Econnect - zpravodajství

Zprávy

Skandinávský dům zve už potřetí na festival Dny Severu 2012

5. 10. 2012 - PRAHA (Econnect/Skandinávský dům, o. s. ) - Ani letošní podzim rozhodně nebude fádní! Skandinávský dům připravuje již třetí ročník oblíbeného festivalu Dny Severu, který bude letos probíhat v druhé polovině října v ústřední pobočce Městské knihovny (Mariánské náměstí, Praha 1), v kině Evald (Národní 28, Praha 1), v Komunitním centru Kampa (U Sovových Mlýnů 3, Praha 1) a v Českém centru Praha (Rytířská 31, Praha 1).

Opět se můžete těšit na příjemně mrazivou spršku severské kultury zahrnující besedy se spisovateli, cestovatelské přednášky či filmové projekce. Hlavním tématem letošního ročníku je „gender a rodina“, a na své si tak přijdou nejen dospělí, ale i ti nejmenší.

Festival zahájí švédská spisovatelka českého původu Kateřina Janouchová a představí svůj nový román Podváděná. Během besedy promluví také o tématech, která ve svých knihách zpracovává: o rovnoprávnosti mužů a žen ve Švédsku, sexuálních vztazích a výchově dětí. Neméně atraktivním severským hostem bude Einar Már Guðmundsson, který patří mezi nejpopulárnější současné islandské spisovatele. Do češtiny byl přeložen jeho román Andělé všehomíra, podle něhož režisér F. T. Fridriksson natočil stejnojmenný úspěšný film. To nejlepší z tvorby současných dánských režisérek bude k vidění v kině Evald na dvoudenní filmové přehlídce Ženy za kamerou.

Dětem i dospělým je určena beseda s překladateli severských knih pro děti, výstava osobitých ilustrací finské malířky Hely Hiety, stejně jako Severský dětský den plný deskových i venkovních společenských severských her v komunitním centru Kampa.

Lákavou pozvánku máme i pro obdivovatele Norska – krásám této země věnuje Skandinávský dům celé komponované odpoledne. V rámci něho hendikepovaný handbiker Heřman Volf povypráví o své cestě z Prahy do Osla, poté bude následovat přednáška o Špicberkách v podání předního českého polárníka Václava Sůry a promítání dokumentu Ny-Ålesund 2008. Druhá část odpoledne bude patřit norským ženám. Moderovaná panelová debata se zaměří na postavení ženy v norské společnosti a po besedě bude následovat přednáška skandinavistky Karolíny Stehlíkové o norské režisérce a herečce Liv Ullmannové. Odpolední maraton završí krátký animovaný film Dánský básník, v němž se Liv Ullmannová zhostila role vypravěčky.

Skandinávský dům působí jako kulturně vzdělávací centrum, jehož hlavním cílem je prezentace kultury zemí evropského Severu (Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Lotyšsko, Norsko, Švédsko) v České republice. Za tímto účelem pořádá rozmanité kulturní akce (přednášky, literární besedy, filmová promítání, výstavy, hudební akce), provozuje informační webové stránky a knihovnu severské literatury.

Více informací na www.skandinavskydum.cz.


-red-

Grafická verze tohoto článku