Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Bílý kruh bezpečí slaví desáté narozeniny

12. 10. 2001 - Praha [Dobrovolnik.cz]

Občanské sdružení Bílý kruh bezpečí funguje již deset let. Vznikl registrací u Ministerstva vnitra 4. září 1991. Jeho hlavním posláním je pomoc obětem trestných činů. Za tímto účelem vzniklo v České republice postupně šest poraden (v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci a Pardubicích), ve kterých se oběti setkávají tváří v tvář se dvěma dobrovolnými poradci, právníkem a psychologem. Klientovi je nabídnut anonymní kontakt, služba je bezplatná a vzhledem k vysokým požadavkům na výběr poradců a jejich speciálnímu výcviku se obětem dostává odborné a přitom velmi lidské pomoci. Pomoc je určena obětem všech druhů trestných činů bez ohledu na věk, pohlaví, národnost i státní příslušnost oběti. Totéž se týká příbuzných obětí, pozůstalých i svědků. Poradenství Bílého kruhu bezpečí je bezplatné, diskrétní, nestranné a nezávislé. Základem této občanské aktivity je setkání odborníka, který je schopen a ochoten v rámci minimálně formalizovaného rozhovoru pomoci a poradit člověku, který se ocitl v nevybrané vnucené roli oběti, ve většině případů také zároveň důležitého svědka trestného činu.

Ke standardní pomoci Bílého kruhu bezpečí dnes patří morální podpora oběti, poskytnutí právních informací, psychologická pomoc, organizační servis a zprostředkování dalších navazujících služeb. Obětem závažných trestných činů a jejich příbuzným nabízí sdružení například doprovod k soudu, konzultaci u lůžka zraněné oběti v nemocnici, psychorekondiční víkendové pobyty, nácvik relaxačních technik a další druhy pomoci. V uplynulých deseti letech konkrétní pomoc Bílého kruhu bezpečí poznalo více než 3000 obětí trestných činů osobně, více než 15000 telefonicky a písemně. Z hlediska konkrétních trestných činů zcela jednoznačně převládají oběti násilné kriminality. Nejpočetněji je zastoupen trestný čin ublížení na zdraví. Nejsilnější traumata obětí jsou spojena právě s útoky na tělesnou integritu, včetně znásilnění. Zvlášť silné trauma provází každý útok vedený rukou pachatele, kterého oběť znala (může jím být příbuzný, známý, kolega ze zaměstnání). Mezi klienty poraden Bílého kruhu bezpečí, kteří se stali obětí trestného činu, bylo 33% těch, na kterých se násilí dopustil opakovaně jejich příbuzný či osoba blízká, ke které měli citový vztah. Jedná se o tak zvané domácí násilí a pachatele, o kterém oběť dříve měla dobré mínění. Z nepřímých obětí nejkritičtěji situaci po činu prožívají pozůstalí po obětech vražd a silničních nehod způsobených opilým řidičem.

Z majetkových deliktů přinášejí někdy až neuvěřitelně tíživé následky krádeže vloupáním do bytů a chat, a to spíše pro hrubé narušení práva soukromí než pro ztrátu na majetku.

Každá z obětí má právo subjektivně prožívat trestný čin, podle toho také reagovat a navenek se projevovat. Její reakce je významně ovlivněna aktuální kondicí oběti, tzn. především fyzickým a psychickým stavem, její sociální situací v okamžiku, kdy byla nenadále trestným činem zasažena. Stejně je její reakce závislá na průběhu trestného činu. Záleží na tom, zda oběť byla například vystavena mučivým útrapám, zda zloděj při krádeži v bytě úmyslně ničil zařízení například tím, že polévkou z lednice poléval knihy a osobní doklady.

Oběť je však zcela zaskočena, jestliže po trestném činu přichází do kontaktu s lidmi, kteří nerespektují její statut oběti a její reakci, počínaje prvními náhodnými svědky, přes lékařskou záchrannou službu, policisty, personál nemocnice, soudní znalce, pracovníky pojišťovny, soudce a další. V tomto směru inicioval Bílý kruh bezpečí změnu v profesionální přípravě řady odborníků.

Dnes je sdružení Bílý kruh bezpečí schopno také poměrně rychle zprostředkovat pomoc oběti nebo pozůstalým ze soukromého Nadačního fondu Filipa Venclíka. Impulsem ke vzniku tohoto soukromého fondu byla tragická smrt devatenáctiletého studenta, který byl v září roku 1993 bezdůvodně napaden v pražském metru a na následky způsobeného zranění zemřel. Posláním nadačního fondu je podpora obětí a pozůstalých po obětech násilných trestných činů. Právě při této činnosti fond úzce spolupracuje s Bílým kruhem bezpečí. V roce 2000 byla například poskytnuta pomoc oběti pokusu znásilnění s následkem těžké újmy na zdraví, třem pozůstalým po obětech vraždy, kteří mají v péči malé děti zavražděných, a devatenáctileté oběti trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti, která utrpěla těžká poranění s doživotními následky. Poskytnutou pomoc Nadačního fondu Filipa Venclíka oběti a pozůstalí použili na překlenutí sociálně složité situace, na pokrytí nákladů spojených s právním zastupováním v trestním řízení a v řízení o náhradě škody, na rehabilitační pobyty a na renovaci té části bytu, která se stala místem trestného činu.

Sdružení spolupracuje se státní správou, konkrétně například s odborem odškodňování Ministerstva spravedlnosti, odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra nebo odborem zdravotně sociální péče Ministerstva zdravotnictví. V průběhu deseti let podal Bílý kruh bezpečí řadu podnětů k zákonodárným iniciativám ve prospěch lepšího postavení poškozeného v trestním řízení. Většina z nich se promítla do poslední rozsáhlé novely trestního řádu.

Bílý kruh bezpečí za deset let své existence nalezl stabilní místo v záchranné sociální síti a postupně také získal podporu pro své projekty nejen ze státního rozpočtu, ale také z darů fyzických a právnických osob. Díky jim může vydávat preventivní tiskoviny obsahující soubory rad a informací o bezpečném životě, pořádat přednášky zejména pro seniory, děti a pedagogy a rozšiřovat své služby.

Sdružení je členem nadnárodní organizace The European Forum for Victim Services se sídlem v Londýně, která sdružuje 18 evropských nestátních služeb pro pomoc obětem z šestnácti států. Tato spolupráce mimo jiné umožňuje například součinnost při pomoci obětem v zahraničí. V roce 2002 se v České republice uskuteční konference této evropské organizace. Záštitu nad konferencí převzal prezident republiky Václav Havel jako uznání práce občanského sdružení pro pomoc obětem v naší zemi.


Mgr. Petra Vitoušová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz