Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Zambii podporuje ČRA projekt zaměřený na zvýšení povědomí o prevenci a ochraně před COVID-19

29.6.2021
PLZEŇ [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek

Světová zdravotnická organizace (WHO) již varovala před dopady pandemie COVID-19 na státy s málo kvalifikovaným zdravotním personálem, jako je např. Zambie. I když Zambie uvádí velmi nízká čísla případů nákazy koronavirem, existují obavy, že číslo nemocných by reálně mohlo být mnohem vyšší, jelikož velká část obyvatel se neorientuje v doporučeních stanovených Ministerstvem zdravotnictví, nebo je z různých důvodů není schopná dodržet. Česká rozvojová agentura zde proto podpořila projekt cílící na prevenci šíření COVID-19 v exponovaných lokalitách a zvyšování odolnosti místních komunit, který v Zambii úspěšně realizuje Humanitární organizace ADRA.

Humanitární organizace ADRA Česká republika působí v Zambii již od roku 2006. V loňském roce se její aktivity soustředily mimo jiné na boj proti onemocnění COVID-19 prostřednictvím zajištění nezávadné vody. Za podpory České rozvojové agentury a ve spolupráci s Fakultou tropického zemědělství České zemědělské univerzity zde podpořila tři nemocnice mobilní laboratoří pro testování nakažlivých nemocí a vybudovala čtyři studny.

V současnosti je riziko nákazy onemocněním COVID-19 v Zambii obzvláště vysoké v regionu Lusaka, ve kterém žije necelá třetina obyvatel celé země. Problém vysoké zalidněnosti (a s tím spojeným rizikem) je i v regionu Chirundu či v regionu Kaoma, který slouží jako dopravní křižovatka pro řidiče kamionů a spolu s regionem Kalabo patří do jedné z nejchudších provincií v Zambii. Právě v těchto oblastech probíhá projekt zaměřený na zvýšení povědomí o prevenci a ochraně před COVID-19, možnostech testování a dostupné léčbě mezi ohroženými komunitami.

„V Zambii jsme v rámci projektu vedli osvětovou kampaň zaměřenou na dodržování nám známých 3R: rozestupy, roušky a čisté ruce. Za tímto účelem jsme vybavili místní školy, autobusová nádraží a zdravotní kliniky umyvadly a mýdlem. Zvýšit povědomí mezi obyvateli Zambie o ochraně před COVID-19 se snažíme pomocí kombinace TV a rádiových spotů, plakátů, letáků, školení zaměřených na dobrovolníky, zástupce komunit a veřejných institucí v tzv. první linii či okružních jízd s megafony přímo v rámci ohrožených komunit. Dále probíhá distribuce balíčků obsahujících ochranné a hygienické prostředky, které budou distribuovány do ohrožených komunit a institucí v první linii,“ přibližuje koordinátorka projektu Lenka Kostelecká z Humanitární organizace ADRA .

Experti z České zemědělské univerzity v Praze navíc sestaví a dodají do zambijských nemocnic tři mobilní laboratoře, které umožní testování rozšířit i na odlehlé lokality. Laboratoř je unikátní ve své velikosti, vejde se např. do kufru auta… U zrodu této zřejmě nejmenší mobilní laboratoře světa, která umí v odlehlém terénu rozpoznat infekční choroby včetně nového koronaviru, stojí vědecký tým z Fakulty tropického zemědělství ČZÚ. „Jsme nesrovnatelně menší a levnější než obdobné projekty,“ říká Dr. Hynek Roubík, spoluautor projektu CZU mobiLAB. Experti a expertky z České zemědělské univerzity na místě školí místní personál pro obsluhu mobilní laboratoře a vytváří příručky a video manuál na používání a údržbu laboratoře. Probíhají také online přednášky odborníků z univerzit a nemocnic. Více informací o těchto unikátních „minilaboratořích“, sestavených ze součástí dodaných českými firmami Merci, Gumotex a SVEN Biolab, se můžete dočíst zde.

Součástí projektu je také zvýšení přístupu k vodě pomocí vyhloubení čtyř hloubkových vrtů poháněných solárním panelem a distribucí zařízení na mytí rukou a rozvodům vody v oblastech Chirundu, Kalabo, Kaoma a Lusaka. Letošní projekt navazuje na aktivity z roku 2020. Cílem je do konce roku 2021 rozšířit povědomí o onemocnění COVID-19 a jak se mu místní lidé mohou bránit. „V rámci projektu dále navýšíme dostupnost hygienických pomůcek tím, že vyškolíme ženy a mladé lidi v jejich výrobě. Prevenci šíření koronaviru pomohou i školení ohledně spořivého nakládání s čistou vodou a školení zaměřená na zdravé stravování. To podpoří i dodaná semena a hospodářská zvířata, díky kterým budou moci okolo zavedených vodních systémů z minulého roku vzniknout zeleninové zahrady a malá hospodářství,“ dodává Lenka Kostelecká.

Cílenými aktivitami v oblasti prevence onemocnění bude podpořeno téměř 10 000 lidí. Součástí projektu je také vyškolení personálu ve třech zambijských nemocnicích zaměřených na to, jak pracovat s mobilní laboratoří. Navíc dobrovolníci budou šířit osvětu na téma budování odolnosti vůči onemocnění COVID-19. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a dalšími partnery již ADRA distribuovala 2400 plakátů a 2600 letáků o COVID 19 na veřejná místa ve 4 okresech.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz