STANOVY OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ

Koalice občanských spotřebitelských aktivit ČR

 

PREAMBULE

Členské organizace tímto v souladu se zákonem č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů v platném znění zakládají občanského sdružení Koalice občanských spotřebitelských aktivit ČR.

Koalice občanských spotřebitelských aktivit hodlá podle dále stanovených pravidel sdružovat členské organizace, které se na nevládním a neziskovém základě věnují ochraně práv a zájmů spotřebitelů v České republice.

Za ochranu práv a zájmů spotřebitelů přitom považují spontánní občanskou aktivitu, jejímž záměrem je vyrovnávat z povahy věci nerovné informační a materiální postavení většiny spotřebitelů v procesu poptávání zboží a služeb na trhu.

Taková ochrana zvláště sleduje prosazení následujících základních práv spotřebitelů, a to bez ohledu na ekonomický sektor, v němž se ve snaze uspokojit své potřeby nacházejí:

Spotřebitelem je v tomto smyslu každá osoba, která při poptávání zboží a služeb nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti, přičemž za typické oblasti spotřebitelských vztahů lze označit zejména nákup potravin a výrobků, uzavírání a plnění smluv o poskytnutí služeb, včetně služeb spojených s bydlením, dopravou, telekomunikacemi, vedením účtů, nákupním úvěrováním či leasingem a pojištěním. Mezi spotřebitele konečně náleží osoby oprávněně užívající služby zajišťované některými veřejnoprávními korporacemi, například systému veřejného vzdělávání, silniční a železniční sítě nebo veřejnoprávního rozhlasového a televizní vysílání.

Členské organizace se zavazují řídit těmito pravidly:

 

 

ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ

  1. Název

    1. Název občanského sdružení je: Koalice občanských spotřebitelských aktivit ČR (pro účely těchto stanov dále jen “Koalice”).
    2. Zkrácený název (zkratka názvu) Koalice zní: “Koalice občanských spotřebitelských aktivit” nebo “KOSA”.
    3. Pro účely zahraniční reprezentace může Koalice užívat anglického překladu svého názvu “Czech Coalition of Consumers Activities”. Ustanovení článku 1.4 tímto není dotčeno.
    4. Právní úkony činí Koalice výlučně pod názvem určeným v čl. 1.1, užití zkráceného názvu nebo jiných zkrácených či zkomolených podob označení Koalice je nepřípustné.
    5. Zkrácený název Koalice určený v čl. 1.2 může být užíván při neoficiálních příležitostech a dále pak v běžném styku, není-li to neobvyklé nebo nevhodné.

 

  1. Sídlo

2.1 Sídlem Koalice je: Praha 1, Petrská 1169/27, PSČ 110 00..

    1. Koalice působí na celém území České republiky. Koalice spolupracuje s jinými nevládními organizacemi, vládními a mezinárodními institucemi, veřejnoprávními korporacemi a dalšími osobami jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

 

  1. Cíle a předmět činnosti

    1. Koalice je nezávislou nevládní a neziskovou organizací, která sdružuje občanské organizace na ochranu práv a zájmů spotřebitelů působící v České republice a napomáhá jim v jejich rozvoji tak, aby dokázaly v maximální možné míře plnit své úkoly vůči spotřebitelské veřejnosti.
    2. Koalice naplňuje své obecné zadání vymezené v čl. 3.1 plněním těchto cílů:

    1. zprostředkovává členským organizacím informace a kontakty, včetně zahraničních, a za tímto účelem koordinuje činnosti členských organizací v rámci mezinárodních aktivit v oblasti ochrany práv a zájmů spotřebitelů, včetně společné delegace zástupců do mezinárodních organizací,
    2. propaguje smysl a význam spotřebitelského hnutí v České republice,
    3. koordinuje legislativní, kauzální a informační aktivity členských organizací tam, kde je to vhodné v zájmu efektivního dosahování prospěchu spotřebitelské veřejnosti (včetně formulování společných stanovisek a koalic k řešení určitých problémů v oblasti ochrany spotřebitelů),
    4. pomáhá vytvářet předpoklady pro finanční nezávislost členských organizací (pomoc ve fundraisingu) při zachování vysokého etického standardu procesu financování členských organizací.

 

  1. Členství v Koalici

    1. Členem Koalice se stane tuzemská právnická osoba, která současně splňuje následující kritéria:

    1. je nevládní a neziskovou organizací (občanské sdružení, obecně prospěšná společnost nebo nadace), která se systematicky a trvale věnuje ochraně práv a zájmů spotřebitelů,
    2. aktivní činnost v oblasti ochrany spotřebitelů vyvíjí nejméně 2 roky, anebo prokáže, že navzdory kratší době trvání takové činnosti realizuje kontrolovatelné projekty, které přinášejí prospěch spotřebitelům v určitém místě nebo oblasti,
    3. o svém hospodaření vede otevřené a nezkreslené účetnictví, jehož výsledky pravidelně zveřejňuje minimálně jednou ročně ve výroční zprávě,
    4. její dosavadní působení není stiženo důvodem, pro který by mohla být vyloučena z Koalice podle čl. 4.7.
    5. písemně požádá Výkonný výbor o členství v Koalici a v příloze této žádosti prokáže splnění kritérií stanovených pod písm. a) - c) tohoto článku.

    1. Členství vzniká rozhodnutím Valné hromady o registraci člena. Valná hromada na svém nejbližším zasedání po dni doručení úplné písemné přihlášky kandidáta (čl. 4.1 písm. e) projedná splnění podmínek registrace člena s tím, že o odepření registrace může rozhodnout pouze při existenci některého z těchto důvodů:

    1. přihláška nebyla ani po dodatečné výzvě Výkonného výboru doložena příslušnými listinami potvrzujícími právní subjektivitu kandidáta nebo statut nevládní a neziskové organizace,
    2. kandidát neprokázal splnění kritérií stanovených v čl. 4.1 písm. b) - c),
    3. nastala skutečnost, která způsobuje, že není splněna podmínka čl. 4.1 písm. d).

    1. Členství v Koalice je dobrovolné.
    2. Zakládajícími členy Koalice jsou tato občanská sdružení: __________.
    3. Všichni členové Koalice jsou si rovni.
    4. Členství v Koalici zanikne:

    1. písemným prohlášením členské organizace adresovaným Výkonnému výboru, a to dnem následujícím po dni doručení,
    2. zánikem členské organizace, a to dnem právního zániku,
    3. vyloučením podle čl. 4.7, a to dnem rozhodnutí Valné hromady.

    1. Valná hromada může rozhodnout o vyloučení členské organizace z Koalice, jestliže na straně členské organizace zaviněně nastane některá z následujících skutečností:

    1. členská organizace je více jak 1 rok nečinná při ochraně práv a zájmů spotřebitelů,
    2. členská organizace přestala splňovat podmínky členství stanovené v čl. 4.1 písm. a) – c).
    3. v působení členské organizace došlo k jednání, které vážným způsobem poškozuje dobré jméno spotřebitelského hnutí, například ke spáchání trestného činu v souvislosti s činností organizace,
    4. členská organizace opakovaně porušuje své povinnosti určené v čl. 5.2, a to i přes předchozí výzvu Valné hromady spojenou s poskytnutím přiměřené lhůty k zjednání nápravy.

4.8 Výkonný výbor vede a aktualizuje registr členských organizací, do kterého je povinen do tří dnů ode dne, kdy se dozvěděl o do registru zapisované skutečnosti, provést příslušný zápis, a to včetně změny identifikačních či komunikačních údajů.

 

  1. Práva a povinnosti členských organizací
    1. Členské organizace mají tato základní práva:
    1. účastnit se Valné hromady,
    2. navrhovat svého zástupce do Výkonného výboru, do Kontrolní komise, případně dalších orgánů Koalice,
    3. kontrolovat hospodaření Koalice, včetně přístupu k úplnému účetnictví a právním dokumentům (smlouvy apod.),
    4. vyžadovat po Výkonném výboru, případně zaměstnancích Koalice informace o činnosti Koalice, a to včetně zodpovězení případných otázek v přiměřené lhůtě (tj. bez zbytečného odkladu).
    1. Členské organizace mají zejména tyto povinnosti:
    1. dodržovat Stanovy, Jednací řád a další závazné dokumenty Koalice,
    2. dbát na to, aby jejich zástupci v orgánech Koalice vykonávali řádně své funkce, včetně účasti na jednání orgánů Koalice.
    3. platit roční členský příspěvek ve výši stanovené Valnou hromadou,
    4. zdržet se ve své činnosti všeho, co by mohlo být na újmu dobrému jménu spotřebitelského hnutí.

 

  1. Partnerské organizace

6.1 Právnické osoby, které nesplňují podmínky členství v Koalici, mohou na základě smlouvy uzavřené s Koalicí nabýt Statut partnerů Koalice, který je opravňuje k přístupu k informacím, jednání orgánů a případným koordinačním aktivitám Koalice v rozsahu stanoveném ve smlouvě o partnerství. Smlouva o partnerství musí být předem schválena Valnou hromadou, jinak je neplatná.

 

ORGÁNY KOALICE

7. Valná hromada

    1. Valná hromada je vrcholným orgánem Koalice.
    2. Každá členská organizace má právo účastnit se jednání Valné hromady, činit v jejím průběhu návrhy a hlasovat. Každé členské organizaci přísluší na Valné hromadě jeden hlas. Za každou členskou organizaci se Valné hromady může účastnit delegace v počtu přiměřeném místu konání Valné hromady, avšak členská organizace vykonává svá práva a povinnosti na Valné hromadě výlučně prostřednictvím k tomu písemně pověřené fyzické osoby (zmocněnce). Není-li takovou osobou člen statutárního orgánu členské organizace, musí být zmocnění podepsáno úředně ověřeným podpisem osoby oprávněné jednat za členskou organizaci (statutárním orgánem), ledaže by na Valné hromadě taková osoba byla přítomná a potvrdila, že jde o osobu pověřenou k výkonu práv a povinností členské organizace na Valné hromadě.
    3. Valnou hromadu svolává Výkonný výbor, kdykoliv to považuje za potřebné, nejméně však jednou za rok.
    4. Výkonný výbor je povinen svolat Valnou hromadu, požádají-li o to členské organizace, které dohromady představují alespoň 25% z počtu všech členských organizací Koalice, a to do 20 dnů ode dne doručení žádosti. V případě, že tak Výkonný výbor neučiní, je Valnou hromadu oprávněna svolat kterákoliv členská organizace.
    5. Jménem Výkonného výboru svolává Valnou hromadu jeho předseda a pokud ten tak neučiní nebo nemůže učinit, učiní tak kterýkoliv člen Výkonného výboru.
    6. Valnou hromadu může svolat také Kontrolní komise.
    7. Valná hromada rozhoduje o těchto záležitostech:

    1. změna stanov,
    2. schvalování účetní závěrky,
    3. schvalování výroční zprávy,
    4. volba a odvolání členů Výkonného výboru,
    5. volba a odvolání předsedy Výkonného výboru,
    6. volba a odvolání členů Kontrolní komise,
    7. likvidace a zánik Koalice,
    8. schvalování rámcového plánu činnosti a rozpočtu na příští období,
    9. projednání zpráv o činnosti Výkonného výboru a Kontrolní komise,
    10. schvalování účasti Koalice v mezinárodních organizacích a případných jiných uskupeních mezinárodního charakteru, včetně volby zástupců Koalice v orgánech takových organizací či uskupení nebo delegování takového práva na některou(é) z členských organizací.
    11. stanovení výše ročního příspěvku členské organizace (čl. 5.2 písm. c)
    12. o ostatních záležitostech, pokud jsou do působnosti Valné hromady svěřeny zákonem nebo stanovami nebo pokud si jejich rozhodnutí Valná hromada výslovným usnesením vyhradí.

    1. Valná hromada je schopná usnášení, jsou-li na jejím jednání přítomny alespoň dvě třetiny z celkového počtu členských organizací. Počet přítomných členských organizací se ověřuje při registraci zmocněnců nejdříve 15 minut před plánovaným započetím jednání Valné hromady.
    2. Valná hromada rozhoduje usnesením na základě výsledků hlasování na Valné hromadě přítomných zmocněnců. K přijetí usnesení Valné hromady je zapotřebí více jak poloviny hlasů z celkového počtu všech členských organizací Koalice, avšak k přijetí usnesení o záležitostech podle písm. a) a g) čl. 7.6 je zapotřebí kladných hlasů alespoň dvou třetin z celkového počtu všech členských organizací Koalice.
    3. Jestliže Valná hromada nebude usnášeníschopná, je Výkonný výbor povinen svolat do 10 dnů náhradní Valnou hromadu, která se musí konat nejpozději do 2 měsíců ode dne původního termínu Valné hromady. Náhradní Valná hromada je usnášeníschopná, je-li přítomna alespoň třetina z celkového počtu členských organizací a k přijetí usnesení je pak zapotřebí souhlasu více jak poloviny hlasů z počtu na Valné hromadě přítomných členských organizací.
    4. Výkonný výbor uveřejní oznámení o svolání Valné hromady na vývěsce v sídle Koalice alespoň 30 dní před konáním Valné hromady a na internetových stránkách Koalice, současně Výkonný výbor rozešle písemné pozvánky na adresy členských organizací, a to tak, aby mohly být doručeny nejpozději 30 dnů před dnem konání Valné hromady.
    5. V oznámení o svolání Valné hromady (pozvánce) musí být uvedeny tyto náležitosti:

    1. datum a čas konání Valné hromady,
    2. přesně určené místo (adresa) konání Valné hromady,
    3. důvod svolání Valné hromady,
    4. navržený program jednání.

    1. Jednání Valné hromady zahájí zpravidla předseda Výkonného výboru nebo jím pověřený člen Výkonného výboru, a to konstatováním okolností svolání Valné hromady a počtu na Valné hromadě přítomných členských organizací, včetně procentuálního vyjádření k počtu všech členských organizací s uvedením, zda je Valná hromada usnášeníschopná.
    2. Valná hromada dále zvolí předsedajícího Valné hromady a zapisovatele.
    3. Valná hromada následně schvaluje program jednání navržený Výkonným výborem a jeho případné změny a doplňky navržené na Valné hromadě přítomnými členskými organizacemi.
    4. Hlasování na Valné hromadě je veřejné s výjimkou volby členů Výkonného výboru, předsedy Výkonného výboru a členů Kontrolní komise, kteří jsou voleni v tajném hlasování.
    5. O jednání Valné hromady se pořizuje zápis, který musí obsahovat vylíčení podstatných okolností průběhu jednání a přesné znění všech schválených usnesení. Zápis z jednání podepisuje předsedající a zapisovatel.
    6. Každá členská organizace má právo nechat si do zápisu po skončení Valné hromady zaprotokolovat své výhrady a námitky vůči průběhu Valné hromady, včetně svého nesouhlasného stanoviska k přijatému usnesení, avšak pouze pokud je na Valné hromadě při projednávání příslušného bodu uplatnila.

 

 

8. Výkonný výbor

    1. Výkonný výbor je statutárním orgánem Koalice, který řídí činnost Koalice v souladu s rozhodnutími Valné hromady a odpovídá Valné hromadě za činnost Koalice. Do působnosti Výkonného výboru patří rozhodování všech otázek, které nebyly svěřeny do působnosti jiných orgánů Koalice.
    2. Výkonný výbor jmenuje a odvolává Ředitele Koalice, kontroluje jeho činnost a je oprávněn udílet mu pokyny.
    3. Výkonný výbor je složen ze tří členů volených Valnou hromadou na dobu jednoho roku.
    4. Činnost Výkonného výboru řídí předseda Výkonného výboru, který je volen Valnou hromadou z řad členů Výkonného výboru. Nikdo nemůže být zvolen předsedou Výkonného výboru na více jak dvě po sobě jdoucí volební období.
    5. Funkce člena Výkonného výboru zaniká rozhodnutím Valné hromady o odvoláním z funkce, písemným vzdáním se funkce, a to dnem doručení Výkonnému výboru, nebo smrtí člena Výkonného výboru.
    6. Výkonný výbor se schází dle potřeby, avšak nejméně jednou za tři měsíce. Výkonný výbor svolává předseda Výkonného výboru, který také jednání Výkonného výboru obvykle řídí. Předseda Výkonného výboru svolá jednání vždy, když o to některý z jeho členů požádá. Nesvolá-li bez vážného důvodu Výkonný výbor předseda Výkonného výboru, ačkoliv je povinen tak učinit, může jej svolat, jiný člen Výkonného výboru nebo člen Kontrolní komise.
    7. Výkonný výbor může jednat a přijímat usnesení, je-li přítomna více jak polovina jeho členů. K přijetí rozhodnutí Výkonného výboru je třeba hlasů většiny všech členů Výkonného výboru.
    8. O jednání Výkonného výboru se pořizuje zápis, který musí obsahovat popis všech podstatných skutečností, k nimž v průběhu jednání došlo a přesné znění všech usnesení s uvedením, kdo z členů hlasoval pro, kdo se hlasování zdržel a kdo hlasoval proti. Zápis podepisuje předseda Výkonného výboru a zapisovatel. Výkonný výbor je povinen následující den zveřejnit zápis na internetových stránkách Koalice v sekci, k níž mají zvláštní a chráněný přístup členské organizace.

 

 

  1. Ředitel Koalice
    1. Ředitel Koalice (dále jen Ředitel) zabezpečuje v mezích pokynů Výkonného výboru organizační, ekonomické, administrativní a komunikační činnosti Koalice. Ředitel Koalice zvláště odpovídá za každodenní řádný chod Koalice.
    2. Ředitele Koalice jmenuje Výkonný výbor na základě výběrového řízení, jehož vypsání musí být oznámeno alespoň 21 dní před uzávěrkou přihlášek jednak všem členským organizacím, jednak ve stejné lhůtě alespoň ve dvou celostátních denících spolu s uvedením kritérií výběru. Výběrového řízení se mají právo s hlasem poradním účastnit členové Kontrolní komise.
    3. Funkce Ředitele zaniká odvoláním Výkonným výborem, písemným vzdáním se funkce, a to dnem doručení Výkonnému výboru, nebo smrtí Ředitele.
    4. Ředitel je povinen informovat bez zbytečného odkladu členy Výkonného výboru o všech skutečnostech, které jsou nezbytné k řádnému řízení Koalice. Ředitel je dále povinen bez zbytečného odkladu informovat Kontrolní komisi o všech skutečnostech, které ohrožují nebo by mohly ohrozit řádný chod Koalice.
    5. Podrobnosti a podmínky výkonu funkce Ředitele určí manažerská smlouva uzavřená mezi ním a Koalicí.

 

10. Jednání a zavazování Koalice navenek

    1. Jménem Koalice činí právní úkony a zavazují Koalici buď dva členové Výkonného výboru současně, anebo Ředitel. Tyto osoby se podepisují za Koalici tak, že k nadepsanému nebo vytištěnému jménu Koalice připojí svůj vlastnoruční podpis.
    2. Koalici reprezentují navenek, s výhradou článku 10.1, předseda Výkonného výboru nebo jiný člen Výkonného výboru, který k tomu byl Výkonným výborem pověřen a v rozsahu určeném Výkonným výborem rovněž Ředitel. Ustanovení čl. 7.7 písm. j) tím zůstává nedotčeno.

 

11. Kontrolní komise

    1. Kontrolní komise se skládá ze tří členů volených Valnou hromadou. Kontrolní komise zvolí z řad svých členů svého předsedu. Členové Kontrolní komise jsou voleni na období tří roků, přičemž jsou obměňováni tak, že každý rok zvolí Valná hromada jednoho nového člena. Mandát prvních členů kontrolní komise vyprší na základě losu po jednoletém, dvouletém a tříletém období tak, aby byla tato kontinuální obměna členů Kontrolní komise od počátku zabezpečena. Nikdo nemůže být zvolen členem Kontrolní komise na dvě po sobě jdoucí funkční období.
    2. Kontrolní komise dohlíží na činnost Koalice, zejména kontroluje, zda orgány Koalice vykonávají řádně svoji činnost a jestli Koalice hospodaří dle zásad obsažených v čl. 14, včetně kontroly, zda jsou prostředky Koalice nebo prostředky Koalici svěřené účelně a hospodárně vynakládány.
    3. Pro svolávání a jednání Kontrolní komise se přiměřeně použijí procedurální pravidla upravující jednání Výkonného výboru.
    4. Členové Kontrolní komise jsou v rámci provádění kontroly uložené v čl. 11.2 oprávněni nahlížet do všech dokumentů Koalice včetně účetní evidence a požadovat po orgánech Koalice i jednotlivých pracovnících potřebné informace (vysvětlení). Členové Kontrolní komise jsou oprávněni účastnit se zasedání orgánů Koalice.
    5. Kontrolní komise předkládá Valné hromadě zprávu o své činnosti a kontrolních závěrech, jež učinila. Součástí zprávy Kontrolní komise pro Valnou hromadu, která má schvalovat výroční zprávu nebo účetní závěrku je vždy stanovisko Kontrolní komise k těmto dokumentům.
    6. Výkon funkce člena Kontrolní komise zaniká vypršením funkčního období, vzdáním se funkce, a to dnem doručení Výkonnému výboru nebo jmenováním do funkce neslučitelné s výkonem funkce člena Kontrolní komise (čl. 13) nebo smrtí.

 

  1. Poradní a odborné komise
  2. 12.1 Valná hromada může rozhodnout o ustavení poradních nebo odborných komisí Koalice, zejména k řešení specifických otázek činnosti členských organizací při ochraně práv a zájmů spotřebitelů (např. legislativní komise, zdravotní komise, komise pro sociologická šetření apod.). Valná hromada v takovém případě vždy schválí statut nově ustavené komise upravující zejména výběr členů komise, procedurální otázky a organizačně-technické zabezpečení fungování, včetně součinnosti Výkonného výboru.

     

     

     

     

     

  3. Předcházení střetu zájmů
    1. Nikdo nemůže být současně členem Výkonného výboru a Kontrolní komise. Ředitel nemůže být současně ani členem Výkonného výboru ani Kontrolní komise a nesmí ani zastávat funkci ve statutárním orgánu členské organizace.
    2. Nepřípustné je rovněž současné členství dvou a více osob z jedné členské organizace ve Výkonném výboru nebo Kontrolní komisi, a to i kdyby každá z nich byla v jiném z těchto orgánů. Za osobu z jedné členské organizace se pro účely tohoto článku považují členové členské organizace, členové statutárních a kontrolních orgánů členské organizace nebo zaměstnanci této organizace.
    3. Jestliže lze předpokládat, že by při rozhodování určité otázky mohl být člen některého orgánu Koalice podjatý, ať již ve svém osobním zájmu nebo v zájmu některé členské organizace, je povinen tuto skutečnost neprodleně oznámit orgánu, který o věci rozhoduje, tento orgán následně rozhodne, jestli takový člen může o věci rozhodovat. Takového rozhodování se dotčený člen orgánu neúčastní a platí, že se zdržel hlasování v této otázce. Rozhodne-li poté příslušný orgán, že dotčený člen není připuštěn k hlasování, platí, že se takový člen zdržel hlasování v dané věci. Tato pravidla neplatí pro hlasování členské organizace na Valné hromadě, členské organizace jsou však vždy povinny Valnou hromadu informovat o případném prospěchu, který pro ně může oproti ostatním členským organizacím vyplynout z rozhodnutí Valné hromady.

 

ZÁSADY HOSPODAŘENÍ

14. Financování a hospodaření Koalice

14.1 Koalice financuje svoji činnost ze svého jmění, které je tvořeno následujícími zdroji:

    1. členské příspěvky,
    2. granty a dotace z veřejných a soukromých fondů,
    3. příspěvky (dary) právnických a fyzických osob, jestliže tím nedojde k ohrožení nezávislosti a dobré pověsti Koalice,
    4. případnými výtěžky ze vzdělávací, konzultační či ediční činnosti a dále pak z pořádání společenských, kulturních a sportovních akcí, případně z jiné výdělečné činnosti, je-li ta v souladu s obecně závaznými předpisy a neodporuje cílům a zásadám činnosti Koalice,
    5. výnosy z majetku Koalice.

    1. Koalice postupuje při obstarávání finančních prostředků (fundraisingu) důsledně podle právních předpisů a těchto stanov, přičemž zvláště přesně označuje způsoby financování a neobchází tak daňové ani jiné obecně závazné předpisy.
    2. Koalice může podnikat pouze v případech uvedených pod písm d) čl. 14.1, a to pouze pokud to dovolují obecně závazné předpisy. K podání žádosti o živnostenské či jiné oprávnění k podnikatelské činnosti je zapotřebí předchozího souhlasu Valné hromady.
    3. Koalice může přijímat půjčky a úvěry pouze, pokud to není v rozporu s účelem a souborem cílů Koalice. Jestliže půjčka či úvěr převyšuje 50.000,-Kč, je k tomu zapotřebí předchozího souhlasu Valné hromady. Pro jiné zatížení Koalice se vyžaduje předchozího souhlasu Valné hromady, jestliže hodnota závazku převyšuje 200.000,-Kč vyjma realizace grantových programů.
    4. Hospodaření Koalice se řídí ročním rozpočtem, který schvaluje Valná hromada a který zobrazuje veškeré očekávané příjmy a výdaje Koalice v daném roce. Jakmile Výkonný výbor zjistí, že je pravděpodobné, že dojde ať již ke kladnému či zápornému odchýlení se v celkové částce příjmů nebo výdajů o více jak 30% oproti schváleném rozpočtu, je povinen svolat do 30 dnů Valnou hromadu a předložit ji k projednání a schválení upravený návrh rozpočtu. Neučiní-li tak Výkonný výbor, musí tak neprodleně učinit Kontrolní komise.
    5. Jestliže se na Valné hromadě nepodaří dospět ke schválení ročního rozpočtu, hospodaří Koalice podle rozpočtového provizoria, které schválí Valná hromada a neučiní-li tak, stanoví ho Výkonný výbor se souhlasem Kontrolní komise.
    6. Koalice nakládá se svým majetkem a se získanými finančními prostředky hospodárně s péčí řádného hospodáře, výlučně v zájmu naplňování cílů Koalice.
    7. Koalice hospodaří s prostředky, které ji byly svěřeny od jiných právnických nebo fyzických osob (dary, granty, dotace) v souladu s účelem, za kterým byly poskytnuty. Koalice na požádání prokáže poskytovatelům těchto prostředků, jak bylo s jimi poskytnutými prostředky naloženo.
    8. Koalice účtuje v soustavě podvojného účetnictví podle platných obecně závazných předpisů.
    9. Případný zisk (kladný výsledek rozdílu příjmů a výdajů po zdanění) dosažený Koalicí za dané účetní období musí být převeden do dalšího účetního období.
    10. Náklady spojené s účastí členské organizace na činnosti Koalice si nese každá členská organizace sama.
    11. Valná hromada stanoví, kteří členové orgánů Koalice a v jaké výši budou odměňováni a na základě jakého právního vztahu.

 

15. Výroční zpráva

    1. Výkonný výbor vypracuje Výroční zprávu o činnosti a hospodaření Koalice v daném kalendářním roce, kterou předkládá Valné hromadě ke schválení, a to nejpozději šest měsíců po skončení příslušného kalendářního roku. Výroční zpráva je veřejná a každému na vyžádání přístupná.
    2.  

    3. Výroční zpráva musí obsahovat:

          1. přehled činnosti Koalice v daném kalendářním roce s uvedením vztahu jednotlivých činností k cílům Koalice,
          2. roční účetní závěrku a zhodnocení základních údajů v ní obsažených,
          3. výrok auditora k roční účetní závěrce, pokud byla auditorem ověřována,
          4. přehled příjmů Koalice v členění dle jejich zdrojů,
          5. změny ve stanovách a orgánech Koalice,
          6. seznam členských a partnerských organizací k poslednímu kalendářnímu dni příslušného roku.
          7. další údaje stanovené Valnou hromadou nebo Výkonným Výborem.

    1. Valná hromada, Výkonný výbor nebo Kontrolní komise mohou rozhodnout, že bude vypracována a Valné hromadě Výkonným výborem předložena mimořádná zpráva za určité období s tím, že současně určí obsah mimořádné zprávy.

 

DALŠÍ USTANOVENÍ

  1. Zánik Koalice

    1. Koalice zaniká:

    1. rozhodnutím Valné hromady o dobrovolném rozpuštění, a to dnem uvedeným v tomto rozhodnutí a není-li tento den uveden, dnem následujícím po dni přijetí usnesení Valné hromady o rozpuštění,
    2. rozhodnutím valné hromady o sloučení s jiným občanským sdružením,
    3. pravomocným rozhodnutím Ministerstva vnitra ČR o rozpuštění Koalice (§ 12 odst. 3 zák. č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů v platném znění).

16.2 Zaniká-li Koalice z důvodů uvedených v písm. a) nebo c) čl. 16.1, provede se likvidace Koalice postupem podle zák. č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku s tím, že v případě zániku Koalice podle písm. a) čl. 16.1 jmenuje likvidátora Valná hromada, která také rozhodne, kterému občanskému sdružení, nadaci, nadačnímu fondu nebo obecně prospěšné společnosti bude věnován případný majetkový zůstatek Koalice po uspokojení všech jejích závazků.

  1. Oznamování a doručování

    1. Veškeré skutečnosti, které mají být podle těchto stanov oznámeny členským organizacím či členům orgánů Koalice a dále veškeré důležité informace o činnosti Koalice jsou bez zbytečného odkazu zveřejňovány na internetových stránkách Koalice v sekci, k níž mají zvláštní a chráněný přístup členské organizace, zde jsou tyto informace také archivovány. Ustanovení těchto stanov o jiných formách oznamovaní tím nejsou dotčena.

17.2 Jestliže tyto stanovy vyžadují písemné doručení na adresu Koalice, členů orgánů nebo členských organizací, děje se tak na poštovní adresu registrovanou u Výkonného výboru Koalice. Pokud není nezbytné jinak, postačí prostá (nedoporučená) forma listovní zásilky. Za řádně doručenou se písemnost považuje rovněž tehdy, jestliže byla zaslána faksimilním zařízením nebo v podobě datové zprávy elektronické pošty sítě internet, bylo-li doručení takové písemnosti potvrzeno adresátem. Tato ustanovení se obdobně použije i na jiné případy, kdy se v činnosti Koalice objeví potřeba písemného doručení (např. pozvánky na akce apod.).

  1. Informování o činnosti Koalice
  2. 18.1 V zájmu úplného informování veřejnosti o činnosti Koalice bude Výkonný výbor dobrovolně postupovat přiměřeně podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím v platném znění, ačkoliv pod působnost tohoto zákona Koalice nespadá. Výkonný výbor však neprovádí procesní řízení stanovené v tomto zákoně a vždy postupuje tak, aby v rozumné době žadatele o informace uspokojil. V případě otázek sdělovacích prostředků tak učiní bez zbytečného odkladu, jakmile se podaří opatřit nezbytné podklady.

    18.2 Vedle informační povinnosti stanovené v čl. 18.1 musí Výkonný výbor zejména zabezpečit, aby co možná nejúplnější informace o činnosti Koalice byly veřejně přístupné na internetových stránkách Koalice. Na neveřejné části internetových stránek může být umístěno jen to, co by Koalice nesdělila podle čl. 18.1.

  3. Změna Stanov

    1. Stanovy mohou být změněny rozhodnutím Valné hromady (čl. 7.7 písm. a).
    2. Dostane-li se některé ustanovení těchto stanov vlivem změny právního řádu ČR do rozporu se zákonem, pozbývá dnem účinnosti takové změny toto ustanovení platnosti a Valná hromada je na svém nejbližším zasedání povinna změnit stanovy tak, aby odpovídaly platnému právnímu řádu České republiky.

 

20. Závěrečná ustanovení

    1. Vyskytnou-li se spory o výklad některého z ustanovení stanov, musí být řešeny s přihlédnutím k podřízenosti stanov Ústavě ČR, Listině základních práv a svobod, mezinárodním smlouvám, které jsou pro Českou republiku a její občany závazné, zákonům a ostatním obecně závazným předpisům a rovněž tak s přihlédnutím k cílům Koalice a principu rovnosti členských organizací a potřebě zachování transparentnosti veškerých aktivit Koalice.
    2. Tyto stanovy nabývají platnosti a účinnosti dnem vzniku Koalice. Později učiněné změny a doplňky nabývají účinnosti okamžikem schválení Valnou hromadou, neurčí-li ta ve svém rozhodnutí o změně stanov jinak.

V Praze dne ____________ 2001