Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ústecký kraj se zavázal podporovat Tykačovy projekty a dostal 44 milionů. Nemůže nestranně posoudit výjimku z emisních limitů

9. 2. 2021 - ÚSTÍ NAD LABEM [Econnect / Hnutí DUHA]

Ministerstvo životního prostředí shromáždilo důkazy o rozsáhlé spolupráci Ústeckého kraje a uhelných firem miliardáře Pavla Tykače. Ministerstvo totiž prošetřuje systémovou podjatost Krajského úřadu Ústeckého kraje vůči firmě Vršanská uhelná Pavla Tykače při posuzování žádosti o velkou výjimku z ochrany ovzduší a zdraví pro elektrárnu Počerady. Kraj se v minulosti zavázal k podpoře firmy a vytváření podmínek pro její projekty. Na oplátku kraj získal od roku 2014 již 44 milionů korun. V minulém roce po podání žádosti o výjimku se navíc přísun peněz znatelně zvýšil - z předchozích 2 až 3 milionů v předchozích letech na 8 milionů v loňském roce.

Hnutí DUHA a Greenpeace podaly jako účastníci řízení o výjimce z emisních limitů námitku systémové podjatosti, neboť považují za nemožné, aby krajští úředníci za takových podmínek rozhodli nestranně a bez ohledu na zájmy firmy. Výjimka na čtyřnásobné překračování nových limitů na ochranu ovzduší zdraví by elektrárně Počerady ušetřila milardové náklady.

Ústecký kraj ve smlouvách s Vršanskou uhelnou či dalšími firmami ze skupiny Pavla Tykače deklaroval, že společnost považuje za stabilního a perspektivního partnera, jehož působení chce v souladu s principy udržitelného rozvoje a platného práva podporovat. Kraj se zavázal podle svých možností a podmínek vytvářet společnosti v úzké součinnosti s ní odpovídající podmínky pro její rozvojové projekty. V minulosti se kraj a firma dokonce dohodly na vytvoření pracovního týmu, v němž byl zastoupen bývalý hejtman Oldřich Bubeníček, generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček a předseda představenstva této firmy Petr Antoš. Zatímco deklarace o spolupráci jsou ve smlouvách, které již skončily platnost, smlouvy o darech pokračují a finanční objem se v poslední době výrazně zvýšil.

Ekologické organizace označují rozsah žádané výjimky za nezákonný a navrhují nevyhovující provoz uzavřít. Proti udělení výjimky se vyslovily i blízké obce Volevčice, Výškov a Blažim.

Podobné požadavky (3,5krát vyšší limit pro rtuť, a to dokonce na 8 let) prosazuje jiná z firem Tykačovy skupiny již dva roky pro elektrárnu Chvaletice. Ta je přitom největším českým zdrojem rtuti do ovzduší, hned za ní následují právě Počerady, které jsou pro změnu největším zdrojem oxidu uhličitého či oxidů dusíku a podle kritéria schváleného Uhelnou komisí by měly být odstaveny jako první z českých uhelných zdrojů. Obě elektrárny přitom v součtu vyrobí za rok méně elektřiny, než kolik se jí z ČR vyveze.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl: “Ministerstvo životního prostředí odhalilo ještě více důkazů o spolupráci Ústeckého kraje a Vršanské uhelné Pavla Tykače, než jsme doložili my k námitce podjatosti. V minulém roce dostal kraj najednou čtyřnásobně více peněz než v roce 2019. Očekává Vršanská uhelná, že ji nyní projde nehorázná výjimka z emisních limitů? Jde o zdraví lidí a vážná pochybnost o nezávislosti úřadu je jasným důvodem pro převedení rozhodování jinam.”

Lukáš Hrábek z Greenpeace ČR řekl: “Je nesporné, že Vršanská uhelná je a historicky byla s Ústeckým krajem velmi spjatá. Poté, co elektrárna Počerady požádala o výjimku z emisních limitů, nasypala firma do krajské kasičky dokonce 8 milionů korun. Podle nás to není náhoda a úředníci se mohou snadno cítit pod tlakem, že se od nich očekává rozhodnutí ve prospěch této společnosti. Nejlepší pro všechny zúčastněné by bylo, kdyby se o výjimce rozhodovalo v jiném kraji.”


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz