakovaných únicích chlóru během srpna 2002 došlo v okolí Spolany poškození přírody, zeleně v intravilánu obcí i zemědělských plodin. Obdobná havárie ve Spolaně v červenci 2000, při níž podle tvrzení podniku úniklo 188 kg chlóru, způsobila škody v hodnotě desítek milionů korun. Spolana však odmítla postižené jakkoli odškodnit. Ti na ni posléze podali žalobu, o které soud však doposud nerozhodl.

Odmítne-li Spolana škody uhradit, bude nutné opět firmu žalovat u soudu. Sdružení ARNIKA věří, že tentokrát už lidé poškození Spolanou nebudou muset čekat na spravedlnost celá léta. Když si několik ministrů našlo čas prohlédnout si zatopenou Spolanu z vrtulníku společně s představiteli firmy, neměl by pro ně být problém zajistit vymahatelnost práva pro lidi ohrožované neratovickou chemičkou.

Chlórová chemie včetně výroby PVC představuje v celosvětovém měřítku velmi vážné riziko pro životní prostředí a zdraví lidí. “Ve Spolaně začíná nebezpečí už při výrobě chlóru zastaralou technologií za pomoci stovek tun jedovaté rtuti. Z chlóru se pak vyrábí toxický, mutagenní a rakovinotvorný dichlorethan. A ten dále slouží k výrobě extrémně nebezpečného karcinogenu - vinylchloridu, pro který podle Světové zdravotní organizace (WHO) neexistuje žádná bezpečná koncentrace”, varoval Petrlík . Všechny tyto nebezpečné látky se během povodní dostaly mimo areál Spolany. PVC vyráběné Spolanou je možné ve většině aplikací úspěšně nahradit jiným materiály.

Internetové stránky o Spolaně najdete na webu:

kampaně Budoucnost bez jedů a

projektu Povdně 2002 a ekologické škody

Grafická verze tohoto článku