Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Lužických horách se pohybují minimálně čtyři vlci. V Českém ráji budou jejich možnou existenci prověřovat nově proškolení dobrovolníci

6.2.2020
LIBEREC [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Překvapivý objev se povedl v zimní sezóně pracovníkům a dobrovolníkům Hnutí DUHA v Lužických horách. Během tzv. Vlčích hlídek na fotopasti zaznamenali několikačlennou vlčí smečku.

Jeden z lužických vlků byl loni sražen vozidlem nedaleko České Kamenice

Výskyt vlčího páru v Lužických horách dobrovolníci hlídek potvrdili na počátku roku 2018 (https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/v-luzickych-horach-se-pravdepodobne-pohybuji-vlci/) [1]. Dvě stopní dráhy svým charakterem odpovídaly chování vlků. Od té doby výzkumníci zapojení do monitoringu velkých šelem pravidelně nacházejí i další pobytové znaky, jako je trus či stržené kořisti. Analýzy takto získaných vzorků DNA a také záběry z fotopastí (https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/fotopasti-potvrdily-pritomnost-vlku-v-luzickych-horach/) vlky skutečně potvrdily. To, že se chráněným šelmám v Lužických horách zalíbilo, potvrdila i zima na přelomu let 2018/19, kdy se podařilo Vlčím hlídkám zmapovat přítomnost alespoň tří zvířat. V únoru 2019 však jednoho z těchto vlků srazil automobil poblíž České Kamenice. Šlo o dospělou vlčici, jejíž pitva potvrdila onemocnění prašivinou a rovněž prokázala, že samice se s největší pravděpodobností v předchozím roce rozmnožovala ( https://www.selmy.cz/clanky/pitva-u-srazene-vlcice-prokazala-prasivinu/ ). Během léta 2019 se již nepodařilo získat důvěryhodné informace o dalším možném rozmnožování vlků v Lužických horách. O to větší překvapení přinesla letošní zima, kdy se na záznamech z fotopasti podařilo zachytit za sebou čtyři různé vlky [2].

Vlci v Lužických horách regulují stavy přemnožené zvěře

Pokračující osídlení pohoří vlkem je dobrou zprávou pro přírodu, protože šelmy pomáhají snižovat stavy přemnožených kopytníků a také škody na lesních porostech. Na pozoru se ovšem musí mít místní chovatelé hospodářských zvířat, kterým doporučujeme své chovy zabezpečit (https://www.selmy.cz/hospodarska-zvirata/). Jako účinné se prokázalo použití elektrických ohradníků, ve větších ohradách ideálně v kombinaci s pasteveckým psem.

Smečka v Lužických horách je pokračováním trendu přirozeného návratu vlků do Čech

Přítomnost smečky v Lužických horách zapadá do celkového obrazu vývoje vlčí populace v České republice. Díky zákonné ochraně se vlci šíří do Čech od roku 2014, kdy byla potvrzena první česká smečka v Podbezdězí. Od té doby přibyla další osídlená území na našich hranicích – v loňském roce se povedlo Hnutí DUHA potvrdit vlčí reprodukci mimo Podbezdězí například ve Šluknovském výběžku, v Krušných horách (https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/potvrzeno-sestym-rokem-po-sobe-ma-vlci-smecka-v-ralske-pahorkatine-prirustky-fotopasti-potvrdily-vlcata-take-na-sluknovsku-a-v-krusnych-horach/), na Broumovsku i v dalších částech Čech a Moravy (https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/na-cesko-slovenskem-pomezi-se-narodila-vlcata-zoologove-potvrdili-take-rozmnozovani-rysu/).

Již příští víkend se uskuteční seminář pro nové dobrovolníky Vlčích hlídek v oblasti Českého ráje

Nyní bychom rádi prověřili také výskyt vlků v nepříliš vzdálené oblasti Českého ráje a okolí, v návaznosti na nedávno sraženou vlčici nedaleko Turnova (https://www.selmy.cz/clanky/dalsi-srazka-vlka-s-vozidlem-probehla-mimo-jadrova-teritoria/). Pro místní zájemce o monitoring výjimečně proběhne úvodní seminář Vlčích hlídek už nyní v únoru, a to od pátku 14. do neděle 16. Seminář bude probíhat jako klasická školení pro nové dobrovolníky, která obyčejně pořádáme během podzimu. Jeho součástí tedy budou přednášky o životě velkých šelem, způsobu jejich monitoringu nebo také praktická pochůzka se stopováním v terénu. Přihlašovat se lze přes web Šelmy.cz (https://www.selmy.cz/hlidky/prihlaska-cesky-raj/).

Kontakty:
Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích hlídek: kristyna.fridrichova@hnutiduha.cz, tel. 606 421 462
Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel. 728 832 889
Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek Hnutí DUHA Olomouc na Děčínsku, radek.kricek@hnutiduha.cz, tel. 723 435 156

Poznámky:
[1] Vlci se zde ale sporadicky pohybovali už dříve, cca od roku 2016, kdy napadli stádo ovcí
[2] Záznam z fotopasti, dokazující existenci minimálně 4 vlků v Lužických horách: https://youtu.be/RV8LQ9tKBps

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz