Hnutí DUHA vzniklo v létě 1989 jako místní ekologická iniciativa v Brně. Od té doby se rozrostla tak, že má 20 aktivních poboček v celé České republice. Centrum poskytující zázemí celému organizaci sídlí v Brně. Kromě toho působí regionální centra v Českých Budějovicích a v Olomouci. Od roku 1993 je Hnutí DUHA členem mezinárodní organizace Přátelé Země FOE.
Ačkoliv hlavním tématem naší činnosti je životní prostředí, chápeme je velmi široce, takže se naše aktivity dotýkají i otázek sociálních, kulturních i ekonomických. Snažíme se navazovat vztahy s nejrůznějšími okruhy lidí (university a školy, církve, politické strany, jiné zájmové organizace apod.), protože ekologické problémy podle nás nelze - vzhledem k jejich hlubokým kořenům - vyřešit izolovaně. Pokoušíme se hledat ucelenou alternativu k současné struktuře společnosti a jejím hodnotám.
Kromě rozmanité činnosti poboček na místní úrovni lze popsat celonárodní aktivity Hnutí DUHA ve třech programech:
Vedle celonárodních programů se jednotlivé skupiny Hnutí DUHA věnují také místním regionálním projektům, kam spadají práce s dětmi, problematika odpadů, dopravy aj. Nejvýznamnější regionální aktivitou Hnutí DUHA je dnes program Malá Šumava, o kterém jsme psali v čísle 3/95 našich Novin.
Rozpočet Hnutí DUHA činil v loňském roce 1 400 000 Kč. Tyto prostředky získáváme z různých nadací na základě předložených grantů (projektů) na konkrétní aktivity.
Bližší informace:
Hnutí DUHA, Jakubské nám. 7, 602 00 Brno
tel. 05/42210438, 422212847, fax: 05/42210347
Těžba uhlí, energetika a chemický průmysl proměnily severní Čechy v poušť. Zničily 112 vesnic i staré královské město Most a rozoraly stovky čtverečních kilometrů někdejší "zahrady Čech" stovky metrů hlubokými krátery. Dvěstě tisíc lidí ztratilo své domovy a bylo vysídleno mezi panely. Jedovatý vzduch zkracuje životy tamějších obyvatel o sedm let a zabíjí nejen třetinu českých lesů, ale i tisíc kilometrů vzdálená skandinávská jezera. Severočeské elektrárny dodávají polovinu elektřiny vyrobené v České republice. Děje se tak za cenu spalování nekvalitního hnědého uhlí s vysokým obsahem síry a popelovin na zařízeních starých 20-40 let. Zisk činí 10 miliard korun ročně. Tyto peníze však v regionu nezůstávají - polovinu z nich si vezme stát na daních (45%) a ze zbytku financují České energetické závody své investice (především výstavbu JE Temelín).
V severních Čechách má být odstaveno 1200 MW nejstarších elektráren a 4040 MW odsířeno. Odsiřování má podle zdrojů ČEZu stát 68 miliard korun, z nichž polovinu chce získat zahraničními úvěry splácenými vývozem elektřiny.
Severočeští starostové a odboráři z elektráren usilují o demonopolizaci ČEZu, aby velké peníze vyprodukované v regionu v něm také zůstaly. Bude jich totiž třeba nejen na odsíření, ale především na rekultivaci a oživení zdevastované krajiny.
Temelín jako řešení?
Reaktory v Temelíně budou mít využitelný výkon 1800 MW elektřiny.
Odstavení odpovídajícího výkonu severočeských elektráren by tedy
snížilo emise o pouhou jednu třetinu!
Každé zlepšení situace je jistě dobré a vítané. Protože ale není
dostatek peněz, je třeba vybrat ten způsob, který za vynaložené
náklady přinese největší efekt. A tím jaderná elektrárna Temelín
není:
Dopady ztenčování ozonové vrstvy, globálního oteplování,
zmenšování úrodných oblastí a další projevy ekologické krize
nejsou otázkou vzdálené budoucnosti, ale příštích desetiletí.
Pokud v té stejné době bude odstavena JE Temelín (projektováno
2015-2020), bude její likvidace znamenat výrazné ekonomické
zatížení obyvatel, protože dnešní oficiální odhady nákladů na
likvidaci elektrárny a uložení vyhořelého paliva činí 130 miliard
korun. V této těžké době tedy budou naše děti nuceny věnovat
desítky miliard na likvidaci a uložení monstra, které nejenže nám
v té době bude už zbytečné, ale nikdy ani nebylo potřeba.
V pořadí již třetí ročník Tábora u Temelína skončil. Tři červencové týdny tábora proběhly v poměrně klidné a příznivé atmosféře. Vystřídalo se zde zhruba 400 účastníků, přičemž průměrný počet byl zhruba 60 lidí denně. Kromě aktivistů z České republiky se tábora zúčastnili také zahraniční účastníci, kterých byla asi jedna třetina.
Cílem tábora byla propagace a realizace opatření k úsporám energie, navázání kontaktů s místními lidmi a šíření informačních materiálů. Jak se nám v těchto věcech dařilo?
Součástí tábora byl i bohatý kulturní program, v jehož rámci vystoupili na besedách Ivan Klíma a Jan Keller, na koncertech Jiří Dědeček, Vladimír Merta či kapela Znouzectnost a mnozí další.
A konečně, kromě mnoha výtvarných dílen, povídání a návštěvy informačního střediska JE Temelín jsme si pobyt u elektrárny zpestřili i několika akcemi - jejich průběh Vám spolu s fotografiemi přiblížíme příště.
Ukončením tábora však aktivity Hnutí DUHA v regionu nekončí.
Během celého roku chystáme s aktivními občany řadu společných
aktivit. Jejich cílem je především šířit zásadní informace formou
tiskovin i besed a organizovat akce odmítající dostavbu
elektrárny.
Jan Beránek, Hnutí DUHA
zpět na obsah |