Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

 Veřejná prospěšnost  

Co hrozí veřejně prospěšným organizacím ve světě – příklad Greenpeace

7. 7. 2005
Robert Cholenský [Liga lidských práv] -


Diskuse o problematice veřejné prospěšnosti u nás stále není úplná. Chybí v ní komplexní analýza kladů a záporů celého konceptu. Skutečnost, že statut veřejné prospěšnosti s sebou může přinést nejeden problém, lze dobře dokumentovat na příkladu organizace Greenpeace.

Tato organizace působí na celém světě a v mnoha zemích požívá statutu veřejné prospěšnosti. Jaké je ovšem rozčarování ochránců životního prostředí, když se postaví do cesty silným ekonomickým zájmům, které mají navíc i podporu na straně státu.

Takhle narazilo Greenpeace například v Kanadě, když protestovalo proti znečišťovatelům životního prostředí (viz např. http://c3.org/news_center/third_party/greenpeace.html). Kanadský finanční úřad (Revenue Canada) řekl ve svém rozhodnutí, že Greenpeace neslouží žádnému veřejnému prospěchu. Důvod k tomu je prý jednoduchý – protestovat proti znečišťování životního prostředí a bojovat za uzavření znečisťujících provozů může uvrhnout lidi do chudoby. Chudoba asi není veřejně prospěšná nejen v Kanadě, nicméně nemá Revenue Canada nějaké podivné klapky na očích?

Znečisťovat asi také není veřejně prospěšné, nebo ano? Ani slovo o tom, že by snad mohla být chyba někde jinde. Například na straně provozovatele továrny, která znečisťuje životní prostředí. Je to přece konec konců on, kdo továrnu zavře, protože ho k tomu nutí zákony dané země a odhalení, že je porušuje. Je totiž levnější uzavřít nevyhovující továrnu v rozvinuté zemi a otevřít jinou v zemi rozvojové, kde může opět lacino znečisťovat.

Nechci dále rozebírat problematiku znečisťování životního prostředí, nejsem na ni odborníkem. Chtěl bych jen poukázat na to, jak se i v zaběhnutých demokraciích může obrátit status veřejné prospěšnosti proti svému původnímu účelu a svým nositelům.

Tím se vracím na začátek svého příspěvku, opravdu nám tu v diskusi o veřejné prospěšnosti něco chybí – je to důkladná analýza přínosů a rizik spojených se zavedením statusu veřejné prospěšnosti ve světě i u nás. Taková analýza je nezbytná k tomu, aby kdokoli mohl učinit dostatečně informované rozhodnutí o tom, jestli má veřejné prospěšnosti říci ANO či NE. Je ovšem zřejmé, že ani na základě takové analýzy to nebude jednoduché rozhodnutí.
Robert Cholenský

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz