Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Chceme Prahu udržitelnou a sousedskou, žádá kolem čtyřiceti spolků a organizací po zkušenosti s koronavirovou pandemií

18. 5. 2020 - PRAHA [Econnect / Arnika]

Dopis, čítající osm bodů na zlepšení kvality života v Praze, zaslali signatáři pražskému Magistrátu, městským částem i Institutu plánování a rozvoje. Žádají řešení přebujelého turismu, nerozšiřování letiště nebo dostupnější bydlení.

Celkem 36 spolků a organizací se připojilo pod otevřenou výzvu Za Prahu udržitelnou a sousedskou adresovanou vedení hlavního města Prahy, zastupitelům městských částí a Institutu plánování a rozvoje hl. Města Prahy. Po zkušenosti s pandemií koronaviru žádají řešení osmi problematických bodů, které Prahu odcizují občanům a občankám. Kritizují přebujelý turismus, plány na rozšíření pražského letiště, nedostupné bydlení, malou podporu lokálních podniků nebo netransparentní rozhodování o rozvoji města. Signatáři volají po řešení jednotlivých bodů - ať už formou kulatých stolů, nebo veřejných diskuzí. Platformu už podpořil senátor Václav Hampl.

“Když dnes vidíme ulice bez turistů, zavřené obchody s předraženými suvenýry, vidíme i další věci: nakolik se centrum města v minulosti odcizilo lidem, kteří ho tvoří - obyvatelům. Běžní občané mají v Praze problém žít, genius loci města a dobrých vztahů v něm byl nahrazen vidinou rychlého zisku.” upozorňují autoři dopisu. Jsou mezi nimi lokální pražské spolky i organizace, dlouhodobě se věnující problémům Prahy.

Podle mluvčího iniciativy Petra Městeckého ze spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy pandemie koronaviru ukázala, kolik bytů odsával byznys s tzv. “krátkodobými pronájmy”. “Pod rouškou “sdílení” a “pronajímání” se provozují ubytovací služby ve 14 000 bytech, které často po desítkách patří velkým poskytovatelům a z 80% je tvoří celé byty nabízené jako hotelové pokoje.” uvádí Městecký. “Pokud se nechceme dostat do situace, že se z Prahy stanou jen kulisy pro turistický ruch, je nutné tento typ podnikání omezit a umožnit pronájem jen toho bytu, kde majitel skutečně žije”, dodává.

Podobně kriticky se signatáři staví k otázce nedostupného bydlení. “Ceny bydlení rostou dvakrát rychleji než mzdy a Praha se tak stává nedostupnou i pro střední třídu, rodiny s dětmi, studenty či důchodkyně. Výstavba bytů v posledních letech roste, ale luxusní a investiční byty větší dostupnost bydlení nijak nezajišťují,“ vysvětluje architekt Jakub Nakládal z platformy Paměť města. Dalším kritizovaným bodem je plán na rozšíření letiště. Signatáři se odkazují na klimatickou krizi i fakt, že 55 miliard, které stát hodlá do navýšení letištních kapacit vložit, by se mohlo využít smysluplněji - třeba právě investicí do výstavby dostupného bydlení.

Autoři dopisu dále žádají: podporu lokálním podnikům a službám, které pečují o běžný život obyvatel, větší péči o veřejný prostor, větší zapojování občanů do rozhodování o rozvoji Prahy, péči o kulturní dědictví respektující názory a cítění obyvatel, pro které je město domovem a zdravé životní prostředí, redukci tepelného ostrova a intenzity provozu aut.

Podle další mluvčí, Apoleny Rychlíkové z Paměti města, je udržitelným městem pouze takové, které dokáže dbát na potřeby svých obyvatel, chránit je a společně s nimi myslet na budoucnost. “Je důležité, aby se město stavělo za ty, kteří se podílejí na jeho každodenním chodu a spoluutvářejí jeho hodnoty. Praha by měla hájit zájmy svých obyvatel a podporovat komunitní a sousedský život, ať v oblasti bydlení, veřejného prostoru nebo v debatách o budoucnosti rozvoje města,“ uzavírá Václav Orcígr z organizace Arnika. K prohlášení je možné se stále připojovat.

Výzvu si stáhněte tady: https://arnika.org/soubory/CEPO/Za_Prahu_udrzitelnou_a_sousedskou-1.pdf


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz