Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Až statisíce lidí budou protestovat proti úmluvě CETA s Kanadou Kritikům vadí například tajnosti nebo ohrožení životního prostředí

15. 9. 2016 - PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium]

Velké demonstrace proti obchodním úmluvám včetně aktuálně schvalované úmluvy CETA mezi EU a Kanadou proběhnou 17. září v Berlíně, Hamburgu, Frankfurtu, Kolíně, Lipsku, Mnichově, Stuttgartu, Vídni a dalších evropských městech. Již v říjnu minulého roku protestovalo v Berlíně až čtvrt milionů lidí proti obchodní úmluvě TTIP mezi EU a USA, takže i teď se očekávají akce s nebývalou účastí.

V Česku chystá protestní akci proti úmluvám TTIP a CETA Česká pirátská strana. Její happening se uskuteční v sobotu 17. září od 14.30 na pražské Náplavce.

Demonstrace proti úmluvám však budou probíhat i nadále až do listopadu 2016 v rámci takzvaného „Podzimu akcí“. Nejvýznamnější protesty se uskuteční v Bratislavě 22. a 23. září. Právě zde v tomto čase totiž proběhne setkání evropských ministrů za zavřenými dveřmi, za kterými proběhne jedno z klíčových jednání k ratifikaci úmluvy CETA.

Rada Evropské Unie může v Bratislavě rozhodnout, které části z úmluvy CETA jsou výlučně v pravomoci Evropské unie. To znamená, že u těchto částí úmluvy Evropská unie nepotřebuje souhlas jednotlivých členských států k jejich prozatímnímu uplatňování.

„Obchodní úmluvy CETA a TTIP se dotknout našeho každodenního života. V ohrožení je kvalita a zdraví potravin nebo ochrana životního prostředí. Kanada je například třetím největším producentem geneticky modifikovaných potravin, které se časem mohou dostat k nám,“ říká právnička Helena Svatošová z organizace Iuridicum Remedium.
Vyjednávané obchodní úmluvy CETA a TTIP v případe schválení vytvoří největší obchodní blok na světe. Podle kritiků jsou ale šité na míru velkým korporacím a nehájí zájmy veřejnosti. Panují obavy, aby kvůli úmluvám nedošlo ke zhoršení potravinových standardů, úrovně zdravotní péče, bezpečnosti dat, kvality potravin, růstu nezaměstnanosti nebo k arbitrážím. Trnem v oku je také netransparentnost vyjednávání úmluv.

„Přejeme si, aby obchod nebyl jenom o zisku, ale také o důvěře v kvalitu. Věříme v podporu lokální ekonomiky a malých a středních firem, nikoliv v prosazování zájmů anonymních nadnárodních korporací,“ říká Jan Zeman z Biopekárny Zemanka, která podporuje kriticko-informační kampaň o obchodních úmluvách Špatný vTTIP.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz