Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pátý rok v Ukrajině: za lepší vzdělávání a životní prostředí

28. 12. 2018 - BRNO [Econnect / NESEHNUTÍ]

NESEHNUTÍ již pátým rokem podporuje kampaně občanských iniciativ v odlehlých oblastech jižní Ukrajiny. Ty letošní se zaměřily na zvyšování transparentnosti a kvality školství a rovněž na ekologická témata.

NESEHNUTÍ a jeho program Cesta iniciativy letos už pátý rok podporovalo občanské iniciativy ve vedení kampaní v odlehlých jihoukrajinských regionech: Chersonské, Mykolajivské a Kirovohradské oblasti. Součástí poskytnuté podpory bylo již tradičně metodické vedení při plánování kampaní, školení, zprostředkování konzultací s experty na daná témata i finanční příspěvek na rozjezd naplánovaných aktivit.

Z pěti podpořených kampaní se dvě iniciativy rozhodly využít nových zákonů, přijatých v Ukrajině v rámci prodemokratického reformního úsilí, a zaměřily se na transparentnost a kvalitu školství. Studentské iniciativě z Chersonu se podařilo přimět několik místních univerzit k tomu, aby dle nového zákona začaly zveřejňovat informace o svém hospodaření. V několika školách v Kirovohradské oblasti, kde působí další z podpořených iniciativ, pak vznikají sdružení rodičů. „Rodičovské výbory budou moci nejen sledovat výdaje škol a hlídat tak jejich hospodaření, ale i navrhovat opatření směřující ke zlepšení kvality výuky,“ vysvětluje smysl kampaně Barbora Jelínková z NESEHNUTÍ.

Další tři kampaně se zaměřily na ekologické otázky. V půlmilionovém městě Mykolajiv se podařilo přimět místní úřady, aby začaly provádět rozbory kvality pitné vody a zveřejňovat jejich výsledky. Vznikla také mapa míst, kde je možné dostat se ke zdravotně nezávadné pitné vodě. „Jde o dobrý začátek velkého úkolu – dosáhnout toho, aby voda z vodovodu byla pitná a nezávadná, což v Ukrajině opravdu není standardem,“ vysvětluje Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

Mladým aktivistům a aktivistkám ve Vozněsensku se podařilo přesvědčit tamního starostu, aby město zřídilo dočasný sklad pro použité baterie, jejichž sběr iniciativa organizuje. „Zprostředkovali jsme místním poradenství české společnosti Ecobat, která koordinuje zpětný odběr a recyklaci baterií v Česku a která ukrajinské kolegy inspirovala, jak může funkční systém šetrného nakládání s bateriemi vypadat,“ dodává Hyťha.

Pátá podpořená iniciativa usiluje o zlepšení veřejné dopravy v oblastním městě Cherson. „Vnímáme velkou potřebu a zájem občanské společnosti z jihu Ukrajiny na řešení ekologických problémů. Chystáme se proto právě tato témata v následujících letech výrazněji podpořit,“ naznačuje další plány Barbora Jelínková z NESEHNUTÍ.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz